We're excited you want to ride with us! If you are a new rider, welcome to the family! If you are experienced, we are glad to have you back. Please select below:
Events
Northern Lights Nationals
Rider Results
Northern Lights Prerace
4 Strider Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 SADIE BILBROUGH, PRINCE GEORGE, BC
- 2 JAX MARTELL, PRINCE GEORGE, BC
- 3 KRUZ POWAR, PRINCE GEORGE, BC
- 4 LUCAS ROBERTSON, CLOVERDALE, BC
15-16 Mixed Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 TRAVIS SARGENT, UFO, VERNON, BC
- 2 KOEN LANGTHORNE, PRINCE GEORGE, BC
- 3 MICAH NUNES, NEW LOOK INTERIORS, PRINCE GEORGE, BC
15-16 Girls Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ALEASHA WIEBE, UFO, CUMBERLAND, BC
- 2 (SUPER) CALLIE MUELLER, BALLISTIC BMX, EVERETT, WA
- 3 JANEL CHURCH, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
17-20 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 (STYLE)KYLE UNREIN, BALLISTIC BMX, LYNNWOOD, WA
- 2 KYLAR ZIOLA, KAOS, ALDERSGROVE, BC
- 3 JAKE (THE SNAKE) ROBERTS, UPRIGHT/BLACKBOX IND, GRANTS PASS, OR
31-35 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 MARCEL VONAH, PRINCE GEORGE, BC
- 2 RYAN MILNE, PRINCE GEORGE, BC
- 3 COLTON KIROUAC, DOOM RIDERS, KAMLOOPS, BC
41-45 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 KURT HAWKENSON, PRINCE GEORGE, BC
- 2 SEAN TRIBE, MT CURRIE, BC
- 3 BILL OWEN, KOOPS KREW, PRINCE GEORGE, BC
5 & Under Novice Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 IAN SWANSON, DIABLOS/YESS/NEMA, NANAIMO, BC
- 2 KODY SHIELS, PRINCE GEORGE, BC
- 3 HAYDEN VONAH, PRINCE GEORGE, BC
- 4 NATE PREST, SCREAMIN EAGLE CONTRACTING, PRINCE GEORGE, BC
- 5 SARAH JANE (SJ) THIESSEN, DIRT DEMONZ/PROMAX/BOX, ABBOTSFORD, BC
6 Novice Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 BRENDAN HOFFERD, PRINCE GEORGE, BC
- 2 REECE ORSER, PRINCE GEORGE, BC
- 3 WILLIAM HALL, QUEENSWAY AUTOBODY, PRINCE GEORGE, BC
- 4 TYSON HILL, PRINCE GEORGE, BC
7 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ELLA VONAH, PRINCE GEORGE, BC
- 2 JOSH REID, PRINCE GEORGE, BC
- 3 JAKES BILBROUGH, PRINCE GEORGE, BC
8 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 MITCHELL BAXTER, PRINCE GEORGE, BC
- 2 ALEXIS CRERAR, BIG COUNTRY OUTFITTERS, PRINCE GEORGE, BC
- 3 CHARMAINE STUART, A&J FIRST AID, PRINCE GEORGE, BC
11 Novice Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 SETH ROSS, PRINCE GEORGE, BC
- 2 LEON SOULIGNY, PRINCE GEORGE, BC
- 3 BENNETT MURPHY, NANAIMO, BC
- 4 LUCAS RODERICK, PRINCE GEORGE, BC
14 Novice Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 TIGERLILY NOBLE, MT CURRIE, BC
- 2 STERLING NIELLY, KOOPS KREW, PRINCE GEORGE, BC
- 3 DAKOTA PREST, DR WHEATCROFT/LOWLIFE INK, PRINCE GEORGE, BC
6 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 MITCHELL MACKINNON, KOOPS BIKES, PRINCE GEORGE, BC
- 2 MARQUEZ (THUNDER MIDGET) GONZALEZ, PENTICTON, BC
- 3 MASON BONNAR, PRINCE GEORGE, BC
7 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 TRAE PREST, SCREAMIN EAGLE CONTRACTING, PRINCE GEORGE, BC
- 2 XAVIER ROCHA, KOOPS KREW, PRINCE GEORGE, BC
- 3 DAYLAN STUART, PRINCE GEORGE, BC
8 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 TEGAN CRUZ, PEMBERTON, BC
- 2 JAXSON (JACK-O-LANTERN) SMITH, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC
- 3 CEDRIC (RICCO) THIESSEN, DIRT DEMONZ/PROMAX/BOX, ABBOTSFORD, BC
9 Intermediate Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 ROBBIE (THE COME BACK KID) TRIBE, MT CURRIE, BC
- 2 SETH MCINNES, WESTSHORE TOWING, SANICH, BC
- 3 BLAKE KLASSEN, MERRITT, BC
- 4 LUCAS GOMES, PRINCE GEORGE, BC
10 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 WYATT CAMERON, PRINCE GEORGE, BC
- 2 RYAN FLORIA, PRINCE GEORGE, BC
- 3 ERIC(ROAD RUNNER) WOJEWSKI, PRINCE GEORGE, BC
