We're excited you want to ride with us! If you are a new rider, welcome to the family! If you are experienced, we are glad to have you back. Please select below:
Events
Fraser Valley Nationals
Rider Results
Fraser Valley PreRace - (58 motos)
7-8 MIXED OPEN Total Riders = 5 Groups = 1
1 SAM BEATTY, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
2 JACK WELIKOKLAD, CRUPI CANADA, RED DEER, AB CAN
3 CHARLIE ERICKSON, , COLDSTREAM, BC CAN
4 ATLEY CARSON, , AIRDRIE, AB CAN
13-14 MIXED OPEN Total Riders = 3 Groups = 1
1 MAX JESSEN, NORTH SHORE BMX, BURNABY, BC CAN
2 JUSTIN TERRY, , OKOTOKS, AB CAN
3 TRAVIS SARGENT, , VERNON, BC CAN
9-10 OPEN Total Riders = 3 Groups = 1
1 ZAINE (BIG DADDY ZAINE) STENSON, SONIC BMX, MAPLE VLY, WA
2 JAKE (THE SNAKE) ROBERTS, PHOENIX PRO CYCLE, GRANTS PASS, OR
3 WILLIAM WELIKOKLAD, CRUPI CANADA, RED DEER, AB CAN
11-12 OPEN Total Riders = 3 Groups = 1
1 JUSTIN SCOTT, , TURNER VALLEY, AB CAN
2 PARKER MCELHERAN, CRUPI CANADA/TM ALBERTA, SHERWOOD PARK, AB CAN
3 JONATHAN NANTAIS, BMX EH 2, NANAIMO, BC CAN
13-14 OPEN Total Riders = 5 Groups = 1
1 DEVEN KAWA, , SPRUCE GROVE, AB CAN
2 KIRAN KAWA, , SPRUCE GROVE, AB CAN
3 JAKE "THE BOMB" THIBODEAU, TEAM ALBERTA, OKOTOKS, AB CAN
4 JENSEN MCELHERAN, CRUPI CANADA, SHERWOOD PARK, AB CAN
8 GIRLS Total Riders = 7 Groups = 1
1 MALLORY "MACHINE GUN" GUILFOYLE, PHOENIX DEVO, CLACKAMAS, OR
2 JANEL CHURCH, UFO, VICTORIA, BC CAN
3 MARISA (CYCLONE) CRONE, TEAM STORM, MCKINLEYVILLE, CA
4 PEYTON YOCHIM, , NANOOSE BAY, BC CAN
5 ZOE MCHALE-BOULTER, , LANGLEY, BC CAN
6 LAUREN CHURKO, BMX EH 2, NANAIMO, BC CAN
10 GIRLS Total Riders = 9 Groups = 2
1 VIOLET (ULTRA VIOLET) CEJALVO, KAOS BMX, SURREY, BC CAN
2 ALLISON CHURKO, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC CAN
3 TEIGEN PASCUAL, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
4 ELLA (THE MACHINE) VERMEIRE, SONIC BMX, NEWCASTLE, WA
5 CHAYCE COOPER, DIRT DEMONS, MISSION, BC CAN
6 HALLE (THE RED ROOSTER) PELLAND, SONIC BMX, MT VERNON, WA
7 BAILEY (THE BANDIT) GOLDSTONE, , SQUAMISH, BC CAN
8 TIANNA FRETZ, DIABLOS/NEMA/YESS, PARKSVILLE, BC CAN
12 GIRLS Total Riders = 3 Groups = 1
1 MAJA WOOLLEY, CBS, SQUAMISH, BC CAN
2 REESE BEADALL, BMX EH 2, LADYSMITH, BC CAN
3 ELIZA CHURCH, UFO, VICTORIA, BC CAN
13 GIRLS Total Riders = 3 Groups = 1
1 BRITTANY LUCHENE, , VERNON, BC CAN
2 BREANNA VRIEND, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
3 LOCLYNN ERICKSON, MISBEEHAVIN, LANGLEY, BC CAN
14 GIRLS Total Riders = 4 Groups = 1
1 CJ ADAMSON, , BONNEY LK, WA
2 MACLENZIE MCHALE-BOULTER, , LANGLEY, BC CAN
3 SHAYE TUDOR, , VICTORIA, BC CAN
15-16 GIRLS Total Riders = 5 Groups = 1
1 GABRIELLE (THUMPER) MIKKELSEN, RIDGE BROTHERS RACING, EUGENE, OR
2 JORDAN (MISS THANG) WILLIS, PHOENIX DEVO, PORTLAND, OR
3 DESTINEE "CHANGSHA" BOTCHAR, CANADIAN BIKE SUPPLY, KAMLOOPS, BC CAN
4 ALEASHA WIEBE, UFO BMX, CUMBERLAND, BC CAN
8 CRUISER Total Riders = 4 Groups = 1
1 JAYCE BARTLEY, PHOENIX DEVO, MILWAUKIE, OR
2 RAYCE (THUNDER) REEVES, SIGN DOG, RICHLAND, WA
3 LOGAN VERMEIRE, SONIC BMX, NEWCASTLE, WA
11 CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 DAMIEN (THE DUDE) LYON, JALAPENO EXPERIENCE, QUEEN CREEK, AZ
2 MITCHEL LANDRY, SSQUARED, NANAIMO, BC CAN
3 KYLAR ZIOLA, , ALDERSGROVE, BC CAN
15 CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 CHASE HARRISON, ALBERTA CRUPI, RED DEER, AB CAN
2 TAYLOR FRETZ, DIABLOS/NEMA/YESS, PARKSVILLE, BC CAN
3 AIDEN (A-MAN) KOHUT, CANADIAN BIKE SUPPLY, SURREY, BC CAN
36-40 CRUISER Total Riders = 7 Groups = 1
1 LES STANYER, CBS, KAMLOOPS, BC CAN
2 JEFF CLARKE, , SURREY, BC CAN
3 WADE (WILDMAN) FOREMAN, , PRINCE GEORGE, BC CAN
4 SAUL "THE JUDGE" LINGREN, FULL BOAR, MONTE LAKE, BC CAN
5 JOHN MAKSON, , MILL BAY, BC CAN
6 TIMOTHY THIESSEN, DIRT DEMONZ, ABBOTSFORD, BC CAN
41-45 CRUISER Total Riders = 6 Groups = 1
1 WILLIAM (WILD BILL) JONES, YESS BMX, N VANCOUVER, BC CAN
2 DAN LAKATOS, RPM RACING, BOZEMAN, MT
3 GERRY ERICKSON, MISBEEHAVIN, LANGLEY, BC CAN
4 RAY SENGOTTA, , VERNON, BC CAN
5 CHRIS (THE MONSOON) SPENCE, KRAPPWEASEL RACING, VERNON, BC CAN
46-50 CRUISER Total Riders = 6 Groups = 1
1 DEAN (D BOTT) BOTTERILL, KRAPPWEASEL/SKYRIDE, COLDSTREAM, BC CAN
2 JUAN CARLOS CARBO, TEAM COLOMBIA, MILL CREEK, WA
3 ALLEN YOUNG, , CUSTER, WA
4 MICHAEL DEVLIN, , LANGLEY, BC CAN
5 KEN BOTTERILL, KRAPWEASEL/SKYRIDE/A&W, CHILLIWACK, BC CAN
13-14 GIRLS CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 MACLENZIE MCHALE-BOULTER, , LANGLEY, BC CAN
2 ELLA (THE MACHINE) VERMEIRE, SONIC BMX, NEWCASTLE, WA
3 TIANNA FRETZ, DIABLOS/NEMA/YESS, PARKSVILLE, BC CAN
26-30 GIRLS CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 GABRIELLE (THUMPER) MIKKELSEN, RIDGE BROTHERS RACING, EUGENE, OR
2 ALEASHA WIEBE, UFO BMX, CUMBERLAND, BC CAN
3 CORAL LESSARD, , LANGLEY, BC CAN
36-40 GIRLS CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 SHYLO ORCHARD, KRAPPWEASEL RACING, VERNON, BC CAN
2 LAURA CULBERTSON, COOL BEANS/MONSTER PRESS, LANGLEY, BC CAN
3 MICHELLE ROBARTS, TOP GUNS, LANGLEY, BC CAN
5 & UNDER NOVICE Total Riders = 10 Groups = 2
1 BODE (BUBBA J ) CRONE, TEAM STORM, MCKINLEYVILLE, CA
2 JESSE KUHN, , PRINCETON, BC CAN
3 ZANDER "ZIPPER" NUNES, KAOS BMX, DELTA, BC CAN
4 KEEGAN TONN, , KELOWNA, BC CAN
5 KAILA MURRAY, , BRACKENDALE, BC CAN
6 RYKER ZIOLA, , LANGLEY, BC CAN
7 LUKE LAKATOS, , BOZEMAN, MT
8 KIAN ELIADES, , LANGLEY, BC CAN
6 NOVICE Total Riders = 7 Groups = 1
1 HAILEY TREMEL, CRUPI CANADA, CALGARY, AB CAN
2 BAILEY SMITH, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC CAN
3 WILLIAM ERICKSON, , COLDSTREAM, BC CAN
4 CADEN ELLICKSON, , LANGLEY, BC CAN
5 SPENCER PASCUAL, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
6 ROAN MAKSON, , MILL BAY, BC CAN
7 NOVICE Total Riders = 12 Groups = 2
1 CORBIN "CORB" VAUGHAN, , MERRITT, BC CAN
2 JONATHAN MOZELL, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
3 JACK MACLEOD, , GIRABALDI HIGHLANDS, BC
4 AIDEN GALLEY, , IRRICANA, AB CAN
5 JAXSIN "JACKIE" VAUGHAN, , MERRITT, BC CAN
6 COEN WOLFE, , VANCOUVER, BC CAN
7 LEVI "FLYBOY" FRIESEN, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
8 MICGILL PARCHER, , GABRIOLA, BC CAN
9 NOVICE Total Riders = 6 Groups = 1
1 TYLER ROBINS, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
2 TROY ROBARTS, TOP GUNS, LANGLEY, BC CAN
3 ANDREW MOZELL, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
4 ATLEY CARSON, , AIRDRIE, AB CAN
5 MIYA LESSARD, , LANGLEY, BC CAN
13 NOVICE Total Riders = 4 Groups = 1
1 JORDAN KIRK, , SURREY, BC CAN
2 HADEN YOUNG, , CUSTER, WA
3 KYARA CHAMBERLAIN, , KELOWNA, BC CAN
41 & OVER NOVICE Total Riders = 4 Groups = 1
1 JASON FORSMANN, UNI BMX/PORK CHOP BMX, FOREST GROVE, OR
2 MICHAEL (MAGIC MIKE) GIRVIN, SONIC BMX, SEATTLE, WA
3 KEVIN BOOTH, , KAMLOOPS, BC CAN
5 & UNDER INTER Total Riders = 3 Groups = 1
1 ASHTON "SUPER DUTY" DUTY, NW HAVOC, BONNEY LK, WA
2 SAMI TURUNEN, , LAC LE JEUNE, BC CAN
3 CASEY GINJA NINJA MCHALE-BOULTER, , LANGLEY, BC CAN
6 INTER Total Riders = 8 Groups = 1
1 "JACK ATTACK" MACQUARRIE, DIRT DEMONS, DELTA, BC CAN
2 LUKE SOWPAL, , KAMLOOPS, BC CAN
3 CHARLIE ERICKSON, , COLDSTREAM, BC CAN
4 DANE JEWETT, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
5 GRIFFIN TULK, , BRACKENDALE, BC CAN
6 DAYNEN ZIOLA, , ALDERGROVE, BC CAN
7 LIAM HOWSE, , N VANCOUVER, BC CAN
7 INTER Total Riders = 10 Groups = 2
1 KAZUTO "AVALANCHE" KINNEY, , BRACKENDALE, BC CAN
2 ADRIAN MCKORCZA, , VANCOUVER, BC CAN
3 CEDRIC THIESSEN, DIRT DEMONZ, ABBOTSFORD, BC CAN
4 JAXON SMITH, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC CAN
5 SENNA JONES, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
6 SAM BEATTY, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
7 JACK WELIKOKLAD, CRUPI CANADA, RED DEER, AB CAN
8 ISAAC GIRVIN, SONIC BMX, SEATTLE, WA
8 INTER Total Riders = 6 Groups = 1
1 CAMERON LOCKYER, , LANGLEY, BC CAN
2 JORDAN HILL, DIRT DEMONZ, DELTA, BC CAN
3 NOAH HOWSE, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
4 ZACHARY "RED SHRED" MILNE, , VERNON, BC CAN
5 OWEN RICH, BELLINGHAM BIKES, EVERSON, WA
9 INTER Total Riders = 6 Groups = 1
1 SAMUEL WATSON, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
2 BRODY WARK, UFO BMX, VICTORIA, BC CAN
3 ANTHONY NUNES, KAOS BMX, DELTA, BC CAN
4 ZACHARY COLLINS, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
5 LUKE SCHICK, , ST HELEN, OR
10 INTER Total Riders = 4 Groups = 1
1 JAKOB JEWETT, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
2 ALEX SARLING, LANGLEY TOP GUNS, WHITE ROCK, BC CAN
3 ANDREW FIELDING, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
11 INTER Total Riders = 9 Groups = 2
1 JACOB RICH, BELLINGHAM BIKES, EVERSON, WA
2 JACK JONES, GHP/L3JBMX, KAMPLOOPS, BC CAN
3 JOSH GALLEY, , KELOWNA, BC CAN
4 KYLAR ZIOLA, , ALDERSGROVE, BC CAN
5 BRAYDEN SIROIS, BMX EH 2, NANAIMO, BC CAN
6 ZACK ROBINSON, WRECKING CREW, SURREY, BC CAN
7 RYAN TAYLER, , KELOWNA, BC CAN
8 TROY JANSEN, , NANAIMO, BC CAN
12 INTER Total Riders = 6 Groups = 1
1 DAINE NEWMAN, , KELOWNA, BC CAN
2 CAMERON FIELDING, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
3 CHASON CRITCHLEY, BELLINGHAM BMX, SEDRO WOOLLEY, WA
4 CHASE "BAM BAM" BREEDEN, YESS GRASSROOTS, PRINCE GEORGE, BC CAN
5 LIAM ROBBINS, , VICTORIA, BC CAN
13 INTER Total Riders = 4 Groups = 1
1 BRADY SMITH, , SOUTH SURREY, BC CAN
2 JUSTIN TERRY, , OKOTOKS, AB CAN
3 RILEY ANDERSON, YESS GRASSROOTS, PRINCE GEORGE, BC CAN
14 INTER Total Riders = 4 Groups = 1
1 MAX JESSEN, NORTH SHORE BMX, BURNABY, BC CAN
2 AARON BOTTERILL, KRAPPWEASEL RACING, COLDSTREAM, BC CAN
3 JAKE "THE RATTLESNAKE" SPENCE, KRAPPWEASEL RACING, VERNON, BC CAN
6 EXPERT Total Riders = 3 Groups = 1
1 MEKHI EMERENINI, , KELOWNA, BC CAN
2 CADEN "THE CANNONBALL" YOUNG, SIGN DOGS/LAWMAN, SEATTLE, WA
3 GABRIEL TRERISE, BLACK BOX/TRADITION/DKOI, SHERWOOD, OR
7 EXPERT Total Riders = 4 Groups = 1
1 RAYCE (THUNDER) REEVES, SIGN DOG, RICHLAND, WA
2 ALEX (SUPER DUTY) DUTY, NW HAVOC, BONNEY LAKE, WA
3 ELIAS NUNES, KAOS BMX, DELTA, BC CAN
8 EXPERT Total Riders = 7 Groups = 1
1 JAYCE BARTLEY, PHOENIX DEVO, MILWAUKIE, OR
2 JOSHUA TRERISE, BLACK BOX/TRADITION/DKOI, SHERWOOD, OR
3 DIEGO (DC) CEJALVO, KAOS BMX, SURREY, BC CAN
4 DYLAN TREMEL, CRUPI CANADA, CALGARY, AB CAN
5 LOGAN VERMEIRE, SONIC BMX, NEWCASTLE, WA
6 JAKE (THE SNAKE) ROBERTS, PHOENIX PRO CYCLE, GRANTS PASS, OR
9 EXPERT Total Riders = 10 Groups = 2
1 JETT BOOKER, FACTORY KAOS, HOUSTON, TX
2 LUKE JONES, GHP/L3JBMX, KAMLOOPS, BC CAN
3 ZAINE (BIG DADDY ZAINE) STENSON, SONIC BMX, MAPLE VLY, WA
4 QUINN "NITRO" WEBBER, DIABLOS RACING NEMA YESS, COMOX, BC CAN
5 CAMERON DUNHAM, DIABLOS/NEMA/YESS, SNOHOMISH, WA
6 JOSHUA (FIREBALL) LOUDERMILK, FAITH DRIVEN RACING, SALEM, OR
7 JORDAN TULK, , BRACKENDALE, BC CAN
8 WILLIAM WELIKOKLAD, CRUPI CANADA, RED DEER, AB CAN
10 EXPERT Total Riders = 8 Groups = 1
1 CHANCE (THE MADMAN) MILLER, RIDGE BROTHERS RACING, ALBANY, OR
2 JADEN DAHNERS, DIABLOS RACING NEMA YESS, SAMMAMISH, WA
3 JOSHUA WILBUR-HENRY, DIABLOS DEVELOPMENT, OAK HARBOR, WA
4 STEVEN (CRANKY FRANKY) FRANK, BMX ELITE, AUBURN, WA
5 JAKOB PLANK, , VERNON, BC CAN
6 LUKAS MCLAUGHLIN, , WHISTLER, BC CAN
7 ERIC "CAPTAIN UNDERPANTS" HARRISON, KELOWNA CYCLE UNITED, KELOWNA, BC CAN
11 EXPERT Total Riders = 11 Groups = 2
1 DREW JOHNSON, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC CAN
2 MOHAMED HAIDAR, CAN ROK, KELOWNA, BC CAN
3 DAMIEN (THE DUDE) LYON, JALAPENO EXPERIENCE, QUEEN CREEK, AZ
4 JUSTIN SCOTT, , TURNER VALLEY, AB CAN
5 DAMON KOMORI, KELOWNA CYCLE UNITED, KELOWNA, BC CAN
6 TRISTAN LINDSAY, DIABLOS RACING, BRACKENDALE, BC CAN
7 JONATHAN NANTAIS, BMX EH 2, NANAIMO, BC CAN
8 JOSHUA FIDDICK, , KAMPLOOPS, BC CAN
12 EXPERT Total Riders = 8 Groups = 1
1 JACOB MURRAY, , BRACKENDALE, BC CAN
2 RIZDIN (THE ROCKSTAR) MILLER, RIDGE BROTHERS RACING, ALBANY, OR
3 AIDAN "THE ANIMAL" WEBBER, DIABLOS RACING NEMA YESS, COMOX, BC CAN
4 MATTHEW (MATT THE RATT) TAILBY, , OKOTOKS, AB CAN
5 BRANDON(EXTREME MACHINE)LOUDERMILK, FAITH DRIVEN RACING, SALEM, OR
6 GAVIN ODRISCOLL, , VICTORIA, BC CAN
7 JARED FITT, KRAPPWEASEL RACING, VERNON, BC CAN
13 EXPERT Total Riders = 13 Groups = 2
1 BENJAMIN LESLIE, DIABLOS RACING NEMA YESS, NANAIMO, BC CAN
2 TREVOR "WIKI WIKI" BOLDI, REVOLUTION, RENO, NV
3 JAKE "THE BOMB" THIBODEAU, TEAM ALBERTA, OKOTOKS, AB CAN
4 NICOLAS "NUCULAR" HARRISON, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
5 BENJAMIN "BENNIE THE JET" CHARLTON, DAD, VICTORIA, BC CAN
6 MICHAEL "MINI MEADE", YESS GRASSROOTS, LANGLEY, BC CAN
7 LUKAS FERGUSON, BMX EH2, SURREY, BC CAN
8 TEEGAN CHAMBERLAIN, , KELOWNA, BC CAN
14 EXPERT Total Riders = 9 Groups = 2
1 BOBBY WORTH, ROK FACTORY TEAM, ABBOTSFORD, BC CAN
2 DEVEN KAWA, , SPRUCE GROVE, AB CAN
3 SEAN FINCHAM, TEAM SQUAMISH, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
4 KASPER WOOLLEY, CBS, SQUAMISH, BC CAN
5 LYNDEN CHARTRAND, YESS SHOP, PRINCE GEORGE, BC CAN
6 DILLON BUTCHER, BMX EH 2, NANAIMO, BC CAN
7 MONROE HUTTON, , LANGLEY, BC CAN
8 BRODIE NEWMAN, , KELOWNA, BC CAN
15 EXPERT Total Riders = 8 Groups = 1
1 SPENCER SCHMIDT, CBS, WESTBANK, BC CAN
2 BRADY ANDERSON, YESS GRASSROOTS, PRINCE GEORGE, BC CAN
3 ENZO BRACKLOW, YESS GRASSROOTS, PRINCE GEORGE, BC CAN
4 BRAEDON WIEBE, , WESTBANK, BC CAN
5 CHASE HARRISON, ALBERTA CRUPI, RED DEER, AB CAN
6 DYLAN CHURCH, UFO, VICTORIA, BC CAN
7 NATHAN FINDLAY, YESS GRASSROOTS, PRINCE GEORGE, BC CAN
16 EXPERT Total Riders = 3 Groups = 1
1 NATHAN MARTIN, CYCLEPATH/WRECKING CREW, FALKLAND, BC CAN
2 KIRAN KAWA, , SPRUCE GROVE, AB CAN
3 JOSH SIEMSEN, GOLDS GYM, BELGRADE, MT
19-27 EXPERT Total Riders = 4 Groups = 1
1 MALCOLM KEMP, , LANGLEY, BC CAN
2 CASEY WOODS, , VERNON, BC CAN
3 JOSH ABRAHAMS, CYCLEPATH/WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
41 & OVER EXPERT Total Riders = 3 Groups = 1
1 WILLIAM (WILD BILL) JONES, YESS BMX, N VANCOUVER, BC CAN
2 TIMOTHY THIESSEN, DIRT DEMONZ, ABBOTSFORD, BC CAN
3 CHRIS "MELTDOWN" MELTON, BELLINGHAM BIKES, BELLINGHAM, WA
7-8 MIXED OPEN Total Riders = 5 Groups = 1
1 SAM BEATTY, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
2 JACK WELIKOKLAD, CRUPI CANADA, RED DEER, AB CAN
3 CHARLIE ERICKSON, , COLDSTREAM, BC CAN
4 ATLEY CARSON, , AIRDRIE, AB CAN
13-14 MIXED OPEN Total Riders = 3 Groups = 1
1 MAX JESSEN, NORTH SHORE BMX, BURNABY, BC CAN
2 JUSTIN TERRY, , OKOTOKS, AB CAN