12 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 TYRESE MELANSON, PRINCE GEORGE, BC
- 2 CORMIC MURPHY, NANAIMO, BC
- 3 COLBY HAWKENSON, PRINCE GEORGE, BC
14 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 MAXWELL YOUNG, PRINCE GEORGE, BC
- 2 JOSHUA HAWKENSON, PRINCE GEORGE, BC
- 3 LOGAN HLADCHUK, MOM, PRINCE GEORGE, BC
16 Intermediate Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 TY PREST, SCREAMIN EAGLE CONTRACTING, PRINCE GEORGE, BC
- 2 DYLAN (ROAD RASH) MURPHY, NANAIMO, BC
- 3 KYLE HLADCHUK, MOM, PRINCE GEORGE, BC
- 4 BRODIN YENSEN, LOWLIFE/SCREAMING EAGLE, PRINCE GEORGE, BC
9 Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 JANEL CHURCH, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
- 2 KEIRA MURPHY, NANAIMO, BC
- 3 ZOE MCHALE-BOULTER, KAOS, LANGLEY, BC
- 4 BROOKE CAMERON, YAMAHA RACING, PRINCE GEORGE, BC
11 Girls Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 CHAYCE COOPER, MISSION, BC
- 2 TIANNA FRETZ, DIABLOS/NEMA/YESS, PARKSVILLE, BC
- 3 MACKENZIE CRERAR, BIG COUNTRY OUTFITTERS, PRINCE GEORGE, BC
15-16 Girls Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 ANNA (THE ANIMAL) NORDYKE, BALLISTIC BMX, PUYALLUP, WA
- 2 KYARA CHAMBERLAIN, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
- 3 KALLIE PALAMAR, GHP/URBAN MENACE, KAMLOOPS, BC
7 Expert Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 MEKHI (SUPERFLY) EMERENINI, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
- 2 LUKE (AIR TIME) SOWPAL, KAMLOOPS, BC
- 3 MICAH NUNES, NEW LOOK INTERIORS, PRINCE GEORGE, BC
8 Expert Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 JAXSIN (JACKHAMMER) VAUGHAN, CANADIAN BIKE SUPPLY, MERRITT, BC
- 2 CORBIN VAUGHAN, CANADIAN BIKE SUPPLY, MERRITT, BC
- 3 REECE MACKINNON, KOOPS BIKES/NR MOTORSPORTS, PRINCE GEORGE, BC
9 Expert Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 JAKE (THE SNAKE) ROBERTS, UPRIGHT/BLACKBOX IND, GRANTS PASS, OR
- 2 (TURBO) ALEX MUELLER, BALLISTIC BMX, EVERETT, WA
- 3 CALEB (JONESIE) JONES, CRUPI TEAM GREEN-CANADA, ARDROSSAN, AB
- 4 CLAY STUART, A&J FIRST AID, PRINCE GEORGE, BC
13 Expert Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 COLBY GRAHAM, PRINCE GEORGE, BC
- 2 LUCAS CRUZ, PEMBERTON, BC
- 3 JAKE (FROM STATE FARM) OLSON, BALLISTIC BMX, MARYSVILLE, WA
- 4 COLE PATTERSON, PRINCE GEORGE, BC
- 5 STYLES JOHNSTON, HARD IRON & MACHINE, PRINCE GEORGE, BC
14 Expert Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 TEEGAN CHAMBERLAIN, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
- 2 JARRED SIMMONS, BALLISTIC BMX, TACOMA, WA
- 3 NICOLAS HARRISON, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
- 4 CHASE (BAM BAM) BREEDEN, YESS GRASSROOTS, PRINCE GEORGE, BC
- 5 KEANAN SCOTT, KOOPS KREW, PRINCE GEORGE, BC
16 Expert Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 BRADY ANDERSON, YESS BMX DEVO/DSL, PRINCE GEORGE, BC
- 2 KYLE HODGE, BALLISTIC BMX, KAPOWSIN, WA
- 3 BRAYDON TAYLOR, 1STR8, VICTORIA, BC
- 4 DUANE LYPHARDT, BALLISTIC BMX, LAKEWOOD, WA
41-45 Expert Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 (STYLE)KYLE UNREIN, BALLISTIC BMX, LYNNWOOD, WA
- 2 TIMOTHY (TIMMYT) THIESSEN, DIRT DEMONZ/PROMAX/BOX, ABBOTSBORO, BC
- 3 ALEASHA WIEBE, UFO, CUMBERLAND, BC
Team Results
Rider Results
Northern Lights National #1
4 Strider Total Riders = 2 Groups = 1
- 1 SADIE BILBROUGH, PRINCE GEORGE, BC
- 2 LUCAS ROBERTSON, CLOVERDALE, BC
3 Strider Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 KRUZ POWAR, PRINCE GEORGE, BC
- 2 LEVI CRUZ, PEMBERTON, BC
- 3 REESE WALL, PRINCE GEORGE, BC
15-16 Mixed Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 TRAVIS SARGENT, UFO, VERNON, BC
- 2 GRAYDON PETRIE, PEMBERTON, BC
- 3 AVERY (GOLDEN MARSHMELLOW) YOCHIM, CANADIAN BIKE SUPPLY, ERRINGTON, BC
9-10 Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 BRANDON YORK, LIVERMORE, CA
- 2 KADEN (BAM BAM) LEWIS, TEAM COB/FINLEY MOTOR CORP, KINGMAN, AZ
- 3 MEKHI (SUPERFLY) EMERENINI, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
15-16 Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 DUANE LYPHARDT, BALLISTIC BMX, LAKEWOOD, WA
- 2 NICHOLAS BERARDUCCI, OKOTOKS, AB
- 3 QUINN WEBBER, DIABLOS/NEMA/YESS, COMOX, BC
13-14 Girls Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ALISON GRECHT, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, PARKSVILLE, BC
- 2 KALI LEWIS, TEAM COB/FINLEY MOTOR CORP, KINGMAN, AZ
- 3 JANEL CHURCH, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
17-20 Girls Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ALEASHA WIEBE, UFO, CUMBERLAND, BC
- 2 DESTINEE BOTCHAR, CANADIAN BIKE SUPPLY, KAMLOOPS, BC
- 3 (SUPER) CALLIE MUELLER, BALLISTIC BMX, EVERETT, WA
9 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 JORDAN (JOJO) HILL, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
- 2 JAKE (THE SNAKE) ROBERTS, UPRIGHT/BLACKBOX IND, GRANTS PASS, OR
- 3 JAXSON (JACK-O-LANTERN) SMITH, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC
11 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 AIDEN (BULLDOG) GRECHT, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, PARKSVILLE, BC
- 2 BENECIO (THE JET) SERENI, HOOLIGANS/FAIRFAX RACING, NEWARK, CA
- 3 WILLIAM WELIKOKLAD, STAATS BICYCLES, RED DEER, AB
12 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ALEX (FLASH) GRECHT, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, PARKSVILLE, BC
- 2 MITCHEL LANDRY, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, NANAIMO, BC
- 3 ERIC (CAPTAIN UNDERPANTS) HARRISON, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
14 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 AYDEN HOULE, CBS/SUPERCROSS, NANAIMO, BC
- 2 NICOLAS HARRISON, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
- 3 AIDAN WEBBER, DIABLOS/NEMA/YESS, COMOX, BC
31-35 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 (STYLE)KYLE UNREIN, BALLISTIC BMX, LYNNWOOD, WA
- 2 MARCEL VONAH, PRINCE GEORGE, BC
- 3 MIKE SMITH, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC
- 4 RYAN MILNE, PRINCE GEORGE, BC
41-45 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 SCOTT (TIGER BALM) HILL, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
- 2 GEORGES KREUZKAMP, YESS BMX, WHITE ROCK, BC
- 3 BILL OWEN, KOOPS KREW, PRINCE GEORGE, BC
5 & Under Novice Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 KODY SHIELS, PRINCE GEORGE, BC
- 2 HAYDEN VONAH, PRINCE GEORGE, BC
- 2 NATE PREST, SCREAMIN EAGLE CONTRACTING, PRINCE GEORGE, BC
- 3 IAN SWANSON, DIABLOS/YESS/NEMA, NANAIMO, BC
- 4 ERIN WALL, PRINCE GEORGE, BC
- 6 SARAH JANE (SJ) THIESSEN, DIRT DEMONZ/PROMAX/BOX, ABBOTSFORD, BC
6 Novice Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 BRENDAN HOFFERD, PRINCE GEORGE, BC
- 2 WILLIAM HALL, QUEENSWAY AUTOBODY, PRINCE GEORGE, BC
- 3 REECE ORSER, PRINCE GEORGE, BC
- 4 TYSON HILL, PRINCE GEORGE, BC
7 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ELLA VONAH, PRINCE GEORGE, BC
- 2 JOSH REID, PRINCE GEORGE, BC
- 3 JAKES BILBROUGH, PRINCE GEORGE, BC
8 Novice Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 ALEXIS CRERAR, BIG COUNTRY OUTFITTERS, PRINCE GEORGE, BC
- 2 BRYNN SWANSON, DIABLOS/YESS/NEMA, NANAIMO, BC
- 3 CHARMAINE STUART, A&J FIRST AID, PRINCE GEORGE, BC
11 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 SETH ROSS, PRINCE GEORGE, BC
- 2 BENNETT MURPHY, NANAIMO, BC
- 3 TEARINY PREST, DR WHEATCROFT/LOWLIFE INK, PRINCE GEORGE, BC
14 Novice Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 DAKOTA PREST, DR WHEATCROFT/LOWLIFE INK, PRINCE GEORGE, BC
- 2 TIGERLILY NOBLE, MT CURRIE, BC
- 3 STERLING NIELLY, KOOPS KREW, PRINCE GEORGE, BC