3 TRAVIS SARGENT, , VERNON, BC CAN
9-10 OPEN Total Riders = 3 Groups = 1
1 ZAINE (BIG DADDY ZAINE) STENSON, SONIC BMX, MAPLE VLY, WA
2 JAKE (THE SNAKE) ROBERTS, PHOENIX PRO CYCLE, GRANTS PASS, OR
3 WILLIAM WELIKOKLAD, CRUPI CANADA, RED DEER, AB CAN
11-12 OPEN Total Riders = 3 Groups = 1
1 JUSTIN SCOTT, , TURNER VALLEY, AB CAN
2 PARKER MCELHERAN, CRUPI CANADA/TM ALBERTA, SHERWOOD PARK, AB CAN
3 JONATHAN NANTAIS, BMX EH 2, NANAIMO, BC CAN
13-14 OPEN Total Riders = 5 Groups = 1
1 DEVEN KAWA, , SPRUCE GROVE, AB CAN
2 KIRAN KAWA, , SPRUCE GROVE, AB CAN
3 JAKE "THE BOMB" THIBODEAU, TEAM ALBERTA, OKOTOKS, AB CAN
4 JENSEN MCELHERAN, CRUPI CANADA, SHERWOOD PARK, AB CAN
8 GIRLS Total Riders = 7 Groups = 1
1 MALLORY "MACHINE GUN" GUILFOYLE, PHOENIX DEVO, CLACKAMAS, OR
2 JANEL CHURCH, UFO, VICTORIA, BC CAN
3 MARISA (CYCLONE) CRONE, TEAM STORM, MCKINLEYVILLE, CA
4 PEYTON YOCHIM, , NANOOSE BAY, BC CAN
5 ZOE MCHALE-BOULTER, , LANGLEY, BC CAN
6 LAUREN CHURKO, BMX EH 2, NANAIMO, BC CAN
10 GIRLS Total Riders = 9 Groups = 2
1 VIOLET (ULTRA VIOLET) CEJALVO, KAOS BMX, SURREY, BC CAN
2 ALLISON CHURKO, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC CAN
3 TEIGEN PASCUAL, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
4 ELLA (THE MACHINE) VERMEIRE, SONIC BMX, NEWCASTLE, WA
5 CHAYCE COOPER, DIRT DEMONS, MISSION, BC CAN
6 HALLE (THE RED ROOSTER) PELLAND, SONIC BMX, MT VERNON, WA
7 BAILEY (THE BANDIT) GOLDSTONE, , SQUAMISH, BC CAN
8 TIANNA FRETZ, DIABLOS/NEMA/YESS, PARKSVILLE, BC CAN
12 GIRLS Total Riders = 3 Groups = 1
1 MAJA WOOLLEY, CBS, SQUAMISH, BC CAN
2 REESE BEADALL, BMX EH 2, LADYSMITH, BC CAN
3 ELIZA CHURCH, UFO, VICTORIA, BC CAN
13 GIRLS Total Riders = 3 Groups = 1
1 BRITTANY LUCHENE, , VERNON, BC CAN
2 BREANNA VRIEND, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
3 LOCLYNN ERICKSON, MISBEEHAVIN, LANGLEY, BC CAN
14 GIRLS Total Riders = 4 Groups = 1
1 CJ ADAMSON, , BONNEY LK, WA
2 MACLENZIE MCHALE-BOULTER, , LANGLEY, BC CAN
3 SHAYE TUDOR, , VICTORIA, BC CAN
15-16 GIRLS Total Riders = 5 Groups = 1
1 GABRIELLE (THUMPER) MIKKELSEN, RIDGE BROTHERS RACING, EUGENE, OR
2 JORDAN (MISS THANG) WILLIS, PHOENIX DEVO, PORTLAND, OR
3 DESTINEE "CHANGSHA" BOTCHAR, CANADIAN BIKE SUPPLY, KAMLOOPS, BC CAN
4 ALEASHA WIEBE, UFO BMX, CUMBERLAND, BC CAN
8 CRUISER Total Riders = 4 Groups = 1
1 JAYCE BARTLEY, PHOENIX DEVO, MILWAUKIE, OR
2 RAYCE (THUNDER) REEVES, SIGN DOG, RICHLAND, WA
3 LOGAN VERMEIRE, SONIC BMX, NEWCASTLE, WA
11 CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 DAMIEN (THE DUDE) LYON, JALAPENO EXPERIENCE, QUEEN CREEK, AZ
2 MITCHEL LANDRY, SSQUARED, NANAIMO, BC CAN
3 KYLAR ZIOLA, , ALDERSGROVE, BC CAN
15 CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 CHASE HARRISON, ALBERTA CRUPI, RED DEER, AB CAN
2 TAYLOR FRETZ, DIABLOS/NEMA/YESS, PARKSVILLE, BC CAN
3 AIDEN (A-MAN) KOHUT, CANADIAN BIKE SUPPLY, SURREY, BC CAN
36-40 CRUISER Total Riders = 7 Groups = 1
1 LES STANYER, CBS, KAMLOOPS, BC CAN
2 JEFF CLARKE, , SURREY, BC CAN
3 WADE (WILDMAN) FOREMAN, , PRINCE GEORGE, BC CAN
4 SAUL "THE JUDGE" LINGREN, FULL BOAR, MONTE LAKE, BC CAN
5 JOHN MAKSON, , MILL BAY, BC CAN
6 TIMOTHY THIESSEN, DIRT DEMONZ, ABBOTSFORD, BC CAN
41-45 CRUISER Total Riders = 6 Groups = 1
1 WILLIAM (WILD BILL) JONES, YESS BMX, N VANCOUVER, BC CAN
2 DAN LAKATOS, RPM RACING, BOZEMAN, MT
3 GERRY ERICKSON, MISBEEHAVIN, LANGLEY, BC CAN
4 RAY SENGOTTA, , VERNON, BC CAN
5 CHRIS (THE MONSOON) SPENCE, KRAPPWEASEL RACING, VERNON, BC CAN
46-50 CRUISER Total Riders = 6 Groups = 1
1 DEAN (D BOTT) BOTTERILL, KRAPPWEASEL/SKYRIDE, COLDSTREAM, BC CAN
2 JUAN CARLOS CARBO, TEAM COLOMBIA, MILL CREEK, WA
3 ALLEN YOUNG, , CUSTER, WA
4 MICHAEL DEVLIN, , LANGLEY, BC CAN
5 KEN BOTTERILL, KRAPWEASEL/SKYRIDE/A&W, CHILLIWACK, BC CAN
13-14 GIRLS CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 MACLENZIE MCHALE-BOULTER, , LANGLEY, BC CAN
2 ELLA (THE MACHINE) VERMEIRE, SONIC BMX, NEWCASTLE, WA
3 TIANNA FRETZ, DIABLOS/NEMA/YESS, PARKSVILLE, BC CAN
26-30 GIRLS CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 GABRIELLE (THUMPER) MIKKELSEN, RIDGE BROTHERS RACING, EUGENE, OR
2 ALEASHA WIEBE, UFO BMX, CUMBERLAND, BC CAN
3 CORAL LESSARD, , LANGLEY, BC CAN
36-40 GIRLS CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 SHYLO ORCHARD, KRAPPWEASEL RACING, VERNON, BC CAN
2 LAURA CULBERTSON, COOL BEANS/MONSTER PRESS, LANGLEY, BC CAN
3 MICHELLE ROBARTS, TOP GUNS, LANGLEY, BC CAN
5 & UNDER NOVICE Total Riders = 10 Groups = 2
1 BODE (BUBBA J ) CRONE, TEAM STORM, MCKINLEYVILLE, CA
2 JESSE KUHN, , PRINCETON, BC CAN
3 ZANDER "ZIPPER" NUNES, KAOS BMX, DELTA, BC CAN
4 KEEGAN TONN, , KELOWNA, BC CAN
5 KAILA MURRAY, , BRACKENDALE, BC CAN
6 RYKER ZIOLA, , LANGLEY, BC CAN
7 LUKE LAKATOS, , BOZEMAN, MT
8 KIAN ELIADES, , LANGLEY, BC CAN
6 NOVICE Total Riders = 7 Groups = 1
1 HAILEY TREMEL, CRUPI CANADA, CALGARY, AB CAN
2 BAILEY SMITH, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC CAN
3 WILLIAM ERICKSON, , COLDSTREAM, BC CAN
4 CADEN ELLICKSON, , LANGLEY, BC CAN
5 SPENCER PASCUAL, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
6 ROAN MAKSON, , MILL BAY, BC CAN
7 NOVICE Total Riders = 12 Groups = 2
1 CORBIN "CORB" VAUGHAN, , MERRITT, BC CAN
2 JONATHAN MOZELL, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
3 JACK MACLEOD, , GIRABALDI HIGHLANDS, BC
4 AIDEN GALLEY, , IRRICANA, AB CAN
5 JAXSIN "JACKIE" VAUGHAN, , MERRITT, BC CAN
6 COEN WOLFE, , VANCOUVER, BC CAN
7 LEVI "FLYBOY" FRIESEN, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
8 MICGILL PARCHER, , GABRIOLA, BC CAN
9 NOVICE Total Riders = 6 Groups = 1
1 TYLER ROBINS, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
2 TROY ROBARTS, TOP GUNS, LANGLEY, BC CAN
3 ANDREW MOZELL, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
4 ATLEY CARSON, , AIRDRIE, AB CAN
5 MIYA LESSARD, , LANGLEY, BC CAN
13 NOVICE Total Riders = 4 Groups = 1
1 JORDAN KIRK, , SURREY, BC CAN
2 HADEN YOUNG, , CUSTER, WA
3 KYARA CHAMBERLAIN, , KELOWNA, BC CAN
41 & OVER NOVICE Total Riders = 4 Groups = 1
1 JASON FORSMANN, UNI BMX/PORK CHOP BMX, FOREST GROVE, OR
2 MICHAEL (MAGIC MIKE) GIRVIN, SONIC BMX, SEATTLE, WA
3 KEVIN BOOTH, , KAMLOOPS, BC CAN
5 & UNDER INTER Total Riders = 3 Groups = 1
1 ASHTON "SUPER DUTY" DUTY, NW HAVOC, BONNEY LK, WA
2 SAMI TURUNEN, , LAC LE JEUNE, BC CAN
3 CASEY GINJA NINJA MCHALE-BOULTER, , LANGLEY, BC CAN
6 INTER Total Riders = 8 Groups = 1
1 "JACK ATTACK" MACQUARRIE, DIRT DEMONS, DELTA, BC CAN
2 LUKE SOWPAL, , KAMLOOPS, BC CAN
3 CHARLIE ERICKSON, , COLDSTREAM, BC CAN
4 DANE JEWETT, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
5 GRIFFIN TULK, , BRACKENDALE, BC CAN
6 DAYNEN ZIOLA, , ALDERGROVE, BC CAN
7 LIAM HOWSE, , N VANCOUVER, BC CAN
7 INTER Total Riders = 10 Groups = 2
1 KAZUTO "AVALANCHE" KINNEY, , BRACKENDALE, BC CAN
2 ADRIAN MCKORCZA, , VANCOUVER, BC CAN
3 CEDRIC THIESSEN, DIRT DEMONZ, ABBOTSFORD, BC CAN
4 JAXON SMITH, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC CAN
5 SENNA JONES, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
6 SAM BEATTY, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
7 JACK WELIKOKLAD, CRUPI CANADA, RED DEER, AB CAN
8 ISAAC GIRVIN, SONIC BMX, SEATTLE, WA
8 INTER Total Riders = 6 Groups = 1
1 CAMERON LOCKYER, , LANGLEY, BC CAN
2 JORDAN HILL, DIRT DEMONZ, DELTA, BC CAN
3 NOAH HOWSE, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
4 ZACHARY "RED SHRED" MILNE, , VERNON, BC CAN
5 OWEN RICH, BELLINGHAM BIKES, EVERSON, WA
9 INTER Total Riders = 6 Groups = 1
1 SAMUEL WATSON, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
2 BRODY WARK, UFO BMX, VICTORIA, BC CAN
3 ANTHONY NUNES, KAOS BMX, DELTA, BC CAN
4 ZACHARY COLLINS, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
5 LUKE SCHICK, , ST HELEN, OR
10 INTER Total Riders = 4 Groups = 1
1 JAKOB JEWETT, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
2 ALEX SARLING, LANGLEY TOP GUNS, WHITE ROCK, BC CAN
3 ANDREW FIELDING, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
11 INTER Total Riders = 9 Groups = 2
1 JACOB RICH, BELLINGHAM BIKES, EVERSON, WA
2 JACK JONES, GHP/L3JBMX, KAMPLOOPS, BC CAN
3 JOSH GALLEY, , KELOWNA, BC CAN
4 KYLAR ZIOLA, , ALDERSGROVE, BC CAN
5 BRAYDEN SIROIS, BMX EH 2, NANAIMO, BC CAN
6 ZACK ROBINSON, WRECKING CREW, SURREY, BC CAN
7 RYAN TAYLER, , KELOWNA, BC CAN
8 TROY JANSEN, , NANAIMO, BC CAN
12 INTER Total Riders = 6 Groups = 1
1 DAINE NEWMAN, , KELOWNA, BC CAN
2 CAMERON FIELDING, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
3 CHASON CRITCHLEY, BELLINGHAM BMX, SEDRO WOOLLEY, WA
4 CHASE "BAM BAM" BREEDEN, YESS GRASSROOTS, PRINCE GEORGE, BC CAN
5 LIAM ROBBINS, , VICTORIA, BC CAN
13 INTER Total Riders = 4 Groups = 1
1 BRADY SMITH, , SOUTH SURREY, BC CAN
2 JUSTIN TERRY, , OKOTOKS, AB CAN
3 RILEY ANDERSON, YESS GRASSROOTS, PRINCE GEORGE, BC CAN
14 INTER Total Riders = 4 Groups = 1
1 MAX JESSEN, NORTH SHORE BMX, BURNABY, BC CAN
2 AARON BOTTERILL, KRAPPWEASEL RACING, COLDSTREAM, BC CAN
3 JAKE "THE RATTLESNAKE" SPENCE, KRAPPWEASEL RACING, VERNON, BC CAN
6 EXPERT Total Riders = 3 Groups = 1
1 MEKHI EMERENINI, , KELOWNA, BC CAN
2 CADEN "THE CANNONBALL" YOUNG, SIGN DOGS/LAWMAN, SEATTLE, WA
3 GABRIEL TRERISE, BLACK BOX/TRADITION/DKOI, SHERWOOD, OR
7 EXPERT Total Riders = 4 Groups = 1
1 RAYCE (THUNDER) REEVES, SIGN DOG, RICHLAND, WA
2 ALEX (SUPER DUTY) DUTY, NW HAVOC, BONNEY LAKE, WA
3 ELIAS NUNES, KAOS BMX, DELTA, BC CAN
8 EXPERT Total Riders = 7 Groups = 1
1 JAYCE BARTLEY, PHOENIX DEVO, MILWAUKIE, OR
2 JOSHUA TRERISE, BLACK BOX/TRADITION/DKOI, SHERWOOD, OR
3 DIEGO (DC) CEJALVO, KAOS BMX, SURREY, BC CAN
4 DYLAN TREMEL, CRUPI CANADA, CALGARY, AB CAN
5 LOGAN VERMEIRE, SONIC BMX, NEWCASTLE, WA
6 JAKE (THE SNAKE) ROBERTS, PHOENIX PRO CYCLE, GRANTS PASS, OR
9 EXPERT Total Riders = 10 Groups = 2
1 JETT BOOKER, FACTORY KAOS, HOUSTON, TX
2 LUKE JONES, GHP/L3JBMX, KAMLOOPS, BC CAN
3 ZAINE (BIG DADDY ZAINE) STENSON, SONIC BMX, MAPLE VLY, WA
4 QUINN "NITRO" WEBBER, DIABLOS RACING NEMA YESS, COMOX, BC CAN
5 CAMERON DUNHAM, DIABLOS/NEMA/YESS, SNOHOMISH, WA
6 JOSHUA (FIREBALL) LOUDERMILK, FAITH DRIVEN RACING, SALEM, OR
7 JORDAN TULK, , BRACKENDALE, BC CAN
8 WILLIAM WELIKOKLAD, CRUPI CANADA, RED DEER, AB CAN
10 EXPERT Total Riders = 8 Groups = 1
1 CHANCE (THE MADMAN) MILLER, RIDGE BROTHERS RACING, ALBANY, OR
2 JADEN DAHNERS, DIABLOS RACING NEMA YESS, SAMMAMISH, WA
3 JOSHUA WILBUR-HENRY, DIABLOS DEVELOPMENT, OAK HARBOR, WA
4 STEVEN (CRANKY FRANKY) FRANK, BMX ELITE, AUBURN, WA
5 JAKOB PLANK, , VERNON, BC CAN
6 LUKAS MCLAUGHLIN, , WHISTLER, BC CAN
7 ERIC "CAPTAIN UNDERPANTS" HARRISON, KELOWNA CYCLE UNITED, KELOWNA, BC CAN
11 EXPERT Total Riders = 11 Groups = 2
1 DREW JOHNSON, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC CAN
2 MOHAMED HAIDAR, CAN ROK, KELOWNA, BC CAN
3 DAMIEN (THE DUDE) LYON, JALAPENO EXPERIENCE, QUEEN CREEK, AZ
4 JUSTIN SCOTT, , TURNER VALLEY, AB CAN
5 DAMON KOMORI, KELOWNA CYCLE UNITED, KELOWNA, BC CAN
6 TRISTAN LINDSAY, DIABLOS RACING, BRACKENDALE, BC CAN
7 JONATHAN NANTAIS, BMX EH 2, NANAIMO, BC CAN
8 JOSHUA FIDDICK, , KAMPLOOPS, BC CAN
12 EXPERT Total Riders = 8 Groups = 1
1 JACOB MURRAY, , BRACKENDALE, BC CAN
2 RIZDIN (THE ROCKSTAR) MILLER, RIDGE BROTHERS RACING, ALBANY, OR
3 AIDAN "THE ANIMAL" WEBBER, DIABLOS RACING NEMA YESS, COMOX, BC CAN
4 MATTHEW (MATT THE RATT) TAILBY, , OKOTOKS, AB CAN
5 BRANDON(EXTREME MACHINE)LOUDERMILK, FAITH DRIVEN RACING, SALEM, OR
6 GAVIN ODRISCOLL, , VICTORIA, BC CAN
7 JARED FITT, KRAPPWEASEL RACING, VERNON, BC CAN
13 EXPERT Total Riders = 13 Groups = 2
1 BENJAMIN LESLIE, DIABLOS RACING NEMA YESS, NANAIMO, BC CAN
2 TREVOR "WIKI WIKI" BOLDI, REVOLUTION, RENO, NV
3 JAKE "THE BOMB" THIBODEAU, TEAM ALBERTA, OKOTOKS, AB CAN
4 NICOLAS "NUCULAR" HARRISON, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
5 BENJAMIN "BENNIE THE JET" CHARLTON, DAD, VICTORIA, BC CAN
6 MICHAEL "MINI MEADE", YESS GRASSROOTS, LANGLEY, BC CAN
7 LUKAS FERGUSON, BMX EH2, SURREY, BC CAN
8 TEEGAN CHAMBERLAIN, , KELOWNA, BC CAN
14 EXPERT Total Riders = 9 Groups = 2
1 BOBBY WORTH, ROK FACTORY TEAM, ABBOTSFORD, BC CAN
2 DEVEN KAWA, , SPRUCE GROVE, AB CAN
3 SEAN FINCHAM, TEAM SQUAMISH, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
4 KASPER WOOLLEY, CBS, SQUAMISH, BC CAN
5 LYNDEN CHARTRAND, YESS SHOP, PRINCE GEORGE, BC CAN
6 DILLON BUTCHER, BMX EH 2, NANAIMO, BC CAN
7 MONROE HUTTON, , LANGLEY, BC CAN
8 BRODIE NEWMAN, , KELOWNA, BC CAN
15 EXPERT Total Riders = 8 Groups = 1
1 SPENCER SCHMIDT, CBS, WESTBANK, BC CAN
2 BRADY ANDERSON, YESS GRASSROOTS, PRINCE GEORGE, BC CAN
3 ENZO BRACKLOW, YESS GRASSROOTS, PRINCE GEORGE, BC CAN
4 BRAEDON WIEBE, , WESTBANK, BC CAN
5 CHASE HARRISON, ALBERTA CRUPI, RED DEER, AB CAN
6 DYLAN CHURCH, UFO, VICTORIA, BC CAN
7 NATHAN FINDLAY, YESS GRASSROOTS, PRINCE GEORGE, BC CAN
16 EXPERT Total Riders = 3 Groups = 1
1 NATHAN MARTIN, CYCLEPATH/WRECKING CREW, FALKLAND, BC CAN
2 KIRAN KAWA, , SPRUCE GROVE, AB CAN
3 JOSH SIEMSEN, GOLDS GYM, BELGRADE, MT
19-27 EXPERT Total Riders = 4 Groups = 1
1 MALCOLM KEMP, , LANGLEY, BC CAN
2 CASEY WOODS, , VERNON, BC CAN
3 JOSH ABRAHAMS, CYCLEPATH/WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
41 & OVER EXPERT Total Riders = 3 Groups = 1
1 WILLIAM (WILD BILL) JONES, YESS BMX, N VANCOUVER, BC CAN
2 TIMOTHY THIESSEN, DIRT DEMONZ, ABBOTSFORD, BC CAN
3 CHRIS "MELTDOWN" MELTON, BELLINGHAM BIKES, BELLINGHAM, WA
Team Results
Rider Results
Fraser Valley National #1 - (118 motos)
3 Year Old STRIDER Total Riders = 7 Groups = 1
2 GAGE CARSON, , AIRDRIE, AB CAN
3 SAMUEL TRERISE, , SHERWOOD, OR
4 JENNA FOREMAN, , PRINCE GEORGE, BC
5 POPPY ROBINSON, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
6 HANNAH BEATTY, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
7 REESE ESCOTT, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
8 MASON MCINTYRE, , LANGLEY, BC CAN
A PRO Total Riders = 10 Groups = 2
1 JIM BROWN, YESS BMX, AIRDRIE, AB CAN
2 JOSHUA (HOT ROD) KLATMAN, REDLINE CHALLENGE, PORT ORCHARD, WA
3 NATE BERKHEIMER, DIAMONDBACK/DOTFIT/FLY, MAPLE RIDGE, BC CAN
4 CONNOR MCCORMACK, FACTORY SUPERCROSS, KELOWNA, BC CAN
5 JAMES PALMER, YESS BMX, N VANCOUVER, BC CAN
6 COREY WALSH, DKOI BIKES,
7 BRANDON REID, FACTORY PURE BICYCLES, VICTORIA, BC CAN
8 BRENDEN DAVIES, DIABLOS RACING, LUMBY, BC CAN
6 & UNDER MIXED OPEN Total Riders = 5 Groups = 1
1 HUDSON WHITE, SONIC BMX, SEATTLE, WA