5 & Under Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 JORDAN (BUBBA) PADDOCK, DIABLOS RACING, PARKSVILLE, BC
- 2 (THE JETT) YOCHIM, CANADIAN BIKE SUPPLY, ERRINGTON, BC
- 3 MASON BONNAR, PRINCE GEORGE, BC
6 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 TORAN EDWARDS, VERNON, BC
- 2 MITCHELL MACKINNON, KOOPS BIKES, PRINCE GEORGE, BC
- 3 MARQUEZ (THUNDER MIDGET) GONZALEZ, PENTICTON, BC
7 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 TRAE PREST, SCREAMIN EAGLE CONTRACTING, PRINCE GEORGE, BC
- 2 XAVIER ROCHA, KOOPS KREW, PRINCE GEORGE, BC
- 3 DAYLAN STUART, PRINCE GEORGE, BC
8 Intermediate Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 TEGAN CRUZ, PEMBERTON, BC
- 2 JACK WELIKOKLAD, STAATS LONEWOLF, RED DEER, AB
- 3 JAXSON (JACK-O-LANTERN) SMITH, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC
- 4 CEDRIC (RICCO) THIESSEN, DIRT DEMONZ/PROMAX/BOX, ABBOTSFORD, BC
9 Intermediate Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 ROBBIE (THE COME BACK KID) TRIBE, MT CURRIE, BC
- 2 SETH MCINNES, WESTSHORE TOWING, SANICH, BC
- 3 BLAKE KLASSEN, MERRITT, BC
- 4 JACOB RODERICK, PRINCE GEORGE, BC
10 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 CALEB ARMITAGE, PARKSVILLE, BC
- 2 WYATT CAMERON, PRINCE GEORGE, BC
- 3 HOLDEN WALKER, SURREY, BC
12 Intermediate Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 TYRESE MELANSON, PRINCE GEORGE, BC
- 2 CORMIC MURPHY, NANAIMO, BC
- 3 KYLAR ZIOLA, KAOS, ALDERSGROVE, BC
- 4 GRAYDON PETRIE, PEMBERTON, BC
16 Intermediate Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 TY PREST, SCREAMIN EAGLE CONTRACTING, PRINCE GEORGE, BC
- 2 DYLAN (ROAD RASH) MURPHY, NANAIMO, BC
- 3 BRODIN YENSEN, LOWLIFE/SCREAMING EAGLE, PRINCE GEORGE, BC
- 4 KYLE HLADCHUK, MOM, PRINCE GEORGE, BC
8 Girls Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 KAYLIE (THE KILLER) MCLEAN, SYCAMORE BMX/ONYX, CASTAIC, CA
- 2 AVERY (GOLDEN MARSHMELLOW) YOCHIM, CANADIAN BIKE SUPPLY, ERRINGTON, BC
- 3 BROOKE CAMERON, YAMAHA RACING, PRINCE GEORGE, BC
9 Girls Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 JANEL CHURCH, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
- 2 PEYTON (GOLDILOCKS) YOCHIM, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANOOSE BAY, BC
- 3 KEIRA MURPHY, NANAIMO, BC
- 4 ZOE MCHALE-BOULTER, KAOS, LANGLEY, BC
- 5 (G-RACE) FIDDICK, MOM & DAD, KAMLOOPS, BC
10 Girls Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 REIGHAN (POPCORN) HILL, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
- 2 MACKENZIE CRERAR, BIG COUNTRY OUTFITTERS, PRINCE GEORGE, BC
- 3 HANNAH (H BOMB) GREEN, DIABLOS RACING/YESS/NEMA, NANAIMO, BC
11 Girls Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 VIOLET CEJALVO, STAATS BICYCLES, SURREY, BC
- 2 TIANNA FRETZ, DIABLOS/NEMA/YESS, PARKSVILLE, BC
- 3 CHAYCE COOPER, MISSION, BC
14 Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 NATALIE SCHMIDT, FACTORY SUPERCROSS, WESTBANK, BC
- 2 KALI LEWIS, TEAM COB/FINLEY MOTOR CORP, KINGMAN, AZ
- 3 ALISON GRECHT, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, PARKSVILLE, BC
- 4 ANNA (THE ANIMAL) NORDYKE, BALLISTIC BMX, PUYALLUP, WA
15-16 Girls Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 DREW MECHIELSEN, YESS BMX, LANGLEY, BC
- 2 ALEASHA WIEBE, UFO, CUMBERLAND, BC
- 3 DESTINEE BOTCHAR, CANADIAN BIKE SUPPLY, KAMLOOPS, BC
7 Expert Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 MEKHI (SUPERFLY) EMERENINI, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
- 2 LUKE (AIR TIME) SOWPAL, KAMLOOPS, BC
- 3 (SMOKIN) MADDEX YOCHIM, CANADIAN BIKE SUPPLY, ERRINGTON, BC
8 Expert Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 KADEN (BAM BAM) LEWIS, TEAM COB/FINLEY MOTOR CORP, KINGMAN, AZ
- 2 CORBIN VAUGHAN, CANADIAN BIKE SUPPLY, MERRITT, BC
- 3 JAXSIN (JACKHAMMER) VAUGHAN, CANADIAN BIKE SUPPLY, MERRITT, BC
- 4 AIDEN GALLEY, YESS GRASSROOTS, WEST KELOWNA, BC
9 Expert Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 DIEGO CEJALVO, STAATS BICYCLES, SURREY, BC
- 2 JAKE (THE SNAKE) ROBERTS, UPRIGHT/BLACKBOX IND, GRANTS PASS, OR
- 3 JORDAN (JOJO) HILL, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
- 4 CALEB (JONESIE) JONES, CRUPI TEAM GREEN-CANADA, ARDROSSAN, AB
- 5 (TURBO) ALEX MUELLER, BALLISTIC BMX, EVERETT, WA
- 6 CLAY STUART, A&J FIRST AID, PRINCE GEORGE, BC
10 Expert Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 BRANDON YORK, LIVERMORE, CA
- 2 BENECIO (THE JET) SERENI, HOOLIGANS/FAIRFAX RACING, NEWARK, CA
- 3 WILLIAM WELIKOKLAD, STAATS BICYCLES, RED DEER, AB
11 Expert Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 AIDEN (BULLDOG) GRECHT, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, PARKSVILLE, BC
- 2 LUKE JONES, L3J BMX, KAMLOOPS, BC
- 3 QUINN WEBBER, DIABLOS/NEMA/YESS, COMOX, BC
12 Expert Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 RYAN TOUGAS, YESS BMX, PITT MEADOWS, BC
- 2 DREW JOHNSON, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC
- 3 ALEX (FLASH) GRECHT, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, PARKSVILLE, BC
- 4 JOSH GALLEY, YESS GRASSROOTS, WEST KELOWNA, BC
- 5 MITCHEL LANDRY, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, NANAIMO, BC
- 6 STYLES JOHNSTON, HARD IRON & MACHINE, PRINCE GEORGE, BC
- 7 (ACTION) JACKSON JURIGA, PITT MEADOWS, BC
13 Expert Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 AIDAN WEBBER, DIABLOS/NEMA/YESS, COMOX, BC
- 2 ZACHARY FRIER, STAATS, ABBOTSFORD, BC
- 3 COLBY GRAHAM, PRINCE GEORGE, BC
- 4 JOSHUA (THE SNAKE) FIDDICK, STAATS CO-FACTORY, KAMPLOOPS, BC
- 5 LUCAS CRUZ, PEMBERTON, BC
- 6 COLE PATTERSON, PRINCE GEORGE, BC
- 7 MAXWELL YOUNG, PRINCE GEORGE, BC
- 8 JACK JONES, L3J BMX, KAMLOOPS, BC
14 Expert Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 JARRED SIMMONS, BALLISTIC BMX, TACOMA, WA
- 2 TEEGAN CHAMBERLAIN, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
- 3 NICOLAS HARRISON, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
- 4 AYDEN HOULE, CBS/SUPERCROSS, NANAIMO, BC
- 5 BENDIGO NOBLE, MT CURRIE, BC
- 6 CHASE (BAM BAM) BREEDEN, YESS GRASSROOTS, PRINCE GEORGE, BC
16 Expert Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 BRADY ANDERSON, YESS BMX DEVO/DSL, PRINCE GEORGE, BC
- 2 DUANE LYPHARDT, BALLISTIC BMX, LAKEWOOD, WA
- 3 KYLE HODGE, BALLISTIC BMX, KAPOWSIN, WA
- 4 BRAYDON TAYLOR, 1STR8, VICTORIA, BC
17-18 Expert Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 HAYDEN MECHIELSEN, YESS BMX, LANGLEY, BC
- 2 JARED ENNIS, COQUITLAM, BC
- 3 (STYLE)KYLE UNREIN, BALLISTIC BMX, LYNNWOOD, WA
- 4 MACKAY LESLIE, FACTORY RIVAL RACING, NANAIMO, BC
- 5 NATHAN MARTIN, STAATS LONE WOLF, FALKLAND, BC
28-35 Expert Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 JASON ADAMS, GHP/UMBMX, ABBOTTSFORD, BC
- 2 LEONARD (SARGE) KILGOUR, DKOI BIKES/ALIUS, KAMLOOPS, BC
- 3 BRENDEN DAVIES, KRAPPWEASEL RACING, LUMBY, BC
41-45 Expert Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 STEVE PETRIE, PEMBERTON, BC
- 2 TIMOTHY (TIMMYT) THIESSEN, DIRT DEMONZ/PROMAX/BOX, ABBOTSBORO, BC
- 3 WARREN BROWN, GHP/UMBMX, LYTTON, BC
Team Results
NORTHERN LIGHTS #1
Factory Teams
- 1 SSQUARED/ANSWER CANADA (171)
- 1 YESS (171)
- 3 STAATS (165)
Bike Shop Teams
- 1 BALLISTIC BMX (161)
- 2 WRECKING CREW (156)
- 3 CANADIAN BIKE SUPPLY (151)
- 4 YESS BMX GRASSROOTS (121)
Trophy Teams
- 1 UFO/DOUBLECROSS (161)
Rider Results
Northern Lights National #2
4 Strider Total Riders = 2 Groups = 1
- 1 SADIE BILBROUGH, PRINCE GEORGE, BC
- 2 LUCAS ROBERTSON, CLOVERDALE, BC
3 Strider Total Riders = 2 Groups = 1
- 1 KRUZ POWAR, PRINCE GEORGE, BC