2 RYDER (THE TEAL DEAL) GALE, REDMAN ROCKSTAR JR DEVO, CORONA, CA
3 CHARLIE ERICKSON, , COLDSTREAM, BC CAN
4 HAILEY TREMEL, CRUPI CANADA, CALGARY, AB CAN
7-8 MIXED OPEN Total Riders = 5 Groups = 1
1 MALLORY "MACHINE GUN" GUILFOYLE, PHOENIX DEVO, CLACKAMAS, OR
2 DUKE HUTCHINSON, RACE2WIN, BOTHELL, WA
3 DASH RICHARDSON, RCG/MSR / ANSWER BMX, LA JOLLA, CA
4 SAM BEATTY, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
11-12 MIXED OPEN Total Riders = 4 Groups = 1
1 DAINE NEWMAN, , KELOWNA, BC CAN
2 BEN WALLACE, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
3 TYLER ROBINS, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
13-14 MIXED OPEN Total Riders = 4 Groups = 1
1 DESTINEE "CHANGSHA" BOTCHAR, CANADIAN BIKE SUPPLY, KAMLOOPS, BC CAN
2 JUSTIN TERRY, , OKOTOKS, AB CAN
3 TRAVIS SARGENT, , VERNON, BC CAN
7-8 OPEN Total Riders = 7 Groups = 1
1 LUKE (LITTLE OC) OCONNOR, REDLINE CHALLENGE, CHANDLER, AZ
2 JESSE (JT) LEPORE, , SIMI VALLEY, CA
3 JOSHUA TRERISE, BLACK BOX/TRADITION/DKOI, SHERWOOD, OR
4 LEVI HUVARD, REDMAN/ROCKSTAR, CAMARILLO, CA
5 JAKE (THE SNAKE) ROBERTS, PHOENIX PRO CYCLE, GRANTS PASS, OR
6 MAVERICK (TOP GUN ) GALE, REDMAN JR DEVO, CORONA, CA
9-10 OPEN Total Riders = 4 Groups = 1
1 CHANCE (THE MADMAN) MILLER, RIDGE BROTHERS RACING, ALBANY, OR
2 JETT BOOKER, FACTORY KAOS, HOUSTON, TX
3 ZAINE (BIG DADDY ZAINE) STENSON, SONIC BMX, MAPLE VLY, WA
11-12 OPEN Total Riders = 9 Groups = 2
1 GAVIN BOWERS, PHOENIX FACTORY RACING, PORTLAND, OR
2 NOAH "THE DOMINO" CRAMER, PHOENIX RACING, SPRINGFIELD, OR
3 RIZDIN (THE ROCKSTAR) MILLER, RIDGE BROTHERS RACING, ALBANY, OR
4 JOSHUA (THE JET) LOESCH, PHOENIX FACTORY RACING, EUGENE, OR
5 PARKER MCELHERAN, CRUPI CANADA/TM ALBERTA, SHERWOOD PARK, AB CAN
6 MATTHEW (MATT THE RATT) TAILBY, , OKOTOKS, AB CAN
7 JUSTIN SCOTT, , TURNER VALLEY, AB CAN
8 JONATHAN NANTAIS, BMX EH 2, NANAIMO, BC CAN
13-14 OPEN Total Riders = 10 Groups = 2
1 DEVEN KAWA, , SPRUCE GROVE, AB CAN
2 ETHAN BURGER, TLD/YESS BICYCLES, ST ALBERT, AB CAN
3 TEEGAN CHAMBERLAIN, , KELOWNA, BC CAN
4 RIVER PEACOCK, , AIRDRIE, AB CAN
5 JACK CARON, , KELOWNA, BC CAN
6 LUKAS FERGUSON, BMX EH2, SURREY, BC CAN
7 MACKENZIE MOTA, JAMA SERVICES/VELOCITY, EDMONTON, AB CAN
8 BRODIE NEWMAN, , KELOWNA, BC CAN
15-16 OPEN Total Riders = 12 Groups = 2
1 TAYLOR STEPHENS, PHOENIX FACTORY RACING, REDMOND, OR
2 TANNER VANDENHOVEN, YESS/TLD/TEAM ALBERTA, DIDSBURY, AB CAN
3 CHASE KELLN, YESS/TLD, AIRDRIE, AB CAN
4 AIDAN BURGER, TLD/YESS BICYCLES, ST ALBERT, AB CAN
5 ZAKKARY (MR MAN) CAMPBELL, ROGUE RACING/BLAZINSAD, REDMOND, OR
6 BRETT SIEDERS, , AIRDRIE, AB CAN
7 TOMMY MCCOLLISTER, GUNSLINGER/NORCAL POSSE, EUREKA, CA
8 TYLER RENO, GUNSLINGER/NORCAL POSSE, EUREKA, CA
7 GIRLS Total Riders = 5 Groups = 1
1 MARISA (CYCLONE) CRONE, TEAM STORM, MCKINLEYVILLE, CA
2 SYDNEY GARONZIK, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, AUBURN, WA
3 CAITLYN LONEY, CYCLEPATH/WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
4 AVERY YOCHIM, , NANOOSE, BC CAN
8 GIRLS Total Riders = 8 Groups = 1
1 BREANN (THE RAINBOW WARRIOR) BOSTICK, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, BONNEY LAKE, WA
2 MALLORY "MACHINE GUN" GUILFOYLE, PHOENIX DEVO, CLACKAMAS, OR
3 JANEL CHURCH, UFO, VICTORIA, BC CAN
4 JENNA (THE JENNARATOR) OBERNDORF, , SURREY, BC CAN
5 LAUREN CHURKO, BMX EH 2, NANAIMO, BC CAN
6 CLAIRE STEVENS, HOT SAUCE RACING/TACO DE, BOZEMAN, MT
7 PEYTON YOCHIM, , NANOOSE BAY, BC CAN
10 GIRLS Total Riders = 11 Groups = 2
1 ADICUS BIRD, SSQUARED/ANSWER, ROYSTON, BC CAN
2 VIOLET (ULTRA VIOLET) CEJALVO, KAOS BMX, SURREY, BC CAN
3 ALLISON CHURKO, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC CAN
4 CHAYCE COOPER, DIRT DEMONS, MISSION, BC CAN
5 TEIGEN PASCUAL, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
6 BAILEY (THE BANDIT) GOLDSTONE, , SQUAMISH, BC CAN
7 ISLA HUTTON, , LANGLEY, BC CAN
8 ELLA (THE MACHINE) VERMEIRE, SONIC BMX, NEWCASTLE, WA
11 GIRLS Total Riders = 4 Groups = 1
1 MAJA WOOLLEY, CBS, SQUAMISH, BC CAN
2 KARSEN TIELEN, , LANGLEY, BC CAN
3 REESE BEADALL, BMX EH 2, LADYSMITH, BC CAN
12 GIRLS Total Riders = 4 Groups = 1
1 SUMIKO "THE ROCKET" YUKI, VENDETTA/ELITE BICYCLES, SACRAMENTO, CA
2 ASHLYN MORROW, , COEUR D ALENE, ID
3 ZOE (ZOOMER) NYGAARD, , VICTORIA, BC CAN
13 GIRLS Total Riders = 9 Groups = 2
1 NATALIE (NATZILLA) SCHMIDT, FACTORY SUPERCROSS, WESTBANK, BC CAN
2 ANNA (THE ANIMAL) NORDYKE, BMX ELITE, PUYALLUP, WA
3 ALISON (THE WHIRLWIND) GRECHT, ANSWER SSQUARED FACTORY, PARKSVILLE, BC CAN
4 CAYLEIGH VAN STAALDUINEN, PHOENIX PRO CYCLE, ST ALBERT, AB CAN
5 ASHLEIGH (WILD CHILD) STEEVER, THE BIKE MASTER, PUYALLUP, WA
6 VICTORIA JACKSON, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
7 ALEXANDRIA (BUMBLE BEE) BENSON, BUSTOUT BMX, HAYDEN, ID
8 BRITTANY LUCHENE, , VERNON, BC CAN
14 GIRLS Total Riders = 6 Groups = 1
1 KELSEY VAN OGLE, PHOENIX FACTORY RACING, AUBURN, WA
2 CJ ADAMSON, , BONNEY LK, WA
3 BRIGHTON (THE EVIL TWIN) ALVEY, , LAYTON, UT
4 SHAYE TUDOR, , VICTORIA, BC CAN
5 MACLENZIE MCHALE-BOULTER, , LANGLEY, BC CAN
15-16 GIRLS Total Riders = 8 Groups = 1
1 DREW (WONDER WOMAN) MECHIELSEN, YESS BMX, LANGLEY, BC CAN
2 KIALANI HINES, PPAC, SEATTLE, WA
3 DAINA TUCHSCHERER, FACTORY PURE/AB BICYCLE, CHESTERMERE, AB CAN
4 DESTINEE "CHANGSHA" BOTCHAR, CANADIAN BIKE SUPPLY, KAMLOOPS, BC CAN
5 ALEASHA WIEBE, UFO BMX, CUMBERLAND, BC CAN
6 JORDAN (MISS THANG) WILLIS, PHOENIX DEVO, PORTLAND, OR
7 TAYLOR WYLIE, CANADIAN BIKE SUPPLY, ABBOTSFORD, BC CAN
17-20 GIRLS Total Riders = 11 Groups = 2
1 (CRANKIN) CARLY DYAR, REDLINE CHALLENGE, GILBERT, AZ
2 MELISSA SIBLEY, ROK FACTORY, KELOWNA, BC CAN
3 AMANDA "BOMBSHELL" LITTLE, FACTORY SUPERCROSS, NANAIMO, BC CAN
4 TORI DAINS, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
5 MICHELLE BERTI, FACTORY SSQUARED ANSWER, NANAIMO, BC CAN
6 ERIN KINNIE, URBAN MENACE, BURNABY, BC CAN
7 DANICA (DANI BANANI) CROSBY, , PUYALLUP, WA
8 TAYLOR "THE TORNADO" KAMBEITZ, , NANAIMO, BC CAN
7 & UNDER CRUISER Total Riders = 5 Groups = 1
1 STELIOS LENAKAKIS, , ROSEVILLE, CA
2 LEVI HUVARD, REDMAN/ROCKSTAR, CAMARILLO, CA
3 RAYCE (THUNDER) REEVES, SIGN DOG, RICHLAND, WA
4 BRODEY (MOUSE DOG) SHIMP, BUSTOUT BMX, GREEN ACRES, WA
8 CRUISER Total Riders = 6 Groups = 1
1 RYDER GATZKE-MCINTOSH, ROK, LANGLEY, BC CAN
2 JOHN (LIL JOHN) HAYNES, BUSTOUT BMX, COEUR D ALENE, ID
3 DYLAN TREMEL, CRUPI CANADA, CALGARY, AB CAN
4 LOGAN VERMEIRE, SONIC BMX, NEWCASTLE, WA
5 JAYCE BARTLEY, PHOENIX DEVO, MILWAUKIE, OR
9 CRUISER Total Riders = 8 Groups = 1
1 NATHAN (THE NATURAL) THALHAMER, REVOLUTION/FLY/SX/TANGEN, SANTA ROSA, CA
2 NATHAN (NATE THE GREAT) LUNA, REDLINE CHALLENGE, BONITA, CA
3 AIDEN (BULL DOG) GRECHT, , PARKSVILLE, BC CAN
4 (RIPPIN RY RY) RYAN YUKI, , SACRAMENTO, CA
5 COLTON (BOLTON) JACKSON, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
6 MIKKEL (MAC DADDY) DEVORE, BUSTOUT BMX, SPOKANE, WA
7 QUINN "NITRO" WEBBER, DIABLOS RACING NEMA YESS, COMOX, BC CAN
10 CRUISER Total Riders = 7 Groups = 1
1 CODY (OUTLAW) TIPPITT, VENDETTA/ELITE BICYCLES, PEARLAND, TX
2 BEN (PAPERPLATE) PATTERSON, NEXT-GEN/BICYCLES PLUS, AUBURN, CA
3 MASON (PASCO MENACE) MEININGER, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PASCO, WA
4 MITCHEL LANDRY, SSQUARED, NANAIMO, BC CAN
5 ERIC "CAPTAIN UNDERPANTS" HARRISON, KELOWNA CYCLE UNITED, KELOWNA, BC CAN
6 XAVIER "X-MAN" BITZ, WRECKING CREW, COLDSTREAM, BC CAN
11 CRUISER Total Riders = 5 Groups = 1
1 CAMERON WOOD, FACTORY EXTREME TEAM/FLY, BOZEMAN, MT
2 ALEX (FLASH) GRECHT, ANSWER SSQUARED FACTORY, PARKSVILLE, BC CAN
3 DAMIEN (THE DUDE) LYON, JALAPENO EXPERIENCE, QUEEN CREEK, AZ
4 BEN (PUMPKIN HEAD) NELSON, GHP CANADA, OKOTOKS, AB CAN
12 CRUISER Total Riders = 6 Groups = 1
1 BRYCE "THE BOOM" BOSTICK, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, BONNEY LAKE, WA
2 HUNTER "THE ROCKET" BROWN, FACTORY EXTREME TEAM/FLY, W BOUNTIFUL, UT
3 AIDAN "THE ANIMAL" WEBBER, DIABLOS RACING NEMA YESS, COMOX, BC CAN
4 QUINN CARLON, BUSTOUT BMX, PASCO, WA
5 CONNER KLAAS, 3B RACING, POST FALLS, ID
13 CRUISER Total Riders = 5 Groups = 1
1 NICKOLAS (NICK THE BRICK) ELLIOTT, NEXT GENERATION/BICYCLES, GRANITE BAY, CA
2 (ACTION) JACKSON ELLIOTT, NEXT GENERATION/BICYCLES, GRANITE BAY, CA
3 AYDEN HOULE, BMX EH!/SUPERCROSS, NANAIMO, BC CAN
4 NICOLAS "NUCULAR" HARRISON, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
14 CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 ALEX (SPYDER) CLIFT, , SANDY, UT
2 KALEB (TWITCH) YOUNG, BUSTOUT BMX/FLY, HAYDEN, ID
3 ETHAN (LIL RED) ALVEY, , LAYTON, UT
16 CRUISER Total Riders = 10 Groups = 2
1 MACKAY LESLIE, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC CAN
2 JOSH SIEMSEN, GOLDS GYM, BELGRADE, MT
3 GARRETT (THE GUNSHOT) NORTHINGTON, 3B RACING, HAYDEN, ID
4 HAYDEN "THE HOTROD" BROWN, FACTORY EXTREME TEAM/FLY, W BOUNTIFUL, UT
5 OWEN PATERA, GHY BIKES, ORTING, WA
6 KYLE (THE KRYZSKO KID) KRYZSKO, BMX ELITE, BONNEY LAKE, WA
7 JOSEPH SWARTZ, 3B RACING, OLDTOWN, ID
8 CHASE HARRISON, ALBERTA CRUPI, RED DEER, AB CAN
21-25 CRUISER Total Riders = 5 Groups = 1
1 DONALD (YOUNG SANDWICH) JUNTUNEN, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
2 CAMERON (TORCH) JOHNSTON, DIABLOS RACING NEMA YESS, MOUNT VERNON, WA
3 CAMERON "BIG COUNTRY" LANDRY, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, DES MOINES, WA
4 SHAUN (MILLER TIME) MILLER, EIGHT 01/EXTREME BMX PRO, NAMPA, ID
31-35 CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 JAKE (THE SNAKE) RUSSELL, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
2 ADAM MUYS, , MAPLE RIDGE, BC CAN
3 MIKE SMITH, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC CAN
36-40 CRUISER Total Riders = 9 Groups = 2
1 PETER GOULD, BLACK BOX/TRADITION/DKOI, MONMOUTH, OR
2 BRAD (B.I.G) MOORE, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
3 JEFF CLARKE, , SURREY, BC CAN
4 WADE (WILDMAN) FOREMAN, , PRINCE GEORGE, BC CAN
5 TIMOTHY THIESSEN, DIRT DEMONZ, ABBOTSFORD, BC CAN
6 LES STANYER, CBS, KAMLOOPS, BC CAN
7 NICOLAS RICHARD, , NEW WESTMINSTER, BC CAN
8 JON LINDBERG, , BREMERTON, WA
41-45 CRUISER Total Riders = 18 Groups = 3
1 DAVID ARCHIBALD, PHOENIX FACTORY RACING, PUYALLUP, WA
2 TREVOR BROWN, YESS BMX, DELTA, BC CAN
3 DINO MATTONI, KUWAHARA USA, PUYALLUP, WA
4 STEVE CLARK, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, BONNEY LAKE, WA
5 KENT ELLIOTT, NEXT GENERATION/BICYCLES, GRANITE BAY, CA
6 SCOTT HILL, DIRT DEMONZ, DELTA, BC CAN
7 CHRIS (THE MONSOON) SPENCE, KRAPPWEASEL RACING, VERNON, BC CAN
8 DAN LAKATOS, RPM RACING, BOZEMAN, MT
46-50 CRUISER Total Riders = 10 Groups = 2
1 DAMON JOHNSON, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
2 TROY DANIELS, KUWAHARA USA, AUBURN, WA
3 WOODY WOODRUFF, BLACK BOX/WORKS DEVO, MESA, AZ
4 DAVID BAUDER, GHY BIKES, FEDERAL WAY, WA
5 JUAN CARLOS CARBO, TEAM COLOMBIA, MILL CREEK, WA
6 DEAN (D BOTT) BOTTERILL, KRAPPWEASEL/SKYRIDE, COLDSTREAM, BC CAN
7 CHRIS CLIFT, , SANDY, UT
8 DANNY "THE BIONIC MAN" BUSHNELL, THE BIKE MASTER, VANCOUVER, WA
61 & Over Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
1 GREG (THE THRILL) MCGILL, BADD & CO FACTORY, NANAIMO, BC CAN
2 RICH "SUSPENDERMAN" MUNDELL, THE BIKE MASTER, TACOMA, WA
3 KEN BOTTERILL, KRAPWEASEL/SKYRIDE/A&W, CHILLIWACK, BC CAN
10 & UNDER GIRLS CR Total Riders = 4 Groups = 1
1 ALLISON CHURKO, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC CAN
2 ELLA (THE MACHINE) VERMEIRE, SONIC BMX, NEWCASTLE, WA
3 TIANNA FRETZ, DIABLOS/NEMA/YESS, PARKSVILLE, BC CAN
13-14 GIRLS CRUISER Total Riders = 6 Groups = 1
1 SUMIKO "THE ROCKET" YUKI, VENDETTA/ELITE BICYCLES, SACRAMENTO, CA
2 ALISON (THE WHIRLWIND) GRECHT, ANSWER SSQUARED FACTORY, PARKSVILLE, BC CAN
3 BRIGHTON (THE EVIL TWIN) ALVEY, , LAYTON, UT
4 ALEXANDRIA (BUMBLE BEE) BENSON, BUSTOUT BMX, HAYDEN, ID
5 MACLENZIE MCHALE-BOULTER, , LANGLEY, BC CAN
15-16 GIRLS CRUISER Total Riders = 4 Groups = 1
1 DREW (WONDER WOMAN) MECHIELSEN, YESS BMX, LANGLEY, BC CAN
2 GABRIELLE (THUMPER) MIKKELSEN, RIDGE BROTHERS RACING, EUGENE, OR
3 ALEASHA WIEBE, UFO BMX, CUMBERLAND, BC CAN
31-35 GIRLS CRUISER Total Riders = 4 Groups = 1
1 SHYLO ORCHARD, KRAPPWEASEL RACING, VERNON, BC CAN
2 CORAL LESSARD, , LANGLEY, BC CAN
3 LAURA CULBERTSON, COOL BEANS/MONSTER PRESS, LANGLEY, BC CAN
41-45 GIRLS CRUISER Total Riders = 5 Groups = 1
1 WENDY VANDENHOVEN, TLD/SHAKLESS/YESS, DIDSBURY, AB CAN
2 SUNNY HARMESON, ROGUE RACING, BEND, OR
3 JENNIFER BITZ, WRECKING CREW, COLDSTREAM, BC CAN
4 MICHELLE ROBARTS, TOP GUNS, LANGLEY, BC CAN
5 & UNDER NOVICE Total Riders = 19 Groups = 3
1 BODE (BUBBA J ) CRONE, TEAM STORM, MCKINLEYVILLE, CA
2 JESSE KUHN, , PRINCETON, BC CAN
3 COLTON MCHATTEN, DIRT DEMONZ, DELTA, BC CAN
4 CARTER FINCHAM, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
5 JASPER ALTENDORF, JK RACING, EVERETT, WA
6 KEEGAN TONN, , KELOWNA, BC CAN
7 ZANDER "ZIPPER" NUNES, KAOS BMX, DELTA, BC CAN
8 LUKE LAKATOS, , BOZEMAN, MT
6 NOVICE Total Riders = 10 Groups = 2
1 CALLUM ELBURN, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
2 HAILEY TREMEL, CRUPI CANADA, CALGARY, AB CAN
3 BRADY SCOTT, , MAPLE RIDGE, BC CAN
4 CADEN ELLICKSON, , LANGLEY, BC CAN
5 ERIC TOWN, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
6 NIA HILL, , VERNON, BC CAN
7 BAILEY SMITH, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC CAN
8 WILLIAM ERICKSON, , COLDSTREAM, BC CAN
7 NOVICE Total Riders = 14 Groups = 2
1 CORBIN "CORB" VAUGHAN, , MERRITT, BC CAN
2 JAXSIN "JACKIE" VAUGHAN, , MERRITT, BC CAN
3 JONATHAN MOZELL, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
4 AIDEN GALLEY, , IRRICANA, AB CAN
5 RYDER ADAMS, , ROSSLAND, BC CAN
6 CHRIS NUNES, KAOS BMX, MAPLE RIDGE, BC CAN
7 LUCAS ESSEX, LANGLEY TOP GUNS, LANGLEY, BC CAN
8 LEVI "FLYBOY" FRIESEN, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
8 NOVICE Total Riders = 3 Groups = 1
1 ALEXANDER TOWN, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
2 ATLEY CARSON, , AIRDRIE, AB CAN
3 GRACE FIDDICK, , KAMLOOPS, BC CAN
9 NOVICE Total Riders = 6 Groups = 1
1 TYLER ROBINS, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
2 ANDREW MOZELL, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
3 TROY ROBARTS, TOP GUNS, LANGLEY, BC CAN
4 CARTER PEACH, SONIC BMX, KENT, WA
5 SWAY HILL, , VERNON, BC CAN
12 NOVICE Total Riders = 3 Groups = 1
1 BEN WALLACE, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