- 2 REESE WALL, PRINCE GEORGE, BC
15-16 Mixed Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 TRAVIS SARGENT, UFO, VERNON, BC
- 2 CALEB ARMITAGE, PARKSVILLE, BC
- 3 SETH MCINNES, WESTSHORE TOWING, SANICH, BC
9-10 Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 BRANDON YORK, LIVERMORE, CA
- 2 KADEN (BAM BAM) LEWIS, TEAM COB/FINLEY MOTOR CORP, KINGMAN, AZ
- 3 (TURBO) ALEX MUELLER, BALLISTIC BMX, EVERETT, WA
13-14 Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 JOSHUA (THE SNAKE) FIDDICK, STAATS CO-FACTORY, KAMPLOOPS, BC
- 2 NICHOLAS BERARDUCCI, OKOTOKS, AB
- 3 QUINN WEBBER, DIABLOS/NEMA/YESS, COMOX, BC
17-20 Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 HAYDEN MECHIELSEN, YESS BMX, LANGLEY, BC
- 2 MACKAY LESLIE, FACTORY RIVAL RACING, NANAIMO, BC
- 3 DUANE LYPHARDT, BALLISTIC BMX, LAKEWOOD, WA
13-14 Girls Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ALISON GRECHT, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, PARKSVILLE, BC
- 2 KALI LEWIS, TEAM COB/FINLEY MOTOR CORP, KINGMAN, AZ
- 3 JANEL CHURCH, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
17-20 Girls Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ALEASHA WIEBE, UFO, CUMBERLAND, BC
- 2 DESTINEE BOTCHAR, CANADIAN BIKE SUPPLY, KAMLOOPS, BC
- 3 (SUPER) CALLIE MUELLER, BALLISTIC BMX, EVERETT, WA
9 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 JAKE (THE SNAKE) ROBERTS, UPRIGHT/BLACKBOX IND, GRANTS PASS, OR
- 2 JORDAN (JOJO) HILL, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
- 3 JACK WELIKOKLAD, STAATS LONEWOLF, RED DEER, AB
- 4 LIAM OWEN, KOOPS KREW, PRINCE GEORGE, BC
11 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 AIDEN (BULLDOG) GRECHT, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, PARKSVILLE, BC
- 2 BENECIO (THE JET) SERENI, HOOLIGANS/FAIRFAX RACING, NEWARK, CA
- 3 WILLIAM WELIKOKLAD, STAATS BICYCLES, RED DEER, AB
12 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ALEX (FLASH) GRECHT, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, PARKSVILLE, BC
- 2 MITCHEL LANDRY, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, NANAIMO, BC
- 3 ERIC (CAPTAIN UNDERPANTS) HARRISON, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
14 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 AIDAN WEBBER, DIABLOS/NEMA/YESS, COMOX, BC
- 2 AYDEN HOULE, CBS/SUPERCROSS, NANAIMO, BC
- 3 JARRED SIMMONS, BALLISTIC BMX, TACOMA, WA
- 4 NICOLAS HARRISON, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
26-30 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 (STYLE)KYLE UNREIN, BALLISTIC BMX, LYNNWOOD, WA
- 2 MARCEL VONAH, PRINCE GEORGE, BC
- 3 COLTON KIROUAC, DOOM RIDERS, KAMLOOPS, BC
41-45 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 GEORGES KREUZKAMP, YESS BMX, WHITE ROCK, BC
- 2 SCOTT (TIGER BALM) HILL, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
- 3 BILL OWEN, KOOPS KREW, PRINCE GEORGE, BC
5 & Under Novice Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 HAYDEN VONAH, PRINCE GEORGE, BC
- 2 KODY SHIELS, PRINCE GEORGE, BC
- 3 IAN SWANSON, DIABLOS/YESS/NEMA, NANAIMO, BC
- 4 ERIN WALL, PRINCE GEORGE, BC
- 5 NATE PREST, SCREAMIN EAGLE CONTRACTING, PRINCE GEORGE, BC
- 6 SARAH JANE (SJ) THIESSEN, DIRT DEMONZ/PROMAX/BOX, ABBOTSFORD, BC
6 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 BRENDAN HOFFERD, PRINCE GEORGE, BC
- 2 WILLIAM HALL, QUEENSWAY AUTOBODY, PRINCE GEORGE, BC
- 3 REECE ORSER, PRINCE GEORGE, BC
7 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 JOSH REID, PRINCE GEORGE, BC
- 2 ELLA VONAH, PRINCE GEORGE, BC
- 3 DOMINIK POWAR, PRINCE GEORGE, BC
8 Novice Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 ALEXIS CRERAR, BIG COUNTRY OUTFITTERS, PRINCE GEORGE, BC
- 2 CHARMAINE STUART, A&J FIRST AID, PRINCE GEORGE, BC
- 3 BRYNN SWANSON, DIABLOS/YESS/NEMA, NANAIMO, BC