2 KYARA CHAMBERLAIN, , KELOWNA, BC CAN
3 JAKE YATES, , PORT COQUITLAM, CAN
14 NOVICE Total Riders = 3 Groups = 1
1 WILLIAM MAJERIAN, , KELOWNA, BC CAN
2 TRAVIS SARGENT, , VERNON, BC CAN
3 JORDAN KIRK, , SURREY, BC CAN
36-40 NOVICE Total Riders = 5 Groups = 1
1 JASON FORSMANN, UNI BMX/PORK CHOP BMX, FOREST GROVE, OR
2 MICHAEL (MAGIC MIKE) GIRVIN, SONIC BMX, SEATTLE, WA
3 KEVIN BOOTH, , KAMLOOPS, BC CAN
4 STEVE KUHN, , PRINCTON, BC CAN
5 & UNDER INTER Total Riders = 4 Groups = 1
1 ASHTON "SUPER DUTY" DUTY, NW HAVOC, BONNEY LK, WA
2 SAMI TURUNEN, , LAC LE JEUNE, BC CAN
3 LUCA MOORE, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, ELLENSBURG, WA
6 INTER Total Riders = 12 Groups = 2
1 "JACK ATTACK" MACQUARRIE, DIRT DEMONS, DELTA, BC CAN
2 LUKE SOWPAL, , KAMLOOPS, BC CAN
3 LIAM HOWSE, , N VANCOUVER, BC CAN
4 GRIFFIN TULK, , BRACKENDALE, BC CAN
5 DANE JEWETT, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
6 RYDER (THE TEAL DEAL) GALE, REDMAN ROCKSTAR JR DEVO, CORONA, CA
7 CALLUM SUTTON-MACMILLAN, , KELOWNA, BC CAN
8 HUDSON WHITE, SONIC BMX, SEATTLE, WA
7 INTER Total Riders = 10 Groups = 2
1 COLE POBURAN, , SQUAMISH, BC CAN
2 KAZUTO "AVALANCHE" KINNEY, , BRACKENDALE, BC CAN
3 DASH RICHARDSON, RCG/MSR / ANSWER BMX, LA JOLLA, CA
4 ADRIAN MCKORCZA, , VANCOUVER, BC CAN
5 CEDRIC THIESSEN, DIRT DEMONZ, ABBOTSFORD, BC CAN
6 SAM BEATTY, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
7 JAXSON SMITH, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC CAN
8 SENNA JONES, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
8 INTER Total Riders = 9 Groups = 2
1 (FAST) FRANK WARNER, REVOLUTION/SX/FLY/TANGEN, LINCOLN, CA
2 KAI ALTENDORF, DIABLOS DEVELOPMENT, EVERETT, WA
3 JORDAN HILL, DIRT DEMONZ, DELTA, BC CAN
4 OWEN RICH, BELLINGHAM BIKES, EVERSON, WA
5 CAMERON LOCKYER, VELOCITY CYCLES, LANGLEY, BC CAN
6 NOAH HOWSE, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
7 DUKE HUTCHINSON, RACE2WIN, BOTHELL, WA
8 ZACHARY "RED SHRED" MILNE, , VERNON, BC CAN
9 INTER Total Riders = 10 Groups = 2
1 ZACHARY COLLINS, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
2 DAYLEN LAKOVIC, , PITT MEADOWS, BC CAN
3 ANTHONY NUNES, KAOS BMX, DELTA, BC CAN
4 SAMUEL WATSON, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
5 LUKE SCHICK, , ST HELEN, OR
6 HOLDEN BROWN, , W BOUNTIFUL, UT
7 RYLAN MACDONALD, HOLLANDIA GREENHOUSES, PITT MEADOWS, BC CAN
8 BRODY WARK, UFO BMX, VICTORIA, BC CAN
10 INTER Total Riders = 5 Groups = 1
1 JAKOB JEWETT, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
2 NOAH "NO FEAR" DOBIE, MAPLE RIDGE CYCLE, MAPLE RIDGE, BC CAN
3 DEVIN SENGOTTA, , VERNON, BC CAN
4 ALEX SARLING, LANGLEY TOP GUNS, WHITE ROCK, BC CAN
11 INTER Total Riders = 11 Groups = 2
1 JACOB RICH, BELLINGHAM BIKES, EVERSON, WA
2 JACK JONES, GHP/L3JBMX, KAMPLOOPS, BC CAN
3 ISYK LEE, UFO, VICTORIA, BC CAN
4 BRAYDEN SIROIS, BMX EH 2, NANAIMO, BC CAN
5 ZACK ROBINSON, WRECKING CREW, SURREY, BC CAN
6 LOGAN MACDONALD, HOLLANDIA GREENHOUSES, PITT MEADOWS, BC CAN
7 TROY JANSEN, , NANAIMO, BC CAN
8 JOSH GALLEY, , KELOWNA, BC CAN
12 INTER Total Riders = 7 Groups = 1
1 DAINE NEWMAN, , KELOWNA, BC CAN
2 CHASE "BAM BAM" BREEDEN, YESS GRASSROOTS, PRINCE GEORGE, BC CAN
3 LIAM ROBBINS, YESS BMX, VICTORIA, BC CAN
4 CHASE VANDENHOVEN, , DIDSBURY, AB CAN
5 CHASON CRITCHLEY, BELLINGHAM BMX, SEDRO WOOLLEY, WA
6 (CRANKIN) CARL CRITCHLEY, BELLINGHAM BMX, SEDRO WOOLLEY, WA
13 INTER Total Riders = 6 Groups = 1
1 JUSTIN TERRY, , OKOTOKS, AB CAN
2 BRADY SMITH, , SOUTH SURREY, BC CAN
3 RILEY ANDERSON, YESS GRASSROOTS, PRINCE GEORGE, BC CAN
4 RYAN KERNEY, BMX EH 2, NANAIMO, BC CAN
5 LOGAN BOOTH, , KAMLOOPS, BC CAN
14 INTER Total Riders = 3 Groups = 1
1 MAX JESSEN, NORTH SHORE BMX, BURNABY, BC CAN
2 NOLAN LEVANG, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
3 JAKE "THE RATTLESNAKE" SPENCE, KRAPPWEASEL RACING, VERNON, BC CAN
19-27 INTER Total Riders = 3 Groups = 1
1 JOSH ABRAHAMS, CYCLEPATH/WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
2 JUSTIN WARNAAR, CYCLEPATH, KELOWNA, BC CAN
3 MICHAEL BAILEY, , SQUAMISH, BC CAN
36-40 INTER Total Riders = 5 Groups = 1
1 JIM CAMPBELL, ROGUE RACING/FLY/ROCKSTA, REDMOND, OR
2 ANDY TIELEN, , LANGLEY, BC CAN
3 RAYMOND ONG, URBAN MENACE BIKE SHOP, SURREY, BC CAN
4 TIMOTHY THIESSEN, DIRT DEMONZ, ABBOTSFORD, BC CAN
6 EXPERT Total Riders = 3 Groups = 1
1 MEKHI EMERENINI, , KELOWNA, BC CAN
2 CADEN "THE CANNONBALL" YOUNG, SIGN DOGS/LAWMAN, SEATTLE, WA
3 GABRIEL TRERISE, BLACK BOX/TRADITION/DKOI, SHERWOOD, OR
7 EXPERT Total Riders = 9 Groups = 2
1 STELIOS LENAKAKIS, , ROSEVILLE, CA
2 JESSE (JT) LEPORE, , SIMI VALLEY, CA
3 LEVI HUVARD, REDMAN/ROCKSTAR, CAMARILLO, CA
4 RAYCE (THUNDER) REEVES, SIGN DOG, RICHLAND, WA
5 BRODEY (MOUSE DOG) SHIMP, BUSTOUT BMX, GREEN ACRES, WA
6 ELIAS NUNES, KAOS BMX, DELTA, BC CAN
7 ALEX (SUPER DUTY) DUTY, NW HAVOC, BONNEY LAKE, WA
8 OLIVER "THE PHANTOM" SMITH, GHY BIKES, TACOMA, WA
8 EXPERT Total Riders = 13 Groups = 2
1 LUKE (LITTLE OC) OCONNOR, REDLINE CHALLENGE, CHANDLER, AZ
2 JOSHUA TRERISE, BLACK BOX/TRADITION/DKOI, SHERWOOD, OR
3 DIEGO (DC) CEJALVO, KAOS BMX, SURREY, BC CAN
4 RYDER GATZKE-MCINTOSH, ROK, LANGLEY, BC CAN
5 DYLAN TREMEL, CRUPI CANADA, CALGARY, AB CAN
6 JAKE (THE SNAKE) ROBERTS, PHOENIX PRO CYCLE, GRANTS PASS, OR
7 JOHN (LIL JOHN) HAYNES, BUSTOUT BMX, COEUR D ALENE, ID
8 JAYCE BARTLEY, PHOENIX DEVO, MILWAUKIE, OR
9 EXPERT Total Riders = 19 Groups = 3
1 NATHAN (THE NATURAL) THALHAMER, REVOLUTION/FLY/SX/TANGEN, SANTA ROSA, CA
2 JETT BOOKER, FACTORY KAOS, HOUSTON, TX
3 JOAQUIN BATTLE, , ROSEVILLE, CA
4 NATHAN (NATE THE GREAT) LUNA, REDLINE CHALLENGE, BONITA, CA
5 (RIPPIN RY RY) RYAN YUKI, , SACRAMENTO, CA
6 AIDEN (BULL DOG) GRECHT, , PARKSVILLE, BC CAN
7 MIKKEL (MAC DADDY) DEVORE, BUSTOUT BMX, SPOKANE, WA
8 JOSHUA (FIREBALL) LOUDERMILK, FAITH DRIVEN RACING, SALEM, OR
10 EXPERT Total Riders = 13 Groups = 2
1 CHANCE (THE MADMAN) MILLER, RIDGE BROTHERS RACING, ALBANY, OR
2 MASON (PASCO MENACE) MEININGER, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PASCO, WA
3 CODY (OUTLAW) TIPPITT, VENDETTA/ELITE BICYCLES, PEARLAND, TX
4 STEVEN (CRANKY FRANKY) FRANK, BMX ELITE, AUBURN, WA
5 BEN (PAPERPLATE) PATTERSON, NEXT-GEN/BICYCLES PLUS, AUBURN, CA
6 JOSHUA WILBUR-HENRY, DIABLOS DEVELOPMENT, OAK HARBOR, WA
7 JAKOB PLANK, , VERNON, BC CAN
8 JADEN DAHNERS, DIABLOS RACING NEMA YESS, SAMMAMISH, WA
11 EXPERT Total Riders = 18 Groups = 3
1 GAVIN BOWERS, PHOENIX FACTORY RACING, PORTLAND, OR
2 CAMERON WOOD, FACTORY EXTREME TEAM/FLY, BOZEMAN, MT
3 ALEX (FLASH) GRECHT, ANSWER SSQUARED FACTORY, PARKSVILLE, BC CAN
4 JOSHUA (THE JET) LOESCH, PHOENIX FACTORY RACING, EUGENE, OR
5 RYAN TOUGAS, FACTORY YESS, PITT MEADOWS, BC CAN
6 "ACTION" JACKSON JURIGA, , PITT MEADOWS, BC CAN
7 MOHAMED HAIDAR, CAN ROK, KELOWNA, BC CAN
8 JUSTIN SCOTT, , TURNER VALLEY, AB CAN
12 EXPERT Total Riders = 15 Groups = 3
1 BRYCE "THE BOOM" BOSTICK, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, BONNEY LAKE, WA
2 ZACHARY (NASTY Z) FRIER, NO HYPE BIKES, ABBOTSFORD, BC CAN
3 QUINN CARLON, BUSTOUT BMX, PASCO, WA
4 NOAH "THE DOMINO" CRAMER, PHOENIX RACING, SPRINGFIELD, OR
5 AIDAN "THE ANIMAL" WEBBER, DIABLOS RACING NEMA YESS, COMOX, BC CAN
6 RIZDIN (THE ROCKSTAR) MILLER, RIDGE BROTHERS RACING, ALBANY, OR
7 HUNTER "THE ROCKET" BROWN, FACTORY EXTREME TEAM/FLY, W BOUNTIFUL, UT
8 JACOB MURRAY, , BRACKENDALE, BC CAN
13 EXPERT Total Riders = 25 Groups = 5
1 TREVOR "WIKI WIKI" BOLDI, REVOLUTION, RENO, NV
2 NICKOLAS (NICK THE BRICK) ELLIOTT, NEXT GENERATION/BICYCLES, GRANITE BAY, CA
3 (ACTION) JACKSON ELLIOTT, NEXT GENERATION/BICYCLES, GRANITE BAY, CA
4 BENJAMIN LESLIE, DIABLOS RACING NEMA YESS, NANAIMO, BC CAN
5 TEEGAN CHAMBERLAIN, , KELOWNA, BC CAN
6 BRENDEN "QUICKFLASH" RUSSELL, CYCLEPATH/WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
7 NICOLAS "NUCULAR" HARRISON, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
8 LUKAS FERGUSON, BMX EH2, SURREY, BC CAN
14 EXPERT Total Riders = 16 Groups = 3
1 BOBBY WORTH, ROK FACTORY TEAM, ABBOTSFORD, BC CAN
2 ALEX TOUGAS, FACTORY YESS BMX, PITT MEADOWS, BC CAN
3 DEVEN KAWA, , SPRUCE GROVE, AB CAN
4 ETHAN (LIL RED) ALVEY, , LAYTON, UT
5 SEAN FINCHAM, TEAM SQUAMISH, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
6 KALEB (TWITCH) YOUNG, BUSTOUT BMX/FLY, HAYDEN, ID
7 KASPER WOOLLEY, CBS, SQUAMISH, BC CAN
8 ALEX (SPYDER) CLIFT, , SANDY, UT
15 EXPERT Total Riders = 20 Groups = 4
1 (THE COUNT) COLLIN SCHMIDT, DOUBLECROSS BIKES, COLUMBIA, IL
2 JOE FINAMORE, RHINO CHIROPRACTIC, KELOWNA, BC CAN
3 JARED (GINGERBREAD MAN) OBERNDORF, YESS BMX, SURREY, BC CAN
4 ZAKKARY (MR MAN) CAMPBELL, ROGUE RACING/BLAZINSAD, REDMOND, OR
5 ENZO BRACKLOW, YESS GRASSROOTS, PRINCE GEORGE, BC CAN
6 SPENCER SCHMIDT, CBS, WESTBANK, BC CAN
7 CHASE HARRISON, ALBERTA CRUPI, RED DEER, AB CAN
8 CHASE SHERRINGTON, DIAMONDBACK, PORT COQUITLAM, BC CAN
16 EXPERT Total Riders = 20 Groups = 4
1 TAYLOR STEPHENS, PHOENIX FACTORY RACING, REDMOND, OR
2 GARRETT (THE GUNSHOT) NORTHINGTON, 3B RACING, HAYDEN, ID
3 TYLER RENO, GUNSLINGER/NORCAL POSSE, EUREKA, CA
4 CHASE KELLN, YESS/TLD, AIRDRIE, AB CAN
5 DARIEN LANDERS, YESS GRASSROOTS, ABBOTSFORD, BC CAN
6 WILLIAM (WILD WILL) WRIGHT, CYCLEPATH/WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
7 SAGE GREEN, RIDERS PRO SHOP, REDMOND, OR
8 OWEN PATERA, GHY BIKES, ORTING, WA
17-18 EXPERT Total Riders = 11 Groups = 2
1 LAIN VAN OGLE, PHOENIX FACTORY RACING, AUBURN, WA
2 DRAVEN "THE HITMAN" HEITT, , KELOWNA, BC CAN
3 JARED ENNIS, MAPLE RIDGE CYCLE, COQUITLAM, BC CAN
4 DUSTIN POSPOLITA, CANADIAN BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC CAN
5 RAYMOND FENWICK, , SHERWOOD PARK, AB CAN
6 MALCOLM KEMP, , LANGLEY, BC CAN
7 KYLER ESMAY, CENTER CYCLE, KENT, WA
8 CALVIN MCRAE, TEAM ALBERTA, ST ALBERT, AB CAN
19-27 EXPERT Total Riders = 7 Groups = 1
1 RYAN MURPHY, , SURREY, BC CAN
2 ROY COCHRANE, 24/7, WINDSOR, ON CAN
3 CASEY WOODS, , VERNON, BC CAN
4 PAUL GOEBEL, FLY RACING/100%, LANGLEY, BC CAN
5 CHRIS ESSEX, CBS, SURREY, BC CAN
6 SHAUN (MILLER TIME) MILLER, EIGHT 01/EXTREME BMX PRO, NAMPA, ID
28-35 EXPERT Total Riders = 5 Groups = 1
1 JAKE (THE SNAKE) RUSSELL, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
2 TOMMY MCCOLLISTER, GUNSLINGER/NORCAL POSSE, EUREKA, CA
3 JEREMY BUSHNELL, , TACOMA, WA
4 LEONARD "SARGE" KILGOUR, CBS/FLY RACING, SURREY, BC CAN
41 & OVER EXPERT Total Riders = 7 Groups = 1
1 GERRY ERICKSON, MISBEEHAVIN, LANGLEY, BC CAN
2 WILLIAM (WILD BILL) JONES, YESS BMX, N VANCOUVER, BC CAN
3 ERIC "E-DOG" SCHREIBER, FACTORY KUWAHARA, OLYMPIA, WA
4 JUSTIN ALVEY, , LAYTON, UT
5 JEFF BABUIN, ME, MYSELF & I, PENTICTON, BC CAN
6 TOM ZANCHETTA, , PARKSVILLE, BC CAN
3 Year Old STRIDER Total Riders = 7 Groups = 1
2 GAGE CARSON, , AIRDRIE, AB CAN
3 SAMUEL TRERISE, , SHERWOOD, OR
4 JENNA FOREMAN, , PRINCE GEORGE, BC
5 POPPY ROBINSON, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
6 HANNAH BEATTY, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
7 REESE ESCOTT, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
8 MASON MCINTYRE, , LANGLEY, BC CAN
A PRO Total Riders = 10 Groups = 2
1 JIM BROWN, YESS BMX, AIRDRIE, AB CAN
2 JOSHUA (HOT ROD) KLATMAN, REDLINE CHALLENGE, PORT ORCHARD, WA
3 NATE BERKHEIMER, DIAMONDBACK/DOTFIT/FLY, MAPLE RIDGE, BC CAN
4 CONNOR MCCORMACK, FACTORY SUPERCROSS, KELOWNA, BC CAN
5 JAMES PALMER, YESS BMX, N VANCOUVER, BC CAN
6 COREY WALSH, DKOI BIKES,
7 BRANDON REID, FACTORY PURE BICYCLES, VICTORIA, BC CAN
8 BRENDEN DAVIES, DIABLOS RACING, LUMBY, BC CAN
6 & UNDER MIXED OPEN Total Riders = 5 Groups = 1
1 HUDSON WHITE, SONIC BMX, SEATTLE, WA
2 RYDER (THE TEAL DEAL) GALE, REDMAN ROCKSTAR JR DEVO, CORONA, CA
3 CHARLIE ERICKSON, , COLDSTREAM, BC CAN
4 HAILEY TREMEL, CRUPI CANADA, CALGARY, AB CAN
7-8 MIXED OPEN Total Riders = 5 Groups = 1
1 MALLORY "MACHINE GUN" GUILFOYLE, PHOENIX DEVO, CLACKAMAS, OR
2 DUKE HUTCHINSON, RACE2WIN, BOTHELL, WA
3 DASH RICHARDSON, RCG/MSR / ANSWER BMX, LA JOLLA, CA
4 SAM BEATTY, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
11-12 MIXED OPEN Total Riders = 4 Groups = 1
1 DAINE NEWMAN, , KELOWNA, BC CAN
2 BEN WALLACE, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
3 TYLER ROBINS, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
13-14 MIXED OPEN Total Riders = 4 Groups = 1
1 DESTINEE "CHANGSHA" BOTCHAR, CANADIAN BIKE SUPPLY, KAMLOOPS, BC CAN
2 JUSTIN TERRY, , OKOTOKS, AB CAN
3 TRAVIS SARGENT, , VERNON, BC CAN
7-8 OPEN Total Riders = 7 Groups = 1
1 LUKE (LITTLE OC) OCONNOR, REDLINE CHALLENGE, CHANDLER, AZ
2 JESSE (JT) LEPORE, , SIMI VALLEY, CA
3 JOSHUA TRERISE, BLACK BOX/TRADITION/DKOI, SHERWOOD, OR
4 LEVI HUVARD, REDMAN/ROCKSTAR, CAMARILLO, CA
5 JAKE (THE SNAKE) ROBERTS, PHOENIX PRO CYCLE, GRANTS PASS, OR
6 MAVERICK (TOP GUN ) GALE, REDMAN JR DEVO, CORONA, CA
9-10 OPEN Total Riders = 4 Groups = 1
1 CHANCE (THE MADMAN) MILLER, RIDGE BROTHERS RACING, ALBANY, OR
2 JETT BOOKER, FACTORY KAOS, HOUSTON, TX
3 ZAINE (BIG DADDY ZAINE) STENSON, SONIC BMX, MAPLE VLY, WA
11-12 OPEN Total Riders = 9 Groups = 2
1 GAVIN BOWERS, PHOENIX FACTORY RACING, PORTLAND, OR
2 NOAH "THE DOMINO" CRAMER, PHOENIX RACING, SPRINGFIELD, OR
3 RIZDIN (THE ROCKSTAR) MILLER, RIDGE BROTHERS RACING, ALBANY, OR
4 JOSHUA (THE JET) LOESCH, PHOENIX FACTORY RACING, EUGENE, OR
5 PARKER MCELHERAN, CRUPI CANADA/TM ALBERTA, SHERWOOD PARK, AB CAN
6 MATTHEW (MATT THE RATT) TAILBY, , OKOTOKS, AB CAN
7 JUSTIN SCOTT, , TURNER VALLEY, AB CAN
8 JONATHAN NANTAIS, BMX EH 2, NANAIMO, BC CAN
13-14 OPEN Total Riders = 10 Groups = 2
1 DEVEN KAWA, , SPRUCE GROVE, AB CAN
2 ETHAN BURGER, TLD/YESS BICYCLES, ST ALBERT, AB CAN
3 TEEGAN CHAMBERLAIN, , KELOWNA, BC CAN
4 RIVER PEACOCK, , AIRDRIE, AB CAN
5 JACK CARON, , KELOWNA, BC CAN
6 LUKAS FERGUSON, BMX EH2, SURREY, BC CAN
7 MACKENZIE MOTA, JAMA SERVICES/VELOCITY, EDMONTON, AB CAN
8 BRODIE NEWMAN, , KELOWNA, BC CAN
15-16 OPEN Total Riders = 12 Groups = 2
1 TAYLOR STEPHENS, PHOENIX FACTORY RACING, REDMOND, OR
2 TANNER VANDENHOVEN, YESS/TLD/TEAM ALBERTA, DIDSBURY, AB CAN
3 CHASE KELLN, YESS/TLD, AIRDRIE, AB CAN
4 AIDAN BURGER, TLD/YESS BICYCLES, ST ALBERT, AB CAN
5 ZAKKARY (MR MAN) CAMPBELL, ROGUE RACING/BLAZINSAD, REDMOND, OR
6 BRETT SIEDERS, , AIRDRIE, AB CAN
7 TOMMY MCCOLLISTER, GUNSLINGER/NORCAL POSSE, EUREKA, CA