11 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 SETH ROSS, PRINCE GEORGE, BC
- 2 BENNETT MURPHY, NANAIMO, BC
- 3 LUCAS RODERICK, PRINCE GEORGE, BC
14 Novice Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 TIGERLILY NOBLE, MT CURRIE, BC
- 2 DAKOTA PREST, DR WHEATCROFT/LOWLIFE INK, PRINCE GEORGE, BC
- 3 STERLING NIELLY, KOOPS KREW, PRINCE GEORGE, BC
5 & Under Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 JORDAN (BUBBA) PADDOCK, DIABLOS RACING, PARKSVILLE, BC
- 2 (THE JETT) YOCHIM, CANADIAN BIKE SUPPLY, ERRINGTON, BC
- 3 MASON BONNAR, PRINCE GEORGE, BC
6 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 TORAN EDWARDS, VERNON, BC
- 2 MITCHELL MACKINNON, KOOPS BIKES, PRINCE GEORGE, BC
- 3 MARQUEZ (THUNDER MIDGET) GONZALEZ, PENTICTON, BC
7 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 TRAE PREST, SCREAMIN EAGLE CONTRACTING, PRINCE GEORGE, BC
- 2 DAYLAN STUART, PRINCE GEORGE, BC
- 3 XAVIER ROCHA, KOOPS KREW, PRINCE GEORGE, BC
8 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 TEGAN CRUZ, PEMBERTON, BC
- 2 JACK WELIKOKLAD, STAATS LONEWOLF, RED DEER, AB
- 3 JAXSON (JACK-O-LANTERN) SMITH, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC
9 Intermediate Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 ROBBIE (THE COME BACK KID) TRIBE, MT CURRIE, BC
- 2 SETH MCINNES, WESTSHORE TOWING, SANICH, BC
- 3 BLAKE KLASSEN, MERRITT, BC
- 4 LEON SOULIGNY, PRINCE GEORGE, BC
10 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 CALEB ARMITAGE, PARKSVILLE, BC
- 2 HOLDEN WALKER, SURREY, BC
- 3 WYATT CAMERON, PRINCE GEORGE, BC
12 Intermediate Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 TYRESE MELANSON, PRINCE GEORGE, BC
- 2 CORMIC MURPHY, NANAIMO, BC
- 3 GRAYDON PETRIE, PEMBERTON, BC
- 4 KYLAR ZIOLA, KAOS, ALDERSGROVE, BC
16 Intermediate Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 TY PREST, SCREAMIN EAGLE CONTRACTING, PRINCE GEORGE, BC
- 2 BRODIN YENSEN, LOWLIFE/SCREAMING EAGLE, PRINCE GEORGE, BC
- 3 KYLE HLADCHUK, MOM, PRINCE GEORGE, BC
- 4 DYLAN (ROAD RASH) MURPHY, NANAIMO, BC
8 Girls Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 KAYLIE (THE KILLER) MCLEAN, SYCAMORE BMX/ONYX, CASTAIC, CA
- 2 AVERY (GOLDEN MARSHMELLOW) YOCHIM, CANADIAN BIKE SUPPLY, ERRINGTON, BC
- 3 BROOKE CAMERON, YAMAHA RACING, PRINCE GEORGE, BC
9 Girls Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 JANEL CHURCH, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
- 2 PEYTON (GOLDILOCKS) YOCHIM, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANOOSE BAY, BC
- 3 ZOE MCHALE-BOULTER, KAOS, LANGLEY, BC
- 4 KEIRA MURPHY, NANAIMO, BC
- 5 (G-RACE) FIDDICK, MOM & DAD, KAMLOOPS, BC
10 Girls Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 HANNAH (H BOMB) GREEN, DIABLOS RACING/YESS/NEMA, NANAIMO, BC
- 2 REIGHAN (POPCORN) HILL, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
- 3 MACKENZIE CRERAR, BIG COUNTRY OUTFITTERS, PRINCE GEORGE, BC
11 Girls Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 VIOLET CEJALVO, STAATS BICYCLES, SURREY, BC
- 2 CHAYCE COOPER, MISSION, BC
- 3 TIANNA FRETZ, DIABLOS/NEMA/YESS, PARKSVILLE, BC
14 Girls Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 NATALIE SCHMIDT, FACTORY SUPERCROSS, WESTBANK, BC
- 2 ALISON GRECHT, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, PARKSVILLE, BC
- 3 KALI LEWIS, TEAM COB/FINLEY MOTOR CORP, KINGMAN, AZ
15-16 Girls Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 DREW MECHIELSEN, YESS BMX, LANGLEY, BC
- 2 ALEASHA WIEBE, UFO, CUMBERLAND, BC
- 3 DESTINEE BOTCHAR, CANADIAN BIKE SUPPLY, KAMLOOPS, BC
7 Expert Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 MEKHI (SUPERFLY) EMERENINI, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
- 2 LUKE (AIR TIME) SOWPAL, KAMLOOPS, BC