8 TYLER RENO, GUNSLINGER/NORCAL POSSE, EUREKA, CA
7 GIRLS Total Riders = 5 Groups = 1
1 MARISA (CYCLONE) CRONE, TEAM STORM, MCKINLEYVILLE, CA
2 SYDNEY GARONZIK, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, AUBURN, WA
3 CAITLYN LONEY, CYCLEPATH/WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
4 AVERY YOCHIM, , NANOOSE, BC CAN
8 GIRLS Total Riders = 8 Groups = 1
1 BREANN (THE RAINBOW WARRIOR) BOSTICK, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, BONNEY LAKE, WA
2 MALLORY "MACHINE GUN" GUILFOYLE, PHOENIX DEVO, CLACKAMAS, OR
3 JANEL CHURCH, UFO, VICTORIA, BC CAN
4 JENNA (THE JENNARATOR) OBERNDORF, , SURREY, BC CAN
5 LAUREN CHURKO, BMX EH 2, NANAIMO, BC CAN
6 CLAIRE STEVENS, HOT SAUCE RACING/TACO DE, BOZEMAN, MT
7 PEYTON YOCHIM, , NANOOSE BAY, BC CAN
10 GIRLS Total Riders = 11 Groups = 2
1 ADICUS BIRD, SSQUARED/ANSWER, ROYSTON, BC CAN
2 VIOLET (ULTRA VIOLET) CEJALVO, KAOS BMX, SURREY, BC CAN
3 ALLISON CHURKO, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC CAN
4 CHAYCE COOPER, DIRT DEMONS, MISSION, BC CAN
5 TEIGEN PASCUAL, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
6 BAILEY (THE BANDIT) GOLDSTONE, , SQUAMISH, BC CAN
7 ISLA HUTTON, , LANGLEY, BC CAN
8 ELLA (THE MACHINE) VERMEIRE, SONIC BMX, NEWCASTLE, WA
11 GIRLS Total Riders = 4 Groups = 1
1 MAJA WOOLLEY, CBS, SQUAMISH, BC CAN
2 KARSEN TIELEN, , LANGLEY, BC CAN
3 REESE BEADALL, BMX EH 2, LADYSMITH, BC CAN
12 GIRLS Total Riders = 4 Groups = 1
1 SUMIKO "THE ROCKET" YUKI, VENDETTA/ELITE BICYCLES, SACRAMENTO, CA
2 ASHLYN MORROW, , COEUR D ALENE, ID
3 ZOE (ZOOMER) NYGAARD, , VICTORIA, BC CAN
13 GIRLS Total Riders = 9 Groups = 2
1 NATALIE (NATZILLA) SCHMIDT, FACTORY SUPERCROSS, WESTBANK, BC CAN
2 ANNA (THE ANIMAL) NORDYKE, BMX ELITE, PUYALLUP, WA
3 ALISON (THE WHIRLWIND) GRECHT, ANSWER SSQUARED FACTORY, PARKSVILLE, BC CAN
4 CAYLEIGH VAN STAALDUINEN, PHOENIX PRO CYCLE, ST ALBERT, AB CAN
5 ASHLEIGH (WILD CHILD) STEEVER, THE BIKE MASTER, PUYALLUP, WA
6 VICTORIA JACKSON, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
7 ALEXANDRIA (BUMBLE BEE) BENSON, BUSTOUT BMX, HAYDEN, ID
8 BRITTANY LUCHENE, , VERNON, BC CAN
14 GIRLS Total Riders = 6 Groups = 1
1 KELSEY VAN OGLE, PHOENIX FACTORY RACING, AUBURN, WA
2 CJ ADAMSON, , BONNEY LK, WA
3 BRIGHTON (THE EVIL TWIN) ALVEY, , LAYTON, UT
4 SHAYE TUDOR, , VICTORIA, BC CAN
5 MACLENZIE MCHALE-BOULTER, , LANGLEY, BC CAN
15-16 GIRLS Total Riders = 8 Groups = 1
1 DREW (WONDER WOMAN) MECHIELSEN, YESS BMX, LANGLEY, BC CAN
2 KIALANI HINES, PPAC, SEATTLE, WA
3 DAINA TUCHSCHERER, FACTORY PURE/AB BICYCLE, CHESTERMERE, AB CAN
4 DESTINEE "CHANGSHA" BOTCHAR, CANADIAN BIKE SUPPLY, KAMLOOPS, BC CAN
5 ALEASHA WIEBE, UFO BMX, CUMBERLAND, BC CAN
6 JORDAN (MISS THANG) WILLIS, PHOENIX DEVO, PORTLAND, OR
7 TAYLOR WYLIE, CANADIAN BIKE SUPPLY, ABBOTSFORD, BC CAN
17-20 GIRLS Total Riders = 11 Groups = 2
1 (CRANKIN) CARLY DYAR, REDLINE CHALLENGE, GILBERT, AZ
2 MELISSA SIBLEY, ROK FACTORY, KELOWNA, BC CAN
3 AMANDA "BOMBSHELL" LITTLE, FACTORY SUPERCROSS, NANAIMO, BC CAN
4 TORI DAINS, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
5 MICHELLE BERTI, FACTORY SSQUARED ANSWER, NANAIMO, BC CAN
6 ERIN KINNIE, URBAN MENACE, BURNABY, BC CAN
7 DANICA (DANI BANANI) CROSBY, , PUYALLUP, WA
8 TAYLOR "THE TORNADO" KAMBEITZ, , NANAIMO, BC CAN
7 & UNDER CRUISER Total Riders = 5 Groups = 1
1 STELIOS LENAKAKIS, , ROSEVILLE, CA
2 LEVI HUVARD, REDMAN/ROCKSTAR, CAMARILLO, CA
3 RAYCE (THUNDER) REEVES, SIGN DOG, RICHLAND, WA
4 BRODEY (MOUSE DOG) SHIMP, BUSTOUT BMX, GREEN ACRES, WA
8 CRUISER Total Riders = 6 Groups = 1
1 RYDER GATZKE-MCINTOSH, ROK, LANGLEY, BC CAN
2 JOHN (LIL JOHN) HAYNES, BUSTOUT BMX, COEUR D ALENE, ID
3 DYLAN TREMEL, CRUPI CANADA, CALGARY, AB CAN
4 LOGAN VERMEIRE, SONIC BMX, NEWCASTLE, WA
5 JAYCE BARTLEY, PHOENIX DEVO, MILWAUKIE, OR
9 CRUISER Total Riders = 8 Groups = 1
1 NATHAN (THE NATURAL) THALHAMER, REVOLUTION/FLY/SX/TANGEN, SANTA ROSA, CA
2 NATHAN (NATE THE GREAT) LUNA, REDLINE CHALLENGE, BONITA, CA
3 AIDEN (BULL DOG) GRECHT, , PARKSVILLE, BC CAN
4 (RIPPIN RY RY) RYAN YUKI, , SACRAMENTO, CA
5 COLTON (BOLTON) JACKSON, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
6 MIKKEL (MAC DADDY) DEVORE, BUSTOUT BMX, SPOKANE, WA
7 QUINN "NITRO" WEBBER, DIABLOS RACING NEMA YESS, COMOX, BC CAN
10 CRUISER Total Riders = 7 Groups = 1
1 CODY (OUTLAW) TIPPITT, VENDETTA/ELITE BICYCLES, PEARLAND, TX
2 BEN (PAPERPLATE) PATTERSON, NEXT-GEN/BICYCLES PLUS, AUBURN, CA
3 MASON (PASCO MENACE) MEININGER, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PASCO, WA
4 MITCHEL LANDRY, SSQUARED, NANAIMO, BC CAN
5 ERIC "CAPTAIN UNDERPANTS" HARRISON, KELOWNA CYCLE UNITED, KELOWNA, BC CAN
6 XAVIER "X-MAN" BITZ, WRECKING CREW, COLDSTREAM, BC CAN
11 CRUISER Total Riders = 5 Groups = 1
1 CAMERON WOOD, FACTORY EXTREME TEAM/FLY, BOZEMAN, MT
2 ALEX (FLASH) GRECHT, ANSWER SSQUARED FACTORY, PARKSVILLE, BC CAN
3 DAMIEN (THE DUDE) LYON, JALAPENO EXPERIENCE, QUEEN CREEK, AZ
4 BEN (PUMPKIN HEAD) NELSON, GHP CANADA, OKOTOKS, AB CAN
12 CRUISER Total Riders = 6 Groups = 1
1 BRYCE "THE BOOM" BOSTICK, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, BONNEY LAKE, WA
2 HUNTER "THE ROCKET" BROWN, FACTORY EXTREME TEAM/FLY, W BOUNTIFUL, UT
3 AIDAN "THE ANIMAL" WEBBER, DIABLOS RACING NEMA YESS, COMOX, BC CAN
4 QUINN CARLON, BUSTOUT BMX, PASCO, WA
5 CONNER KLAAS, 3B RACING, POST FALLS, ID
13 CRUISER Total Riders = 5 Groups = 1
1 NICKOLAS (NICK THE BRICK) ELLIOTT, NEXT GENERATION/BICYCLES, GRANITE BAY, CA
2 (ACTION) JACKSON ELLIOTT, NEXT GENERATION/BICYCLES, GRANITE BAY, CA
3 AYDEN HOULE, BMX EH!/SUPERCROSS, NANAIMO, BC CAN
4 NICOLAS "NUCULAR" HARRISON, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
14 CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 ALEX (SPYDER) CLIFT, , SANDY, UT
2 KALEB (TWITCH) YOUNG, BUSTOUT BMX/FLY, HAYDEN, ID
3 ETHAN (LIL RED) ALVEY, , LAYTON, UT
16 CRUISER Total Riders = 10 Groups = 2
1 MACKAY LESLIE, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC CAN
2 JOSH SIEMSEN, GOLDS GYM, BELGRADE, MT
3 GARRETT (THE GUNSHOT) NORTHINGTON, 3B RACING, HAYDEN, ID
4 HAYDEN "THE HOTROD" BROWN, FACTORY EXTREME TEAM/FLY, W BOUNTIFUL, UT
5 OWEN PATERA, GHY BIKES, ORTING, WA
6 KYLE (THE KRYZSKO KID) KRYZSKO, BMX ELITE, BONNEY LAKE, WA
7 JOSEPH SWARTZ, 3B RACING, OLDTOWN, ID
8 CHASE HARRISON, ALBERTA CRUPI, RED DEER, AB CAN
21-25 CRUISER Total Riders = 5 Groups = 1
1 DONALD (YOUNG SANDWICH) JUNTUNEN, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
2 CAMERON (TORCH) JOHNSTON, DIABLOS RACING NEMA YESS, MOUNT VERNON, WA
3 CAMERON "BIG COUNTRY" LANDRY, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, DES MOINES, WA
4 SHAUN (MILLER TIME) MILLER, EIGHT 01/EXTREME BMX PRO, NAMPA, ID
31-35 CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 JAKE (THE SNAKE) RUSSELL, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
2 ADAM MUYS, , MAPLE RIDGE, BC CAN
3 MIKE SMITH, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC CAN
36-40 CRUISER Total Riders = 9 Groups = 2
1 PETER GOULD, BLACK BOX/TRADITION/DKOI, MONMOUTH, OR
2 BRAD (B.I.G) MOORE, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
3 JEFF CLARKE, , SURREY, BC CAN
4 WADE (WILDMAN) FOREMAN, , PRINCE GEORGE, BC CAN
5 TIMOTHY THIESSEN, DIRT DEMONZ, ABBOTSFORD, BC CAN
6 LES STANYER, CBS, KAMLOOPS, BC CAN
7 NICOLAS RICHARD, , NEW WESTMINSTER, BC CAN
8 JON LINDBERG, , BREMERTON, WA
41-45 CRUISER Total Riders = 18 Groups = 3
1 DAVID ARCHIBALD, PHOENIX FACTORY RACING, PUYALLUP, WA
2 TREVOR BROWN, YESS BMX, DELTA, BC CAN
3 DINO MATTONI, KUWAHARA USA, PUYALLUP, WA
4 STEVE CLARK, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, BONNEY LAKE, WA
5 KENT ELLIOTT, NEXT GENERATION/BICYCLES, GRANITE BAY, CA
6 SCOTT HILL, DIRT DEMONZ, DELTA, BC CAN
7 CHRIS (THE MONSOON) SPENCE, KRAPPWEASEL RACING, VERNON, BC CAN
8 DAN LAKATOS, RPM RACING, BOZEMAN, MT
46-50 CRUISER Total Riders = 10 Groups = 2
1 DAMON JOHNSON, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
2 TROY DANIELS, KUWAHARA USA, AUBURN, WA
3 WOODY WOODRUFF, BLACK BOX/WORKS DEVO, MESA, AZ
4 DAVID BAUDER, GHY BIKES, FEDERAL WAY, WA
5 JUAN CARLOS CARBO, TEAM COLOMBIA, MILL CREEK, WA
6 DEAN (D BOTT) BOTTERILL, KRAPPWEASEL/SKYRIDE, COLDSTREAM, BC CAN
7 CHRIS CLIFT, , SANDY, UT
8 DANNY "THE BIONIC MAN" BUSHNELL, THE BIKE MASTER, VANCOUVER, WA
61 & Over Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
1 GREG (THE THRILL) MCGILL, BADD & CO FACTORY, NANAIMO, BC CAN
2 RICH "SUSPENDERMAN" MUNDELL, THE BIKE MASTER, TACOMA, WA
3 KEN BOTTERILL, KRAPWEASEL/SKYRIDE/A&W, CHILLIWACK, BC CAN
10 & UNDER GIRLS CR Total Riders = 4 Groups = 1
1 ALLISON CHURKO, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC CAN
2 ELLA (THE MACHINE) VERMEIRE, SONIC BMX, NEWCASTLE, WA
3 TIANNA FRETZ, DIABLOS/NEMA/YESS, PARKSVILLE, BC CAN
13-14 GIRLS CRUISER Total Riders = 6 Groups = 1
1 SUMIKO "THE ROCKET" YUKI, VENDETTA/ELITE BICYCLES, SACRAMENTO, CA
2 ALISON (THE WHIRLWIND) GRECHT, ANSWER SSQUARED FACTORY, PARKSVILLE, BC CAN
3 BRIGHTON (THE EVIL TWIN) ALVEY, , LAYTON, UT
4 ALEXANDRIA (BUMBLE BEE) BENSON, BUSTOUT BMX, HAYDEN, ID
5 MACLENZIE MCHALE-BOULTER, , LANGLEY, BC CAN
15-16 GIRLS CRUISER Total Riders = 4 Groups = 1
1 DREW (WONDER WOMAN) MECHIELSEN, YESS BMX, LANGLEY, BC CAN
2 GABRIELLE (THUMPER) MIKKELSEN, RIDGE BROTHERS RACING, EUGENE, OR
3 ALEASHA WIEBE, UFO BMX, CUMBERLAND, BC CAN
31-35 GIRLS CRUISER Total Riders = 4 Groups = 1
1 SHYLO ORCHARD, KRAPPWEASEL RACING, VERNON, BC CAN
2 CORAL LESSARD, , LANGLEY, BC CAN
3 LAURA CULBERTSON, COOL BEANS/MONSTER PRESS, LANGLEY, BC CAN
41-45 GIRLS CRUISER Total Riders = 5 Groups = 1
1 WENDY VANDENHOVEN, TLD/SHAKLESS/YESS, DIDSBURY, AB CAN
2 SUNNY HARMESON, ROGUE RACING, BEND, OR
3 JENNIFER BITZ, WRECKING CREW, COLDSTREAM, BC CAN
4 MICHELLE ROBARTS, TOP GUNS, LANGLEY, BC CAN
5 & UNDER NOVICE Total Riders = 19 Groups = 3
1 BODE (BUBBA J ) CRONE, TEAM STORM, MCKINLEYVILLE, CA
2 JESSE KUHN, , PRINCETON, BC CAN
3 COLTON MCHATTEN, DIRT DEMONZ, DELTA, BC CAN
4 CARTER FINCHAM, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
5 JASPER ALTENDORF, JK RACING, EVERETT, WA
6 KEEGAN TONN, , KELOWNA, BC CAN
7 ZANDER "ZIPPER" NUNES, KAOS BMX, DELTA, BC CAN
8 LUKE LAKATOS, , BOZEMAN, MT
6 NOVICE Total Riders = 10 Groups = 2
1 CALLUM ELBURN, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
2 HAILEY TREMEL, CRUPI CANADA, CALGARY, AB CAN
3 BRADY SCOTT, , MAPLE RIDGE, BC CAN
4 CADEN ELLICKSON, , LANGLEY, BC CAN
5 ERIC TOWN, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
6 NIA HILL, , VERNON, BC CAN
7 BAILEY SMITH, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC CAN
8 WILLIAM ERICKSON, , COLDSTREAM, BC CAN
7 NOVICE Total Riders = 14 Groups = 2
1 CORBIN "CORB" VAUGHAN, , MERRITT, BC CAN
2 JAXSIN "JACKIE" VAUGHAN, , MERRITT, BC CAN
3 JONATHAN MOZELL, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
4 AIDEN GALLEY, , IRRICANA, AB CAN
5 RYDER ADAMS, , ROSSLAND, BC CAN
6 CHRIS NUNES, KAOS BMX, MAPLE RIDGE, BC CAN
7 LUCAS ESSEX, LANGLEY TOP GUNS, LANGLEY, BC CAN
8 LEVI "FLYBOY" FRIESEN, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
8 NOVICE Total Riders = 3 Groups = 1
1 ALEXANDER TOWN, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
2 ATLEY CARSON, , AIRDRIE, AB CAN
3 GRACE FIDDICK, , KAMLOOPS, BC CAN
9 NOVICE Total Riders = 6 Groups = 1
1 TYLER ROBINS, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
2 ANDREW MOZELL, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
3 TROY ROBARTS, TOP GUNS, LANGLEY, BC CAN
4 CARTER PEACH, SONIC BMX, KENT, WA
5 SWAY HILL, , VERNON, BC CAN
12 NOVICE Total Riders = 3 Groups = 1
1 BEN WALLACE, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
2 KYARA CHAMBERLAIN, , KELOWNA, BC CAN
3 JAKE YATES, , PORT COQUITLAM, CAN
14 NOVICE Total Riders = 3 Groups = 1
1 WILLIAM MAJERIAN, , KELOWNA, BC CAN
2 TRAVIS SARGENT, , VERNON, BC CAN
3 JORDAN KIRK, , SURREY, BC CAN
36-40 NOVICE Total Riders = 5 Groups = 1
1 JASON FORSMANN, UNI BMX/PORK CHOP BMX, FOREST GROVE, OR
2 MICHAEL (MAGIC MIKE) GIRVIN, SONIC BMX, SEATTLE, WA
3 KEVIN BOOTH, , KAMLOOPS, BC CAN
4 STEVE KUHN, , PRINCTON, BC CAN
5 & UNDER INTER Total Riders = 4 Groups = 1
1 ASHTON "SUPER DUTY" DUTY, NW HAVOC, BONNEY LK, WA
2 SAMI TURUNEN, , LAC LE JEUNE, BC CAN
3 LUCA MOORE, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, ELLENSBURG, WA
6 INTER Total Riders = 12 Groups = 2
1 "JACK ATTACK" MACQUARRIE, DIRT DEMONS, DELTA, BC CAN
2 LUKE SOWPAL, , KAMLOOPS, BC CAN
3 LIAM HOWSE, , N VANCOUVER, BC CAN
4 GRIFFIN TULK, , BRACKENDALE, BC CAN
5 DANE JEWETT, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
6 RYDER (THE TEAL DEAL) GALE, REDMAN ROCKSTAR JR DEVO, CORONA, CA
7 CALLUM SUTTON-MACMILLAN, , KELOWNA, BC CAN
8 HUDSON WHITE, SONIC BMX, SEATTLE, WA
7 INTER Total Riders = 10 Groups = 2
1 COLE POBURAN, , SQUAMISH, BC CAN
2 KAZUTO "AVALANCHE" KINNEY, , BRACKENDALE, BC CAN
3 DASH RICHARDSON, RCG/MSR / ANSWER BMX, LA JOLLA, CA
4 ADRIAN MCKORCZA, , VANCOUVER, BC CAN
5 CEDRIC THIESSEN, DIRT DEMONZ, ABBOTSFORD, BC CAN
6 SAM BEATTY, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
7 JAXSON SMITH, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC CAN
8 SENNA JONES, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
8 INTER Total Riders = 9 Groups = 2
1 (FAST) FRANK WARNER, REVOLUTION/SX/FLY/TANGEN, LINCOLN, CA
2 KAI ALTENDORF, DIABLOS DEVELOPMENT, EVERETT, WA
3 JORDAN HILL, DIRT DEMONZ, DELTA, BC CAN
4 OWEN RICH, BELLINGHAM BIKES, EVERSON, WA
5 CAMERON LOCKYER, VELOCITY CYCLES, LANGLEY, BC CAN
6 NOAH HOWSE, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
7 DUKE HUTCHINSON, RACE2WIN, BOTHELL, WA
8 ZACHARY "RED SHRED" MILNE, , VERNON, BC CAN
9 INTER Total Riders = 10 Groups = 2
1 ZACHARY COLLINS, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
2 DAYLEN LAKOVIC, , PITT MEADOWS, BC CAN
3 ANTHONY NUNES, KAOS BMX, DELTA, BC CAN
4 SAMUEL WATSON, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
5 LUKE SCHICK, , ST HELEN, OR
6 HOLDEN BROWN, , W BOUNTIFUL, UT
7 RYLAN MACDONALD, HOLLANDIA GREENHOUSES, PITT MEADOWS, BC CAN
8 BRODY WARK, UFO BMX, VICTORIA, BC CAN
10 INTER Total Riders = 5 Groups = 1
1 JAKOB JEWETT, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
2 NOAH "NO FEAR" DOBIE, MAPLE RIDGE CYCLE, MAPLE RIDGE, BC CAN
3 DEVIN SENGOTTA, , VERNON, BC CAN
4 ALEX SARLING, LANGLEY TOP GUNS, WHITE ROCK, BC CAN
11 INTER Total Riders = 11 Groups = 2
1 JACOB RICH, BELLINGHAM BIKES, EVERSON, WA
2 JACK JONES, GHP/L3JBMX, KAMPLOOPS, BC CAN
3 ISYK LEE, UFO, VICTORIA, BC CAN
4 BRAYDEN SIROIS, BMX EH 2, NANAIMO, BC CAN
5 ZACK ROBINSON, WRECKING CREW, SURREY, BC CAN
6 LOGAN MACDONALD, HOLLANDIA GREENHOUSES, PITT MEADOWS, BC CAN
7 TROY JANSEN, , NANAIMO, BC CAN
8 JOSH GALLEY, , KELOWNA, BC CAN
12 INTER Total Riders = 7 Groups = 1
1 DAINE NEWMAN, , KELOWNA, BC CAN
2 CHASE "BAM BAM" BREEDEN, YESS GRASSROOTS, PRINCE GEORGE, BC CAN
3 LIAM ROBBINS, YESS BMX, VICTORIA, BC CAN
4 CHASE VANDENHOVEN, , DIDSBURY, AB CAN
5 CHASON CRITCHLEY, BELLINGHAM BMX, SEDRO WOOLLEY, WA
6 (CRANKIN) CARL CRITCHLEY, BELLINGHAM BMX, SEDRO WOOLLEY, WA
13 INTER Total Riders = 6 Groups = 1
1 JUSTIN TERRY, , OKOTOKS, AB CAN
2 BRADY SMITH, , SOUTH SURREY, BC CAN
3 RILEY ANDERSON, YESS GRASSROOTS, PRINCE GEORGE, BC CAN
4 RYAN KERNEY, BMX EH 2, NANAIMO, BC CAN
5 LOGAN BOOTH, , KAMLOOPS, BC CAN
14 INTER Total Riders = 3 Groups = 1
1 MAX JESSEN, NORTH SHORE BMX, BURNABY, BC CAN
2 NOLAN LEVANG, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
3 JAKE "THE RATTLESNAKE" SPENCE, KRAPPWEASEL RACING, VERNON, BC CAN
19-27 INTER Total Riders = 3 Groups = 1
1 JOSH ABRAHAMS, CYCLEPATH/WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
2 JUSTIN WARNAAR, CYCLEPATH, KELOWNA, BC CAN
3 MICHAEL BAILEY, , SQUAMISH, BC CAN
36-40 INTER Total Riders = 5 Groups = 1
1 JIM CAMPBELL, ROGUE RACING/FLY/ROCKSTA, REDMOND, OR
2 ANDY TIELEN, , LANGLEY, BC CAN
3 RAYMOND ONG, URBAN MENACE BIKE SHOP, SURREY, BC CAN
4 TIMOTHY THIESSEN, DIRT DEMONZ, ABBOTSFORD, BC CAN
6 EXPERT Total Riders = 3 Groups = 1
1 MEKHI EMERENINI, , KELOWNA, BC CAN
2 CADEN "THE CANNONBALL" YOUNG, SIGN DOGS/LAWMAN, SEATTLE, WA
3 GABRIEL TRERISE, BLACK BOX/TRADITION/DKOI, SHERWOOD, OR
7 EXPERT Total Riders = 9 Groups = 2
1 STELIOS LENAKAKIS, , ROSEVILLE, CA
2 JESSE (JT) LEPORE, , SIMI VALLEY, CA
3 LEVI HUVARD, REDMAN/ROCKSTAR, CAMARILLO, CA
4 RAYCE (THUNDER) REEVES, SIGN DOG, RICHLAND, WA
5 BRODEY (MOUSE DOG) SHIMP, BUSTOUT BMX, GREEN ACRES, WA
6 ELIAS NUNES, KAOS BMX, DELTA, BC CAN
7 ALEX (SUPER DUTY) DUTY, NW HAVOC, BONNEY LAKE, WA
8 OLIVER "THE PHANTOM" SMITH, GHY BIKES, TACOMA, WA
8 EXPERT Total Riders = 13 Groups = 2
1 LUKE (LITTLE OC) OCONNOR, REDLINE CHALLENGE, CHANDLER, AZ
2 JOSHUA TRERISE, BLACK BOX/TRADITION/DKOI, SHERWOOD, OR
3 DIEGO (DC) CEJALVO, KAOS BMX, SURREY, BC CAN
4 RYDER GATZKE-MCINTOSH, ROK, LANGLEY, BC CAN
5 DYLAN TREMEL, CRUPI CANADA, CALGARY, AB CAN
6 JAKE (THE SNAKE) ROBERTS, PHOENIX PRO CYCLE, GRANTS PASS, OR
7 JOHN (LIL JOHN) HAYNES, BUSTOUT BMX, COEUR D ALENE, ID
8 JAYCE BARTLEY, PHOENIX DEVO, MILWAUKIE, OR
9 EXPERT Total Riders = 19 Groups = 3
1 NATHAN (THE NATURAL) THALHAMER, REVOLUTION/FLY/SX/TANGEN, SANTA ROSA, CA
2 JETT BOOKER, FACTORY KAOS, HOUSTON, TX
3 JOAQUIN BATTLE, , ROSEVILLE, CA
4 NATHAN (NATE THE GREAT) LUNA, REDLINE CHALLENGE, BONITA, CA
5 (RIPPIN RY RY) RYAN YUKI, , SACRAMENTO, CA
6 AIDEN (BULL DOG) GRECHT, , PARKSVILLE, BC CAN
7 MIKKEL (MAC DADDY) DEVORE, BUSTOUT BMX, SPOKANE, WA
8 JOSHUA (FIREBALL) LOUDERMILK, FAITH DRIVEN RACING, SALEM, OR
10 EXPERT Total Riders = 13 Groups = 2
1 CHANCE (THE MADMAN) MILLER, RIDGE BROTHERS RACING, ALBANY, OR
2 MASON (PASCO MENACE) MEININGER, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PASCO, WA
3 CODY (OUTLAW) TIPPITT, VENDETTA/ELITE BICYCLES, PEARLAND, TX
4 STEVEN (CRANKY FRANKY) FRANK, BMX ELITE, AUBURN, WA
5 BEN (PAPERPLATE) PATTERSON, NEXT-GEN/BICYCLES PLUS, AUBURN, CA
6 JOSHUA WILBUR-HENRY, DIABLOS DEVELOPMENT, OAK HARBOR, WA
7 JAKOB PLANK, , VERNON, BC CAN
8 JADEN DAHNERS, DIABLOS RACING NEMA YESS, SAMMAMISH, WA
11 EXPERT Total Riders = 18 Groups = 3
1 GAVIN BOWERS, PHOENIX FACTORY RACING, PORTLAND, OR
2 CAMERON WOOD, FACTORY EXTREME TEAM/FLY, BOZEMAN, MT
3 ALEX (FLASH) GRECHT, ANSWER SSQUARED FACTORY, PARKSVILLE, BC CAN
4 JOSHUA (THE JET) LOESCH, PHOENIX FACTORY RACING, EUGENE, OR
5 RYAN TOUGAS, FACTORY YESS, PITT MEADOWS, BC CAN
6 "ACTION" JACKSON JURIGA, , PITT MEADOWS, BC CAN
7 MOHAMED HAIDAR, CAN ROK, KELOWNA, BC CAN
8 JUSTIN SCOTT, , TURNER VALLEY, AB CAN
12 EXPERT Total Riders = 15 Groups = 3
1 BRYCE "THE BOOM" BOSTICK, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, BONNEY LAKE, WA
2 ZACHARY (NASTY Z) FRIER, NO HYPE BIKES, ABBOTSFORD, BC CAN
3 QUINN CARLON, BUSTOUT BMX, PASCO, WA
4 NOAH "THE DOMINO" CRAMER, PHOENIX RACING, SPRINGFIELD, OR
5 AIDAN "THE ANIMAL" WEBBER, DIABLOS RACING NEMA YESS, COMOX, BC CAN
6 RIZDIN (THE ROCKSTAR) MILLER, RIDGE BROTHERS RACING, ALBANY, OR
7 HUNTER "THE ROCKET" BROWN, FACTORY EXTREME TEAM/FLY, W BOUNTIFUL, UT
8 JACOB MURRAY, , BRACKENDALE, BC CAN
13 EXPERT Total Riders = 25 Groups = 5
1 TREVOR "WIKI WIKI" BOLDI, REVOLUTION, RENO, NV
2 NICKOLAS (NICK THE BRICK) ELLIOTT, NEXT GENERATION/BICYCLES, GRANITE BAY, CA
3 (ACTION) JACKSON ELLIOTT, NEXT GENERATION/BICYCLES, GRANITE BAY, CA
4 BENJAMIN LESLIE, DIABLOS RACING NEMA YESS, NANAIMO, BC CAN
5 TEEGAN CHAMBERLAIN, , KELOWNA, BC CAN
6 BRENDEN "QUICKFLASH" RUSSELL, CYCLEPATH/WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
7 NICOLAS "NUCULAR" HARRISON, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
8 LUKAS FERGUSON, BMX EH2, SURREY, BC CAN
14 EXPERT Total Riders = 16 Groups = 3
1 BOBBY WORTH, ROK FACTORY TEAM, ABBOTSFORD, BC CAN
2 ALEX TOUGAS, FACTORY YESS BMX, PITT MEADOWS, BC CAN
3 DEVEN KAWA, , SPRUCE GROVE, AB CAN
4 ETHAN (LIL RED) ALVEY, , LAYTON, UT
5 SEAN FINCHAM, TEAM SQUAMISH, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
6 KALEB (TWITCH) YOUNG, BUSTOUT BMX/FLY, HAYDEN, ID
7 KASPER WOOLLEY, CBS, SQUAMISH, BC CAN
8 ALEX (SPYDER) CLIFT, , SANDY, UT
15 EXPERT Total Riders = 20 Groups = 4
1 (THE COUNT) COLLIN SCHMIDT, DOUBLECROSS BIKES, COLUMBIA, IL
2 JOE FINAMORE, RHINO CHIROPRACTIC, KELOWNA, BC CAN
3 JARED (GINGERBREAD MAN) OBERNDORF, YESS BMX, SURREY, BC CAN
4 ZAKKARY (MR MAN) CAMPBELL, ROGUE RACING/BLAZINSAD, REDMOND, OR
5 ENZO BRACKLOW, YESS GRASSROOTS, PRINCE GEORGE, BC CAN
6 SPENCER SCHMIDT, CBS, WESTBANK, BC CAN
7 CHASE HARRISON, ALBERTA CRUPI, RED DEER, AB CAN
8 CHASE SHERRINGTON, DIAMONDBACK, PORT COQUITLAM, BC CAN
16 EXPERT Total Riders = 20 Groups = 4
1 TAYLOR STEPHENS, PHOENIX FACTORY RACING, REDMOND, OR
2 GARRETT (THE GUNSHOT) NORTHINGTON, 3B RACING, HAYDEN, ID
3 TYLER RENO, GUNSLINGER/NORCAL POSSE, EUREKA, CA
4 CHASE KELLN, YESS/TLD, AIRDRIE, AB CAN
5 DARIEN LANDERS, YESS GRASSROOTS, ABBOTSFORD, BC CAN
6 WILLIAM (WILD WILL) WRIGHT, CYCLEPATH/WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
7 SAGE GREEN, RIDERS PRO SHOP, REDMOND, OR
8 OWEN PATERA, GHY BIKES, ORTING, WA
17-18 EXPERT Total Riders = 11 Groups = 2
1 LAIN VAN OGLE, PHOENIX FACTORY RACING, AUBURN, WA
2 DRAVEN "THE HITMAN" HEITT, , KELOWNA, BC CAN
3 JARED ENNIS, MAPLE RIDGE CYCLE, COQUITLAM, BC CAN
4 DUSTIN POSPOLITA, CANADIAN BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC CAN
5 RAYMOND FENWICK, , SHERWOOD PARK, AB CAN
6 MALCOLM KEMP, , LANGLEY, BC CAN
7 KYLER ESMAY, CENTER CYCLE, KENT, WA
8 CALVIN MCRAE, TEAM ALBERTA, ST ALBERT, AB CAN
19-27 EXPERT Total Riders = 7 Groups = 1
1 RYAN MURPHY, , SURREY, BC CAN
2 ROY COCHRANE, 24/7, WINDSOR, ON CAN
3 CASEY WOODS, , VERNON, BC CAN
4 PAUL GOEBEL, FLY RACING/100%, LANGLEY, BC CAN
5 CHRIS ESSEX, CBS, SURREY, BC CAN
6 SHAUN (MILLER TIME) MILLER, EIGHT 01/EXTREME BMX PRO, NAMPA, ID
28-35 EXPERT Total Riders = 5 Groups = 1
1 JAKE (THE SNAKE) RUSSELL, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
2 TOMMY MCCOLLISTER, GUNSLINGER/NORCAL POSSE, EUREKA, CA
3 JEREMY BUSHNELL, , TACOMA, WA
4 LEONARD "SARGE" KILGOUR, CBS/FLY RACING, SURREY, BC CAN
41 & OVER EXPERT Total Riders = 7 Groups = 1
1 GERRY ERICKSON, MISBEEHAVIN, LANGLEY, BC CAN
2 WILLIAM (WILD BILL) JONES, YESS BMX, N VANCOUVER, BC CAN
3 ERIC "E-DOG" SCHREIBER, FACTORY KUWAHARA, OLYMPIA, WA
4 JUSTIN ALVEY, , LAYTON, UT
5 JEFF BABUIN, ME, MYSELF & I, PENTICTON, BC CAN
6 TOM ZANCHETTA, , PARKSVILLE, BC CAN
Team Results
Factory Team Results for
Fraser Valley National #1
on 05/11/2013 at 11:40:00 PM
Finish Team Name Points
1 PHOENIX FACTORY RACING 208
2 YESS BMX 185
3 REDLINE CHALLENGE 178
4 FACTORY EXTREME TEAM/FLY 160
Bike Shop Team Results for
Fraser Valley National #1
on 05/11/2013 at 11:40:00 PM
Finish Team Name Points
1 SIGN DOG/LAWMAN BIKES 188
2 BLACK BOX/TRADITION/DKOI 154
3 CYCLEPATHS WRECKING CREW 153
4 DIABLOS RACING NEMA YESS 152
5 CANADIAN BIKE SUPPLY/SUPERCROSS 139
6 YESS SHOP 132
7 THE BIKE MASTER 114
8 CRUPI TEAM GREEN CANADA 70
Trophy Team Results for
Fraser Valley National #1
on 05/11/2013 at 11:40:00 PM
Finish Team Name Points
1 NEXT GENERATION/BICYCLES PLUS 154
2 KAOS 152
3 RIDGE BROS RACING 138
4 KRAPPWEASEL RACING 123
5 SQUAMISH BMX 92
6 SONIC BMX 84
7 3B/WHIPTAIL 80
Rider Results
Fraser Valley National #2 - (114 motos)
3 Year Old STRIDER Total Riders = 3 Groups = 1
1 GAGE CARSON, , AIRDRIE, AB CAN
2 SAMUEL TRERISE, , SHERWOOD, OR
3 JENNA FOREMAN, , PRINCE GEORGE, BC
A PRO Total Riders = 9 Groups = 2
1 JOSHUA (HOT ROD) KLATMAN, REDLINE CHALLENGE, PORT ORCHARD, WA
2 CONNOR MCCORMACK, FACTORY SUPERCROSS, KELOWNA, BC CAN
3 JIM BROWN, YESS BMX, AIRDRIE, AB CAN
4 BRANDON REID, FACTORY PURE BICYCLES, VICTORIA, BC CAN
5 JAMES PALMER, YESS BMX, N VANCOUVER, BC CAN
6 MISCHA PARTRIDGE, REDLINE/TEAM CANADA, PORT COQUITLAM, BC CAN
7 COREY WALSH, DKOI BIKES,
8 BRENDEN DAVIES, DIABLOS RACING, LUMBY, BC CAN
6 & UNDER MIXED OPEN Total Riders = 4 Groups = 1
1 RYDER (THE TEAL DEAL) GALE, REDMAN ROCKSTAR JR DEVO, CORONA, CA
2 HAILEY TREMEL, CRUPI CANADA, CALGARY, AB CAN
3 WILLIAM ERICKSON, , COLDSTREAM, BC CAN
7-8 MIXED OPEN Total Riders = 4 Groups = 1
1 MALLORY "MACHINE GUN" GUILFOYLE, PHOENIX DEVO, CLACKAMAS, OR
2 DUKE HUTCHINSON, RACE2WIN, BOTHELL, WA
3 DASH RICHARDSON, RCG/MSR / ANSWER BMX, LA JOLLA, CA
13-14 MIXED OPEN Total Riders = 5 Groups = 1
1 DESTINEE "CHANGSHA" BOTCHAR, CANADIAN BIKE SUPPLY, KAMLOOPS, BC CAN
2 JUSTIN TERRY, , OKOTOKS, AB CAN
3 JORDAN KIRK, , SURREY, BC CAN
4 DAINE NEWMAN, , KELOWNA, BC CAN
7-8 OPEN Total Riders = 8 Groups = 1
1 JESSE (JT) LEPORE, , SIMI VALLEY, CA
2 JOSHUA TRERISE, BLACK BOX/TRADITION/DKOI, SHERWOOD, OR
3 LUKE (LITTLE OC) OCONNOR, REDLINE CHALLENGE, CHANDLER, AZ
4 LEVI HUVARD, REDMAN/ROCKSTAR, CAMARILLO, CA
5 JAKE (THE SNAKE) ROBERTS, PHOENIX PRO CYCLE, GRANTS PASS, OR
6 MAVERICK (TOP GUN ) GALE, REDMAN JR DEVO, CORONA, CA
7 CADEN "THE CANNONBALL" YOUNG, SIGN DOGS/LAWMAN, SEATTLE, WA
9-10 OPEN Total Riders = 4 Groups = 1
1 CHANCE (THE MADMAN) MILLER, RIDGE BROTHERS RACING, ALBANY, OR
2 ZAINE (BIG DADDY ZAINE) STENSON, SONIC BMX, MAPLE VLY, WA
3 JETT BOOKER, FACTORY KAOS, HOUSTON, TX
11-12 OPEN Total Riders = 9 Groups = 2
1 GAVIN BOWERS, PHOENIX FACTORY RACING, PORTLAND, OR
2 NOAH "THE DOMINO" CRAMER, PHOENIX RACING, SPRINGFIELD, OR
3 JOSHUA (THE JET) LOESCH, PHOENIX FACTORY RACING, EUGENE, OR
4 RIZDIN (THE ROCKSTAR) MILLER, RIDGE BROTHERS RACING, ALBANY, OR
5 PARKER MCELHERAN, CRUPI CANADA/TM ALBERTA, SHERWOOD PARK, AB CAN
6 MATTHEW (MATT THE RATT) TAILBY, , OKOTOKS, AB CAN
7 JUSTIN SCOTT, , TURNER VALLEY, AB CAN
8 JONATHAN NANTAIS, BMX EH 2, NANAIMO, BC CAN
13-14 OPEN Total Riders = 13 Groups = 2
1 BOBBY WORTH, ROK FACTORY TEAM, ABBOTSFORD, BC CAN
2 DEVEN KAWA, , SPRUCE GROVE, AB CAN
3 LYNDEN CHARTRAND, YESS SHOP, PRINCE GEORGE, BC CAN
4 JACK CARON, , KELOWNA, BC CAN
5 BRENDEN "QUICKFLASH" RUSSELL, CYCLEPATH/WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
6 TEEGAN CHAMBERLAIN, , KELOWNA, BC CAN
8 ETHAN BURGER, TLD/YESS BICYCLES, ST ALBERT, AB CAN
8 MACKENZIE MOTA, JAMA SERVICES/VELOCITY, EDMONTON, AB CAN
15-16 OPEN Total Riders = 14 Groups = 2
1 TANNER VANDENHOVEN, YESS/TLD/TEAM ALBERTA, DIDSBURY, AB CAN
2 CHASE KELLN, YESS/TLD, AIRDRIE, AB CAN
3 TYLER RENO, GUNSLINGER/NORCAL POSSE, EUREKA, CA
4 WILLIAM (WILD WILL) WRIGHT, CYCLEPATH/WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
5 TAYLOR STEPHENS, PHOENIX FACTORY RACING, REDMOND, OR
6 SAGE GREEN, RIDERS PRO SHOP, REDMOND, OR
7 KIRAN KAWA, , SPRUCE GROVE, AB CAN
8 NATHAN MARTIN, CYCLEPATH/WRECKING CREW, FALKLAND, BC CAN
17-20 OPEN Total Riders = 4 Groups = 1
1 DRAVEN "THE HITMAN" HEITT, , KELOWNA, BC CAN
2 TOMMY MCCOLLISTER, GUNSLINGER/NORCAL POSSE, EUREKA, CA
3 CALVIN MCRAE, TEAM ALBERTA, ST ALBERT, AB CAN
7 GIRLS Total Riders = 7 Groups = 1
1 MARISA (CYCLONE) CRONE, TEAM STORM, MCKINLEYVILLE, CA
2 SYDNEY GARONZIK, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, AUBURN, WA
3 CAITLYN LONEY, CYCLEPATH/WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
4 AVERY YOCHIM, , NANOOSE, BC CAN
5 KAYLEE KOHUT, CANADIAN BIKE SUPPLY, SURREY, BC CAN
6 SPENCER PASCUAL, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
8 GIRLS Total Riders = 8 Groups = 1
1 BREANN (THE RAINBOW WARRIOR) BOSTICK, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, BONNEY LAKE, WA
2 JANEL CHURCH, UFO, VICTORIA, BC CAN
3 MALLORY "MACHINE GUN" GUILFOYLE, PHOENIX DEVO, CLACKAMAS, OR
4 PEYTON YOCHIM, , NANOOSE BAY, BC CAN
5 JENNA (THE JENNARATOR) OBERNDORF, , SURREY, BC CAN
6 LAUREN CHURKO, BMX EH 2, NANAIMO, BC CAN
7 ZOE MCHALE-BOULTER, , LANGLEY, BC CAN
9 GIRLS Total Riders = 3 Groups = 1
1 TEIGEN PASCUAL, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
2 CHAYCE COOPER, DIRT DEMONS, MISSION, BC CAN
3 ROBYN SCHENK, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
10 GIRLS Total Riders = 9 Groups = 2
1 VIOLET (ULTRA VIOLET) CEJALVO, KAOS BMX, SURREY, BC CAN
2 ALLISON CHURKO, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC CAN
3 ELLA (THE MACHINE) VERMEIRE, SONIC BMX, NEWCASTLE, WA
4 ADICUS BIRD, SSQUARED/ANSWER, ROYSTON, BC CAN
5 BAILEY (THE BANDIT) GOLDSTONE, , SQUAMISH, BC CAN
6 TIANNA FRETZ, DIABLOS/NEMA/YESS, PARKSVILLE, BC CAN
7 ISLA HUTTON, , LANGLEY, BC CAN
8 HALLE (THE RED ROOSTER) PELLAND, SONIC BMX, MT VERNON, WA
11 GIRLS Total Riders = 4 Groups = 1
1 MAJA WOOLLEY, CBS, SQUAMISH, BC CAN
2 REESE BEADALL, BMX EH 2, LADYSMITH, BC CAN
3 ELIZABETH (THE ROCKSTAR) FOWLER, BMX ELITE, SUMNER, WA
12 GIRLS Total Riders = 4 Groups = 1
1 SUMIKO "THE ROCKET" YUKI, VENDETTA/ELITE BICYCLES, SACRAMENTO, CA
2 ZOE (MAE DAY) STEFFEN, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, BONNEY LAKE, WA
3 ASHLYN MORROW, , COEUR D ALENE, ID
13 GIRLS Total Riders = 9 Groups = 2