- 3 (SMOKIN) MADDEX YOCHIM, CANADIAN BIKE SUPPLY, ERRINGTON, BC
8 Expert Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 KADEN (BAM BAM) LEWIS, TEAM COB/FINLEY MOTOR CORP, KINGMAN, AZ
- 2 CORBIN VAUGHAN, CANADIAN BIKE SUPPLY, MERRITT, BC
- 3 JAXSIN (JACKHAMMER) VAUGHAN, CANADIAN BIKE SUPPLY, MERRITT, BC
- 4 AIDEN GALLEY, YESS GRASSROOTS, WEST KELOWNA, BC
9 Expert Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 DIEGO CEJALVO, STAATS BICYCLES, SURREY, BC
- 2 JAKE (THE SNAKE) ROBERTS, UPRIGHT/BLACKBOX IND, GRANTS PASS, OR
- 3 JORDAN (JOJO) HILL, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
- 4 (TURBO) ALEX MUELLER, BALLISTIC BMX, EVERETT, WA
- 5 CALEB (JONESIE) JONES, CRUPI TEAM GREEN-CANADA, ARDROSSAN, AB
- 6 CLAY STUART, A&J FIRST AID, PRINCE GEORGE, BC
10 Expert Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 BRANDON YORK, LIVERMORE, CA
- 2 BENECIO (THE JET) SERENI, HOOLIGANS/FAIRFAX RACING, NEWARK, CA
- 3 WILLIAM WELIKOKLAD, STAATS BICYCLES, RED DEER, AB
11 Expert Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 AIDEN (BULLDOG) GRECHT, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, PARKSVILLE, BC
- 2 LUKE JONES, L3J BMX, KAMLOOPS, BC
- 3 NICHOLAS BERARDUCCI, OKOTOKS, AB
12 Expert Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 RYAN TOUGAS, YESS BMX, PITT MEADOWS, BC
- 2 DREW JOHNSON, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC
- 3 (ACTION) JACKSON JURIGA, PITT MEADOWS, BC
- 4 ALEX (FLASH) GRECHT, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, PARKSVILLE, BC
- 5 STYLES JOHNSTON, HARD IRON & MACHINE, PRINCE GEORGE, BC
- 6 JOSH GALLEY, YESS GRASSROOTS, WEST KELOWNA, BC
- 7 MITCHEL LANDRY, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, NANAIMO, BC
13 Expert Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 ZACHARY FRIER, STAATS, ABBOTSFORD, BC
- 2 LUCAS CRUZ, PEMBERTON, BC
- 3 COLBY GRAHAM, PRINCE GEORGE, BC
- 4 JAKE (FROM STATE FARM) OLSON, BALLISTIC BMX, MARYSVILLE, WA
- 5 COLE PATTERSON, PRINCE GEORGE, BC
- 6 JOSHUA (THE SNAKE) FIDDICK, STAATS CO-FACTORY, KAMPLOOPS, BC
- 7 MAXWELL YOUNG, PRINCE GEORGE, BC
- 8 AIDAN WEBBER, DIABLOS/NEMA/YESS, COMOX, BC
14 Expert Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 TEEGAN CHAMBERLAIN, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
- 2 JARRED SIMMONS, BALLISTIC BMX, TACOMA, WA
- 3 NICOLAS HARRISON, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
- 4 AYDEN HOULE, CBS/SUPERCROSS, NANAIMO, BC
- 5 BENDIGO NOBLE, MT CURRIE, BC
- 6 KEANAN SCOTT, KOOPS KREW, PRINCE GEORGE, BC
16 Expert Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 BRADY ANDERSON, YESS BMX DEVO/DSL, PRINCE GEORGE, BC
- 2 BRAYDON TAYLOR, 1STR8, VICTORIA, BC
- 3 DUANE LYPHARDT, BALLISTIC BMX, LAKEWOOD, WA
- 4 MONROE (FLYING MONKEY) HUTTON, KUWAHARA CANADA, LANGLEY, BC
17-18 Expert Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 HAYDEN MECHIELSEN, YESS BMX, LANGLEY, BC
- 2 MACKAY LESLIE, FACTORY RIVAL RACING, NANAIMO, BC
- 3 JARED ENNIS, COQUITLAM, BC
- 4 (STYLE)KYLE UNREIN, BALLISTIC BMX, LYNNWOOD, WA
- 5 NATHAN MARTIN, STAATS LONE WOLF, FALKLAND, BC
28-35 Expert Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 LEONARD (SARGE) KILGOUR, DKOI BIKES/ALIUS, KAMLOOPS, BC
- 2 JASON ADAMS, GHP/UMBMX, ABBOTTSFORD, BC
- 3 BRENDEN DAVIES, KRAPPWEASEL RACING, LUMBY, BC
41-45 Expert Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 STEVE PETRIE, PEMBERTON, BC
- 2 TIMOTHY (TIMMYT) THIESSEN, DIRT DEMONZ/PROMAX/BOX, ABBOTSBORO, BC
- 3 WARREN BROWN, GHP/UMBMX, LYTTON, BC
Team Results
NORTHERN LIGHTS #2
Factory Teams
- 1 YESS (176)
- 2 SSQUARED/ANSWER CANADA (171)
- 3 STAATS (170)
Bike Shop Teams
- 1 CANADIAN BIKE SUPPLY (156)
- 2 BALLISTIC BMX (151)
- 2 WRECKING CREW (151)
- 4 YESS BMX GRASSROOTS (92)
Trophy Teams
- 1 UFO/DOUBLECROSS (164)