1 CAYLEIGH VAN STAALDUINEN, PHOENIX PRO CYCLE, ST ALBERT, AB CAN
2 ANNA (THE ANIMAL) NORDYKE, BMX ELITE, PUYALLUP, WA
3 ALEXANDRIA (BUMBLE BEE) BENSON, BUSTOUT BMX, HAYDEN, ID
4 BRITTANY LUCHENE, , VERNON, BC CAN
5 ASHLEIGH (WILD CHILD) STEEVER, THE BIKE MASTER, PUYALLUP, WA
6 ALISON (THE WHIRLWIND) GRECHT, ANSWER SSQUARED FACTORY, PARKSVILLE, BC CAN
7 NATALIE (NATZILLA) SCHMIDT, FACTORY SUPERCROSS, WESTBANK, BC CAN
8 VICTORIA JACKSON, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
14 GIRLS Total Riders = 6 Groups = 1
1 KELSEY VAN OGLE, PHOENIX FACTORY RACING, AUBURN, WA
2 CJ ADAMSON, , BONNEY LK, WA
3 BRIGHTON (THE EVIL TWIN) ALVEY, , LAYTON, UT
4 SHAYE TUDOR, , VICTORIA, BC CAN
5 MACLENZIE MCHALE-BOULTER, , LANGLEY, BC CAN
15-16 GIRLS Total Riders = 7 Groups = 1
1 KIALANI HINES, PPAC, SEATTLE, WA
2 DESTINEE "CHANGSHA" BOTCHAR, CANADIAN BIKE SUPPLY, KAMLOOPS, BC CAN
3 ALEASHA WIEBE, UFO BMX, CUMBERLAND, BC CAN
4 TAYLOR WYLIE, CANADIAN BIKE SUPPLY, ABBOTSFORD, BC CAN
5 DAINA TUCHSCHERER, FACTORY PURE/AB BICYCLE, CHESTERMERE, AB CAN
6 DREW (WONDER WOMAN) MECHIELSEN, YESS BMX, LANGLEY, BC CAN
17-20 GIRLS Total Riders = 10 Groups = 2
1 (CRANKIN) CARLY DYAR, REDLINE CHALLENGE, GILBERT, AZ
2 TORI DAINS, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
3 DANICA (DANI BANANI) CROSBY, , PUYALLUP, WA
4 AMANDA "BOMBSHELL" LITTLE, FACTORY SUPERCROSS, NANAIMO, BC CAN
5 ERIN KINNIE, URBAN MENACE, BURNABY, BC CAN
6 TAYLOR "THE TORNADO" KAMBEITZ, , NANAIMO, BC CAN
7 MELISSA SIBLEY, ROK FACTORY, KELOWNA, BC CAN
8 MICHELLE BERTI, FACTORY SSQUARED ANSWER, NANAIMO, BC CAN
7 & UNDER CRUISER Total Riders = 5 Groups = 1
1 STELIOS LENAKAKIS, , ROSEVILLE, CA
2 RAYCE (THUNDER) REEVES, SIGN DOG, RICHLAND, WA
3 LEVI HUVARD, REDMAN/ROCKSTAR, CAMARILLO, CA
4 BRODEY (MOUSE DOG) SHIMP, BUSTOUT BMX, GREEN ACRES, WA
8 CRUISER Total Riders = 6 Groups = 1
1 JAYCE BARTLEY, PHOENIX DEVO, MILWAUKIE, OR
2 JOHN (LIL JOHN) HAYNES, BUSTOUT BMX, COEUR D ALENE, ID
3 RYDER GATZKE-MCINTOSH, ROK, LANGLEY, BC CAN
4 LOGAN VERMEIRE, SONIC BMX, NEWCASTLE, WA
5 DYLAN TREMEL, CRUPI CANADA, CALGARY, AB CAN
9 CRUISER Total Riders = 8 Groups = 1
1 NATHAN (THE NATURAL) THALHAMER, REVOLUTION/FLY/SX/TANGEN, SANTA ROSA, CA
2 AIDEN (BULL DOG) GRECHT, , PARKSVILLE, BC CAN
3 NATHAN (NATE THE GREAT) LUNA, REDLINE CHALLENGE, BONITA, CA
4 MIKKEL (MAC DADDY) DEVORE, BUSTOUT BMX, SPOKANE, WA
5 QUINN "NITRO" WEBBER, DIABLOS RACING NEMA YESS, COMOX, BC CAN
6 (RIPPIN RY RY) RYAN YUKI, , SACRAMENTO, CA
7 COLTON (BOLTON) JACKSON, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
10 CRUISER Total Riders = 7 Groups = 1
1 CODY (OUTLAW) TIPPITT, VENDETTA/ELITE BICYCLES, PEARLAND, TX
2 BEN (PAPERPLATE) PATTERSON, NEXT-GEN/BICYCLES PLUS, AUBURN, CA
3 STEVEN (CRANKY FRANKY) FRANK, BMX ELITE, AUBURN, WA
4 MITCHEL LANDRY, SSQUARED, NANAIMO, BC CAN
5 ERIC "CAPTAIN UNDERPANTS" HARRISON, KELOWNA CYCLE UNITED, KELOWNA, BC CAN
6 MASON (PASCO MENACE) MEININGER, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PASCO, WA
11 CRUISER Total Riders = 5 Groups = 1
1 CAMERON WOOD, FACTORY EXTREME TEAM/FLY, BOZEMAN, MT
2 ALEX (FLASH) GRECHT, ANSWER SSQUARED FACTORY, PARKSVILLE, BC CAN
3 DAMIEN (THE DUDE) LYON, JALAPENO EXPERIENCE, QUEEN CREEK, AZ
4 BEN (PUMPKIN HEAD) NELSON, GHP CANADA, OKOTOKS, AB CAN
12 CRUISER Total Riders = 6 Groups = 1
1 BRYCE "THE BOOM" BOSTICK, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, BONNEY LAKE, WA
2 HUNTER "THE ROCKET" BROWN, FACTORY EXTREME TEAM/FLY, W BOUNTIFUL, UT
3 AIDAN "THE ANIMAL" WEBBER, DIABLOS RACING NEMA YESS, COMOX, BC CAN
4 QUINN CARLON, BUSTOUT BMX, PASCO, WA
5 CONNER KLAAS, 3B RACING, POST FALLS, ID
13 CRUISER Total Riders = 5 Groups = 1
1 NICKOLAS (NICK THE BRICK) ELLIOTT, NEXT GENERATION/BICYCLES, GRANITE BAY, CA
2 (ACTION) JACKSON ELLIOTT, NEXT GENERATION/BICYCLES, GRANITE BAY, CA
3 AYDEN HOULE, BMX EH!/SUPERCROSS, NANAIMO, BC CAN
4 NICOLAS "NUCULAR" HARRISON, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
14 CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 ALEX (SPYDER) CLIFT, , SANDY, UT
2 ETHAN (LIL RED) ALVEY, , LAYTON, UT
3 KALEB (TWITCH) YOUNG, BUSTOUT BMX/FLY, HAYDEN, ID
15 CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 HAYDEN "THE HOTROD" BROWN, FACTORY EXTREME TEAM/FLY, W BOUNTIFUL, UT
2 ZACH MORTON, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, BLACK DIAMOND, WA
3 CHASE HARRISON, ALBERTA CRUPI, RED DEER, AB CAN
16 CRUISER Total Riders = 8 Groups = 1
1 GARRETT (THE GUNSHOT) NORTHINGTON, 3B RACING, HAYDEN, ID
2 JOSH SIEMSEN, GOLDS GYM, BELGRADE, MT
3 KYLE (THE KRYZSKO KID) KRYZSKO, BMX ELITE, BONNEY LAKE, WA
4 OWEN PATERA, GHY BIKES, ORTING, WA
5 MACKAY LESLIE, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC CAN
6 SAUL "THE JUDGE" LINGREN, FULL BOAR, MONTE LAKE, BC CAN
7 JOSEPH SWARTZ, 3B RACING, OLDTOWN, ID
21-25 CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 CAMERON (TORCH) JOHNSTON, DIABLOS RACING NEMA YESS, MOUNT VERNON, WA
2 JEFF CARLSON, DIABLOS RACING/INTENSE, KAMLOOPS, BC CAN
3 SHAUN (MILLER TIME) MILLER, EIGHT 01/EXTREME BMX PRO, NAMPA, ID
26-30 CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 JAKE (THE SNAKE) RUSSELL, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
2 DONALD (YOUNG SANDWICH) JUNTUNEN, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
3 MIKE SMITH, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC CAN
36-40 CRUISER Total Riders = 7 Groups = 1
1 PETER GOULD, BLACK BOX/TRADITION/DKOI, MONMOUTH, OR
2 LES STANYER, CBS, KAMLOOPS, BC CAN
3 BRAD (B.I.G) MOORE, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
4 TIMOTHY THIESSEN, DIRT DEMONZ, ABBOTSFORD, BC CAN
5 WADE (WILDMAN) FOREMAN, , PRINCE GEORGE, BC CAN
6 JEFF CLARKE, , SURREY, BC CAN
41-45 CRUISER Total Riders = 16 Groups = 3
1 DINO MATTONI, KUWAHARA USA, PUYALLUP, WA
2 STEVE CLARK, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, BONNEY LAKE, WA
3 DAVID ARCHIBALD, PHOENIX FACTORY RACING, PUYALLUP, WA
4 KENT ELLIOTT, NEXT GENERATION/BICYCLES, GRANITE BAY, CA
5 SCOTT HILL, DIRT DEMONZ, DELTA, BC CAN
6 CHRIS (THE MONSOON) SPENCE, KRAPPWEASEL RACING, VERNON, BC CAN
7 JEFF GRAHAM, THE BIKE MASTER, BREMERTON, WA
8 ANDY TIELEN, , LANGLEY, BC CAN
46-50 CRUISER Total Riders = 10 Groups = 2
1 DAMON JOHNSON, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
2 DEAN (D BOTT) BOTTERILL, KRAPPWEASEL/SKYRIDE, COLDSTREAM, BC CAN
3 TROY DANIELS, KUWAHARA USA, AUBURN, WA
4 WOODY WOODRUFF, BLACK BOX/WORKS DEVO, MESA, AZ
5 DAVID BAUDER, GHY BIKES, FEDERAL WAY, WA
6 CHRIS CLIFT, , SANDY, UT
7 JUAN CARLOS CARBO, TEAM COLOMBIA, MILL CREEK, WA
8 MICHAEL DEVLIN, , LANGLEY, BC CAN
61 & Over Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
1 GREG (THE THRILL) MCGILL, BADD & CO FACTORY, NANAIMO, BC CAN
2 RICH "SUSPENDERMAN" MUNDELL, THE BIKE MASTER, TACOMA, WA
3 KEN BOTTERILL, KRAPWEASEL/SKYRIDE/A&W, CHILLIWACK, BC CAN
10 & UNDER GIRLS CR Total Riders = 3 Groups = 1
1 ALLISON CHURKO, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC CAN
2 ELLA (THE MACHINE) VERMEIRE, SONIC BMX, NEWCASTLE, WA
3 TIANNA FRETZ, DIABLOS/NEMA/YESS, PARKSVILLE, BC CAN
13-14 GIRLS CRUISER Total Riders = 6 Groups = 1
1 SUMIKO "THE ROCKET" YUKI, VENDETTA/ELITE BICYCLES, SACRAMENTO, CA
2 ALISON (THE WHIRLWIND) GRECHT, ANSWER SSQUARED FACTORY, PARKSVILLE, BC CAN
3 BRIGHTON (THE EVIL TWIN) ALVEY, , LAYTON, UT
4 ALEXANDRIA (BUMBLE BEE) BENSON, BUSTOUT BMX, HAYDEN, ID
5 ASHLYN MORROW, , COEUR D ALENE, ID
15-16 GIRLS CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 DREW (WONDER WOMAN) MECHIELSEN, YESS BMX, LANGLEY, BC CAN
2 GABRIELLE (THUMPER) MIKKELSEN, RIDGE BROTHERS RACING, EUGENE, OR
3 ALEASHA WIEBE, UFO BMX, CUMBERLAND, BC CAN
31-35 GIRLS CRUISER Total Riders = 4 Groups = 1
1 SHYLO ORCHARD, KRAPPWEASEL RACING, VERNON, BC CAN
2 CATHERINE (RED EYE) RUSSELL, , KELOWNA, BC
3 CORAL LESSARD, , LANGLEY, BC CAN
41-45 GIRLS CRUISER Total Riders = 6 Groups = 1
1 WENDY VANDENHOVEN, TLD/SHAKLESS/YESS, DIDSBURY, AB CAN
2 VICKI SCHENK, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
3 SUNNY HARMESON, ROGUE RACING, BEND, OR
4 JENNIFER BITZ, WRECKING CREW, COLDSTREAM, BC CAN
5 MICHELLE ROBARTS, TOP GUNS, LANGLEY, BC CAN
5 & UNDER NOVICE Total Riders = 16 Groups = 3
1 BODE (BUBBA J ) CRONE, TEAM STORM, MCKINLEYVILLE, CA
2 ZANDER "ZIPPER" NUNES, KAOS BMX, DELTA, BC CAN
3 KAILA MURRAY, , BRACKENDALE, BC CAN
4 JESSE KUHN, , PRINCETON, BC CAN
5 JASPER ALTENDORF, JK RACING, EVERETT, WA
6 LUKE LAKATOS, , BOZEMAN, MT
7 SYDNEY MCINTOSH, , LANGLEY, BC CAN
8 RYKER ZIOLA, , LANGLEY, BC CAN
6 NOVICE Total Riders = 6 Groups = 1
1 HAILEY TREMEL, CRUPI CANADA, CALGARY, AB CAN
2 ERIC TOWN, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
3 BAILEY SMITH, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC CAN
4 CADEN ELLICKSON, , LANGLEY, BC CAN
5 WILLIAM ERICKSON, , COLDSTREAM, BC CAN
7 NOVICE Total Riders = 8 Groups = 1
1 JAXSIN "JACKIE" VAUGHAN, , MERRITT, BC CAN
2 CORBIN "CORB" VAUGHAN, , MERRITT, BC CAN
3 JACK MACLEOD, , GIRABALDI HIGHLANDS, BC
4 RYDER ADAMS, , ROSSLAND, BC CAN
5 MICGILL PARCHER, , GABRIOLA, BC CAN
6 LEVI "FLYBOY" FRIESEN, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
7 LUCAS ESSEX, LANGLEY TOP GUNS, LANGLEY, BC CAN
8 NOVICE Total Riders = 3 Groups = 1
1 ALEXANDER TOWN, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
2 ATLEY CARSON, , AIRDRIE, AB CAN
3 GRACE FIDDICK, , KAMLOOPS, BC CAN
9 NOVICE Total Riders = 3 Groups = 1
1 CARTER PEACH, SONIC BMX, KENT, WA
2 TROY ROBARTS, TOP GUNS, LANGLEY, BC CAN
3 MIYA LESSARD, , LANGLEY, BC CAN
14 NOVICE Total Riders = 3 Groups = 1
1 WILLIAM MAJERIAN, , KELOWNA, BC CAN
2 JORDAN KIRK, , SURREY, BC CAN
3 TRAVIS SARGENT, , VERNON, BC CAN
36-40 NOVICE Total Riders = 5 Groups = 1
1 JASON FORSMANN, UNI BMX/PORK CHOP BMX, FOREST GROVE, OR
2 MICHAEL (MAGIC MIKE) GIRVIN, SONIC BMX, SEATTLE, WA
3 KEVIN BOOTH, , KAMLOOPS, BC CAN
4 STEVE KUHN, , PRINCTON, BC CAN
5 & UNDER INTER Total Riders = 4 Groups = 1
1 ASHTON "SUPER DUTY" DUTY, NW HAVOC, BONNEY LK, WA
2 SAMI TURUNEN, , LAC LE JEUNE, BC CAN
3 LUCA MOORE, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, ELLENSBURG, WA
6 INTER Total Riders = 9 Groups = 2
1 "JACK ATTACK" MACQUARRIE, DIRT DEMONS, DELTA, BC CAN
2 LUKE SOWPAL, , KAMLOOPS, BC CAN
3 RYDER (THE TEAL DEAL) GALE, REDMAN ROCKSTAR JR DEVO, CORONA, CA
4 GRIFFIN TULK, , BRACKENDALE, BC CAN
5 DAYNEN ZIOLA, , ALDERGROVE, BC CAN
6 LIAM HOWSE, , N VANCOUVER, BC CAN
7 DANE JEWETT, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
8 CHARLIE ERICKSON, , COLDSTREAM, BC CAN
7 INTER Total Riders = 8 Groups = 1
1 DASH RICHARDSON, RCG/MSR / ANSWER BMX, LA JOLLA, CA
2 CEDRIC THIESSEN, DIRT DEMONZ, ABBOTSFORD, BC CAN
3 COLE POBURAN, , SQUAMISH, BC CAN
4 SENNA JONES, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
5 KAZUTO "AVALANCHE" KINNEY, , BRACKENDALE, BC CAN
6 JAXSON SMITH, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC CAN
7 JACK WELIKOKLAD, CRUPI CANADA, RED DEER, AB CAN
8 INTER Total Riders = 8 Groups = 1
1 (FAST) FRANK WARNER, REVOLUTION/SX/FLY/TANGEN, LINCOLN, CA
2 JORDAN HILL, DIRT DEMONZ, DELTA, BC CAN
3 KAI ALTENDORF, DIABLOS DEVELOPMENT, EVERETT, WA
4 NOAH HOWSE, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
5 OWEN RICH, BELLINGHAM BIKES, EVERSON, WA
6 DUKE HUTCHINSON, RACE2WIN, BOTHELL, WA
7 ZACHARY "RED SHRED" MILNE, , VERNON, BC CAN
9 INTER Total Riders = 10 Groups = 2
1 ANTHONY NUNES, KAOS BMX, DELTA, BC CAN
2 CAMERON LOCKYER, VELOCITY CYCLES, LANGLEY, BC CAN
3 RYLAN MACDONALD, HOLLANDIA GREENHOUSES, PITT MEADOWS, BC CAN
4 SAMUEL WATSON, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
5 HAIDEN BOTROKOFF, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC CAN
6 DAYLEN LAKOVIC, , PITT MEADOWS, BC CAN
7 LUKE SCHICK, , ST HELEN, OR
10 INTER Total Riders = 3 Groups = 1
1 NOAH "NO FEAR" DOBIE, MAPLE RIDGE CYCLE, MAPLE RIDGE, BC CAN
2 JAKOB JEWETT, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
3 DEVIN SENGOTTA, , VERNON, BC CAN
11 INTER Total Riders = 10 Groups = 2
1 JACOB RICH, BELLINGHAM BIKES, EVERSON, WA
2 JACK JONES, GHP/L3JBMX, KAMPLOOPS, BC CAN
3 LOGAN MACDONALD, HOLLANDIA GREENHOUSES, PITT MEADOWS, BC CAN
4 KYLAR ZIOLA, , ALDERSGROVE, BC CAN
5 COLWYN LEWIS, , VICTORIA, BC CAN
6 ISYK LEE, UFO, VICTORIA, BC CAN
7 BRAYDEN SIROIS, BMX EH 2, NANAIMO, BC CAN
8 TROY JANSEN, , NANAIMO, BC CAN
12 INTER Total Riders = 4 Groups = 1
1 DAINE NEWMAN, , KELOWNA, BC CAN
2 LIAM ROBBINS, YESS BMX, VICTORIA, BC CAN
3 CHASE VANDENHOVEN, , DIDSBURY, AB CAN
13 INTER Total Riders = 6 Groups = 1
1 BRADY SMITH, , SOUTH SURREY, BC CAN
2 JUSTIN TERRY, , OKOTOKS, AB CAN
3 RYAN KERNEY, BMX EH 2, NANAIMO, BC CAN
4 RILEY ANDERSON, YESS GRASSROOTS, PRINCE GEORGE, BC CAN
5 ELI "NEXT PHOTOGRAPHER" LINGREN, YESS, MONTE LAKE, BC CAN
14 INTER Total Riders = 3 Groups = 1
1 NOLAN LEVANG, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
2 AARON BOTTERILL, KRAPPWEASEL RACING, COLDSTREAM, BC CAN
3 JAKE "THE RATTLESNAKE" SPENCE, KRAPPWEASEL RACING, VERNON, BC CAN
19-27 INTER Total Riders = 3 Groups = 1
1 JOSH ABRAHAMS, CYCLEPATH/WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
2 MICHAEL BAILEY, , SQUAMISH, BC CAN
3 JUSTIN WARNAAR, CYCLEPATH, KELOWNA, BC CAN
36-40 INTER Total Riders = 5 Groups = 1
1 TIMOTHY THIESSEN, DIRT DEMONZ, ABBOTSFORD, BC CAN
2 ANDY TIELEN, , LANGLEY, BC CAN
3 JIM CAMPBELL, ROGUE RACING/FLY/ROCKSTA, REDMOND, OR
4 JEFF STEVENS, HOT SAUCE RACING/TACO DE, BOZEMAN, MT
6 EXPERT Total Riders = 3 Groups = 1
1 MEKHI EMERENINI, , KELOWNA, BC CAN
2 CADEN "THE CANNONBALL" YOUNG, SIGN DOGS/LAWMAN, SEATTLE, WA
3 GABRIEL TRERISE, BLACK BOX/TRADITION/DKOI, SHERWOOD, OR
7 EXPERT Total Riders = 9 Groups = 2
1 JESSE (JT) LEPORE, , SIMI VALLEY, CA
2 STELIOS LENAKAKIS, , ROSEVILLE, CA
3 RAYCE (THUNDER) REEVES, SIGN DOG, RICHLAND, WA
4 BRODEY (MOUSE DOG) SHIMP, BUSTOUT BMX, GREEN ACRES, WA
5 MACKENZIE (HURRICANE) HANWELL, SQUAMISH BMX, SQUAMISH, BC CAN
6 ELIAS NUNES, KAOS BMX, DELTA, BC CAN
7 LEVI HUVARD, REDMAN/ROCKSTAR, CAMARILLO, CA
8 ALEX (SUPER DUTY) DUTY, NW HAVOC, BONNEY LAKE, WA
8 EXPERT Total Riders = 13 Groups = 2
1 "CRANKIN" CALEB DOBIE, MAPLE RIDGE CYCLE, MAPLE RIDGE, BC CAN
2 JAYCE BARTLEY, PHOENIX DEVO, MILWAUKIE, OR
3 JOSHUA TRERISE, BLACK BOX/TRADITION/DKOI, SHERWOOD, OR
4 RYDER GATZKE-MCINTOSH, ROK, LANGLEY, BC CAN
5 DYLAN TREMEL, CRUPI CANADA, CALGARY, AB CAN
6 JOHN (LIL JOHN) HAYNES, BUSTOUT BMX, COEUR D ALENE, ID
7 LOGAN VERMEIRE, SONIC BMX, NEWCASTLE, WA
8 MAVERICK (TOP GUN ) GALE, REDMAN JR DEVO, CORONA, CA
9 EXPERT Total Riders = 18 Groups = 3
1 NATHAN (THE NATURAL) THALHAMER, REVOLUTION/FLY/SX/TANGEN, SANTA ROSA, CA
2 AIDEN (BULL DOG) GRECHT, , PARKSVILLE, BC CAN
3 NATHAN (NATE THE GREAT) LUNA, REDLINE CHALLENGE, BONITA, CA
4 (RIPPIN RY RY) RYAN YUKI, , SACRAMENTO, CA
5 CAMERON DUNHAM, DIABLOS/NEMA/YESS, SNOHOMISH, WA
6 LUKE JONES, GHP/L3JBMX, KAMLOOPS, BC CAN
7 JETT BOOKER, FACTORY KAOS, HOUSTON, TX
8 JOAQUIN BATTLE, , ROSEVILLE, CA
10 EXPERT Total Riders = 13 Groups = 2
1 CODY (OUTLAW) TIPPITT, VENDETTA/ELITE BICYCLES, PEARLAND, TX
2 CHANCE (THE MADMAN) MILLER, RIDGE BROTHERS RACING, ALBANY, OR
3 BEN (PAPERPLATE) PATTERSON, NEXT-GEN/BICYCLES PLUS, AUBURN, CA
4 JARREN (BIG TIME) ABEL, MOM & DAD, GRAHAM, WA
5 MASON (PASCO MENACE) MEININGER, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PASCO, WA
6 STEVEN (CRANKY FRANKY) FRANK, BMX ELITE, AUBURN, WA
7 JADEN DAHNERS, DIABLOS RACING NEMA YESS, SAMMAMISH, WA
8 JOSHUA WILBUR-HENRY, DIABLOS DEVELOPMENT, OAK HARBOR, WA
11 EXPERT Total Riders = 18 Groups = 3
1 GAVIN BOWERS, PHOENIX FACTORY RACING, PORTLAND, OR
2 RYAN TOUGAS, FACTORY YESS, PITT MEADOWS, BC CAN
3 CAMERON WOOD, FACTORY EXTREME TEAM/FLY, BOZEMAN, MT
4 ALEX (FLASH) GRECHT, ANSWER SSQUARED FACTORY, PARKSVILLE, BC CAN
5 JOSHUA (THE JET) LOESCH, PHOENIX FACTORY RACING, EUGENE, OR
6 "ACTION" JACKSON JURIGA, , PITT MEADOWS, BC CAN
7 MOHAMED HAIDAR, CAN ROK, KELOWNA, BC CAN
8 DREW JOHNSON, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC CAN
12 EXPERT Total Riders = 15 Groups = 3
1 ZACHARY (NASTY Z) FRIER, NO HYPE BIKES, ABBOTSFORD, BC CAN
2 NOAH "THE DOMINO" CRAMER, PHOENIX RACING, SPRINGFIELD, OR
3 BRYCE "THE BOOM" BOSTICK, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, BONNEY LAKE, WA
4 AIDAN "THE ANIMAL" WEBBER, DIABLOS RACING NEMA YESS, COMOX, BC CAN
5 HUNTER "THE ROCKET" BROWN, FACTORY EXTREME TEAM/FLY, W BOUNTIFUL, UT
6 QUINN CARLON, BUSTOUT BMX, PASCO, WA
7 RIZDIN (THE ROCKSTAR) MILLER, RIDGE BROTHERS RACING, ALBANY, OR
8 JARED FITT, KRAPPWEASEL RACING, VERNON, BC CAN
13 EXPERT Total Riders = 25 Groups = 5
1 BRENDEN "QUICKFLASH" RUSSELL, CYCLEPATH/WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
2 TREVOR "WIKI WIKI" BOLDI, REVOLUTION, RENO, NV
3 (ACTION) JACKSON ELLIOTT, NEXT GENERATION/BICYCLES, GRANITE BAY, CA
4 AYDEN HOULE, BMX EH!/SUPERCROSS, NANAIMO, BC CAN
5 PIKE "THE AGGRESSOR" ASH, 3B RACING, COEUR D ALENE, ID
6 TEEGAN CHAMBERLAIN, , KELOWNA, BC CAN
7 NICKOLAS (NICK THE BRICK) ELLIOTT, NEXT GENERATION/BICYCLES, GRANITE BAY, CA
8 NICOLAS "NUCULAR" HARRISON, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
14 EXPERT Total Riders = 16 Groups = 3
1 ALEX TOUGAS, FACTORY YESS BMX, PITT MEADOWS, BC CAN
2 DEVEN KAWA, , SPRUCE GROVE, AB CAN
3 BOBBY WORTH, ROK FACTORY TEAM, ABBOTSFORD, BC CAN
4 KALEB (TWITCH) YOUNG, BUSTOUT BMX/FLY, HAYDEN, ID
5 ALEX (SPYDER) CLIFT, , SANDY, UT
6 ETHAN (LIL RED) ALVEY, , LAYTON, UT
7 MONROE HUTTON, , LANGLEY, BC CAN
8 ETHAN BURGER, TLD/YESS BICYCLES, ST ALBERT, AB CAN
15 EXPERT Total Riders = 19 Groups = 3
1 JARED (GINGERBREAD MAN) OBERNDORF, YESS BMX, SURREY, BC CAN
2 (THE COUNT) COLLIN SCHMIDT, DOUBLECROSS BIKES, COLUMBIA, IL
3 HAYDEN "THE HOTROD" BROWN, FACTORY EXTREME TEAM/FLY, W BOUNTIFUL, UT
4 JOE FINAMORE, RHINO CHIROPRACTIC, KELOWNA, BC CAN
5 DYLAN (THE DILL PICKLE) PARKS, PHOENIX PRO CYCLES, EUGENE, OR
6 ZAKKARY (MR MAN) CAMPBELL, ROGUE RACING/BLAZINSAD, REDMOND, OR
7 BRETT SIEDERS, , AIRDRIE, AB CAN
8 CHASE HARRISON, ALBERTA CRUPI, RED DEER, AB CAN
16 EXPERT Total Riders = 20 Groups = 4
1 TAYLOR STEPHENS, PHOENIX FACTORY RACING, REDMOND, OR
2 TANNER VANDENHOVEN, YESS/TLD/TEAM ALBERTA, DIDSBURY, AB CAN
3 GARRETT (THE GUNSHOT) NORTHINGTON, 3B RACING, HAYDEN, ID
4 DARIEN LANDERS, YESS GRASSROOTS, ABBOTSFORD, BC CAN
5 KIRAN KAWA, , SPRUCE GROVE, AB CAN
6 TYLER RENO, GUNSLINGER/NORCAL POSSE, EUREKA, CA
7 KYLE (THE KRYZSKO KID) KRYZSKO, BMX ELITE, BONNEY LAKE, WA
8 OWEN PATERA, GHY BIKES, ORTING, WA
17-18 EXPERT Total Riders = 11 Groups = 2
1 LAIN VAN OGLE, PHOENIX FACTORY RACING, AUBURN, WA
2 CALVIN MCRAE, TEAM ALBERTA, ST ALBERT, AB CAN
3 RAYMOND FENWICK, , SHERWOOD PARK, AB CAN
4 MALCOLM KEMP, , LANGLEY, BC CAN
5 DUSTIN POSPOLITA, CANADIAN BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC CAN
6 KYLER ESMAY, CENTER CYCLE, KENT, WA
7 JARED ENNIS, MAPLE RIDGE CYCLE, COQUITLAM, BC CAN
8 DRAVEN "THE HITMAN" HEITT, , KELOWNA, BC CAN
19-27 EXPERT Total Riders = 5 Groups = 1
1 CASEY WOODS, , VERNON, BC CAN
2 PAUL GOEBEL, FLY RACING/100%, LANGLEY, BC CAN
3 ROY COCHRANE, 24/7, WINDSOR, ON CAN
4 BRETTON DELANEY, ROK FACTORY, KELOWNA, BC CAN
28-35 EXPERT Total Riders = 5 Groups = 1
1 JAKE (THE SNAKE) RUSSELL, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
2 TOMMY MCCOLLISTER, GUNSLINGER/NORCAL POSSE, EUREKA, CA
3 LEONARD "SARGE" KILGOUR, CBS/FLY RACING, SURREY, BC CAN
4 SANTIAGO YOUNG, YESS BMX, DELTA, BC CAN
41 & OVER EXPERT Total Riders = 6 Groups = 1
1 GERRY ERICKSON, MISBEEHAVIN, LANGLEY, BC CAN
2 WILLIAM (WILD BILL) JONES, YESS BMX, N VANCOUVER, BC CAN
3 ERIC "E-DOG" SCHREIBER, FACTORY KUWAHARA, OLYMPIA, WA
4 JUSTIN ALVEY, , LAYTON, UT
5 WARREN "WARR MONGER" BROWN, URBAN MENACE, LYTTON, BC CAN
3 Year Old STRIDER Total Riders = 3 Groups = 1
1 GAGE CARSON, , AIRDRIE, AB CAN
2 SAMUEL TRERISE, , SHERWOOD, OR
3 JENNA FOREMAN, , PRINCE GEORGE, BC
A PRO Total Riders = 9 Groups = 2
1 JOSHUA (HOT ROD) KLATMAN, REDLINE CHALLENGE, PORT ORCHARD, WA
2 CONNOR MCCORMACK, FACTORY SUPERCROSS, KELOWNA, BC CAN
3 JIM BROWN, YESS BMX, AIRDRIE, AB CAN
4 BRANDON REID, FACTORY PURE BICYCLES, VICTORIA, BC CAN
5 JAMES PALMER, YESS BMX, N VANCOUVER, BC CAN
6 MISCHA PARTRIDGE, REDLINE/TEAM CANADA, PORT COQUITLAM, BC CAN
7 COREY WALSH, DKOI BIKES,
8 BRENDEN DAVIES, DIABLOS RACING, LUMBY, BC CAN
6 & UNDER MIXED OPEN Total Riders = 4 Groups = 1
1 RYDER (THE TEAL DEAL) GALE, REDMAN ROCKSTAR JR DEVO, CORONA, CA
2 HAILEY TREMEL, CRUPI CANADA, CALGARY, AB CAN
3 WILLIAM ERICKSON, , COLDSTREAM, BC CAN
7-8 MIXED OPEN Total Riders = 4 Groups = 1
1 MALLORY "MACHINE GUN" GUILFOYLE, PHOENIX DEVO, CLACKAMAS, OR
2 DUKE HUTCHINSON, RACE2WIN, BOTHELL, WA
3 DASH RICHARDSON, RCG/MSR / ANSWER BMX, LA JOLLA, CA
13-14 MIXED OPEN Total Riders = 5 Groups = 1
1 DESTINEE "CHANGSHA" BOTCHAR, CANADIAN BIKE SUPPLY, KAMLOOPS, BC CAN
2 JUSTIN TERRY, , OKOTOKS, AB CAN
3 JORDAN KIRK, , SURREY, BC CAN
4 DAINE NEWMAN, , KELOWNA, BC CAN
7-8 OPEN Total Riders = 8 Groups = 1
1 JESSE (JT) LEPORE, , SIMI VALLEY, CA
2 JOSHUA TRERISE, BLACK BOX/TRADITION/DKOI, SHERWOOD, OR
3 LUKE (LITTLE OC) OCONNOR, REDLINE CHALLENGE, CHANDLER, AZ
4 LEVI HUVARD, REDMAN/ROCKSTAR, CAMARILLO, CA
5 JAKE (THE SNAKE) ROBERTS, PHOENIX PRO CYCLE, GRANTS PASS, OR
6 MAVERICK (TOP GUN ) GALE, REDMAN JR DEVO, CORONA, CA
7 CADEN "THE CANNONBALL" YOUNG, SIGN DOGS/LAWMAN, SEATTLE, WA
9-10 OPEN Total Riders = 4 Groups = 1
1 CHANCE (THE MADMAN) MILLER, RIDGE BROTHERS RACING, ALBANY, OR
2 ZAINE (BIG DADDY ZAINE) STENSON, SONIC BMX, MAPLE VLY, WA
3 JETT BOOKER, FACTORY KAOS, HOUSTON, TX
11-12 OPEN Total Riders = 9 Groups = 2
1 GAVIN BOWERS, PHOENIX FACTORY RACING, PORTLAND, OR
2 NOAH "THE DOMINO" CRAMER, PHOENIX RACING, SPRINGFIELD, OR
3 JOSHUA (THE JET) LOESCH, PHOENIX FACTORY RACING, EUGENE, OR
4 RIZDIN (THE ROCKSTAR) MILLER, RIDGE BROTHERS RACING, ALBANY, OR
5 PARKER MCELHERAN, CRUPI CANADA/TM ALBERTA, SHERWOOD PARK, AB CAN
6 MATTHEW (MATT THE RATT) TAILBY, , OKOTOKS, AB CAN
7 JUSTIN SCOTT, , TURNER VALLEY, AB CAN
8 JONATHAN NANTAIS, BMX EH 2, NANAIMO, BC CAN
13-14 OPEN Total Riders = 13 Groups = 2
1 BOBBY WORTH, ROK FACTORY TEAM, ABBOTSFORD, BC CAN
2 DEVEN KAWA, , SPRUCE GROVE, AB CAN
3 LYNDEN CHARTRAND, YESS SHOP, PRINCE GEORGE, BC CAN
4 JACK CARON, , KELOWNA, BC CAN
5 BRENDEN "QUICKFLASH" RUSSELL, CYCLEPATH/WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
6 TEEGAN CHAMBERLAIN, , KELOWNA, BC CAN
8 ETHAN BURGER, TLD/YESS BICYCLES, ST ALBERT, AB CAN
8 MACKENZIE MOTA, JAMA SERVICES/VELOCITY, EDMONTON, AB CAN
15-16 OPEN Total Riders = 14 Groups = 2
1 TANNER VANDENHOVEN, YESS/TLD/TEAM ALBERTA, DIDSBURY, AB CAN
2 CHASE KELLN, YESS/TLD, AIRDRIE, AB CAN
3 TYLER RENO, GUNSLINGER/NORCAL POSSE, EUREKA, CA
4 WILLIAM (WILD WILL) WRIGHT, CYCLEPATH/WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
5 TAYLOR STEPHENS, PHOENIX FACTORY RACING, REDMOND, OR
6 SAGE GREEN, RIDERS PRO SHOP, REDMOND, OR
7 KIRAN KAWA, , SPRUCE GROVE, AB CAN
8 NATHAN MARTIN, CYCLEPATH/WRECKING CREW, FALKLAND, BC CAN
17-20 OPEN Total Riders = 4 Groups = 1
1 DRAVEN "THE HITMAN" HEITT, , KELOWNA, BC CAN
2 TOMMY MCCOLLISTER, GUNSLINGER/NORCAL POSSE, EUREKA, CA
3 CALVIN MCRAE, TEAM ALBERTA, ST ALBERT, AB CAN
7 GIRLS Total Riders = 7 Groups = 1
1 MARISA (CYCLONE) CRONE, TEAM STORM, MCKINLEYVILLE, CA
2 SYDNEY GARONZIK, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, AUBURN, WA
3 CAITLYN LONEY, CYCLEPATH/WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
4 AVERY YOCHIM, , NANOOSE, BC CAN
5 KAYLEE KOHUT, CANADIAN BIKE SUPPLY, SURREY, BC CAN
6 SPENCER PASCUAL, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
8 GIRLS Total Riders = 8 Groups = 1
1 BREANN (THE RAINBOW WARRIOR) BOSTICK, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, BONNEY LAKE, WA
2 JANEL CHURCH, UFO, VICTORIA, BC CAN
3 MALLORY "MACHINE GUN" GUILFOYLE, PHOENIX DEVO, CLACKAMAS, OR
4 PEYTON YOCHIM, , NANOOSE BAY, BC CAN
5 JENNA (THE JENNARATOR) OBERNDORF, , SURREY, BC CAN
6 LAUREN CHURKO, BMX EH 2, NANAIMO, BC CAN
7 ZOE MCHALE-BOULTER, , LANGLEY, BC CAN
9 GIRLS Total Riders = 3 Groups = 1
1 TEIGEN PASCUAL, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
2 CHAYCE COOPER, DIRT DEMONS, MISSION, BC CAN
3 ROBYN SCHENK, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
10 GIRLS Total Riders = 9 Groups = 2
1 VIOLET (ULTRA VIOLET) CEJALVO, KAOS BMX, SURREY, BC CAN
2 ALLISON CHURKO, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC CAN
3 ELLA (THE MACHINE) VERMEIRE, SONIC BMX, NEWCASTLE, WA
4 ADICUS BIRD, SSQUARED/ANSWER, ROYSTON, BC CAN
5 BAILEY (THE BANDIT) GOLDSTONE, , SQUAMISH, BC CAN
6 TIANNA FRETZ, DIABLOS/NEMA/YESS, PARKSVILLE, BC CAN
7 ISLA HUTTON, , LANGLEY, BC CAN
8 HALLE (THE RED ROOSTER) PELLAND, SONIC BMX, MT VERNON, WA
11 GIRLS Total Riders = 4 Groups = 1
1 MAJA WOOLLEY, CBS, SQUAMISH, BC CAN
2 REESE BEADALL, BMX EH 2, LADYSMITH, BC CAN
3 ELIZABETH (THE ROCKSTAR) FOWLER, BMX ELITE, SUMNER, WA
12 GIRLS Total Riders = 4 Groups = 1
1 SUMIKO "THE ROCKET" YUKI, VENDETTA/ELITE BICYCLES, SACRAMENTO, CA
2 ZOE (MAE DAY) STEFFEN, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, BONNEY LAKE, WA
3 ASHLYN MORROW, , COEUR D ALENE, ID
13 GIRLS Total Riders = 9 Groups = 2
1 CAYLEIGH VAN STAALDUINEN, PHOENIX PRO CYCLE, ST ALBERT, AB CAN
2 ANNA (THE ANIMAL) NORDYKE, BMX ELITE, PUYALLUP, WA
3 ALEXANDRIA (BUMBLE BEE) BENSON, BUSTOUT BMX, HAYDEN, ID
4 BRITTANY LUCHENE, , VERNON, BC CAN
5 ASHLEIGH (WILD CHILD) STEEVER, THE BIKE MASTER, PUYALLUP, WA
6 ALISON (THE WHIRLWIND) GRECHT, ANSWER SSQUARED FACTORY, PARKSVILLE, BC CAN
7 NATALIE (NATZILLA) SCHMIDT, FACTORY SUPERCROSS, WESTBANK, BC CAN
8 VICTORIA JACKSON, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
14 GIRLS Total Riders = 6 Groups = 1
1 KELSEY VAN OGLE, PHOENIX FACTORY RACING, AUBURN, WA
2 CJ ADAMSON, , BONNEY LK, WA
3 BRIGHTON (THE EVIL TWIN) ALVEY, , LAYTON, UT
4 SHAYE TUDOR, , VICTORIA, BC CAN
5 MACLENZIE MCHALE-BOULTER, , LANGLEY, BC CAN
15-16 GIRLS Total Riders = 7 Groups = 1
1 KIALANI HINES, PPAC, SEATTLE, WA
2 DESTINEE "CHANGSHA" BOTCHAR, CANADIAN BIKE SUPPLY, KAMLOOPS, BC CAN
3 ALEASHA WIEBE, UFO BMX, CUMBERLAND, BC CAN
4 TAYLOR WYLIE, CANADIAN BIKE SUPPLY, ABBOTSFORD, BC CAN
5 DAINA TUCHSCHERER, FACTORY PURE/AB BICYCLE, CHESTERMERE, AB CAN
6 DREW (WONDER WOMAN) MECHIELSEN, YESS BMX, LANGLEY, BC CAN
17-20 GIRLS Total Riders = 10 Groups = 2
1 (CRANKIN) CARLY DYAR, REDLINE CHALLENGE, GILBERT, AZ
2 TORI DAINS, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
3 DANICA (DANI BANANI) CROSBY, , PUYALLUP, WA
4 AMANDA "BOMBSHELL" LITTLE, FACTORY SUPERCROSS, NANAIMO, BC CAN
5 ERIN KINNIE, URBAN MENACE, BURNABY, BC CAN
6 TAYLOR "THE TORNADO" KAMBEITZ, , NANAIMO, BC CAN
7 MELISSA SIBLEY, ROK FACTORY, KELOWNA, BC CAN
8 MICHELLE BERTI, FACTORY SSQUARED ANSWER, NANAIMO, BC CAN
7 & UNDER CRUISER Total Riders = 5 Groups = 1
1 STELIOS LENAKAKIS, , ROSEVILLE, CA
2 RAYCE (THUNDER) REEVES, SIGN DOG, RICHLAND, WA
3 LEVI HUVARD, REDMAN/ROCKSTAR, CAMARILLO, CA
4 BRODEY (MOUSE DOG) SHIMP, BUSTOUT BMX, GREEN ACRES, WA
8 CRUISER Total Riders = 6 Groups = 1
1 JAYCE BARTLEY, PHOENIX DEVO, MILWAUKIE, OR
2 JOHN (LIL JOHN) HAYNES, BUSTOUT BMX, COEUR D ALENE, ID
3 RYDER GATZKE-MCINTOSH, ROK, LANGLEY, BC CAN
4 LOGAN VERMEIRE, SONIC BMX, NEWCASTLE, WA
5 DYLAN TREMEL, CRUPI CANADA, CALGARY, AB CAN
9 CRUISER Total Riders = 8 Groups = 1
1 NATHAN (THE NATURAL) THALHAMER, REVOLUTION/FLY/SX/TANGEN, SANTA ROSA, CA
2 AIDEN (BULL DOG) GRECHT, , PARKSVILLE, BC CAN
3 NATHAN (NATE THE GREAT) LUNA, REDLINE CHALLENGE, BONITA, CA
4 MIKKEL (MAC DADDY) DEVORE, BUSTOUT BMX, SPOKANE, WA
5 QUINN "NITRO" WEBBER, DIABLOS RACING NEMA YESS, COMOX, BC CAN
6 (RIPPIN RY RY) RYAN YUKI, , SACRAMENTO, CA
7 COLTON (BOLTON) JACKSON, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
10 CRUISER Total Riders = 7 Groups = 1
1 CODY (OUTLAW) TIPPITT, VENDETTA/ELITE BICYCLES, PEARLAND, TX
2 BEN (PAPERPLATE) PATTERSON, NEXT-GEN/BICYCLES PLUS, AUBURN, CA
3 STEVEN (CRANKY FRANKY) FRANK, BMX ELITE, AUBURN, WA
4 MITCHEL LANDRY, SSQUARED, NANAIMO, BC CAN
5 ERIC "CAPTAIN UNDERPANTS" HARRISON, KELOWNA CYCLE UNITED, KELOWNA, BC CAN
6 MASON (PASCO MENACE) MEININGER, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PASCO, WA
11 CRUISER Total Riders = 5 Groups = 1
1 CAMERON WOOD, FACTORY EXTREME TEAM/FLY, BOZEMAN, MT
2 ALEX (FLASH) GRECHT, ANSWER SSQUARED FACTORY, PARKSVILLE, BC CAN
3 DAMIEN (THE DUDE) LYON, JALAPENO EXPERIENCE, QUEEN CREEK, AZ
4 BEN (PUMPKIN HEAD) NELSON, GHP CANADA, OKOTOKS, AB CAN
12 CRUISER Total Riders = 6 Groups = 1
1 BRYCE "THE BOOM" BOSTICK, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, BONNEY LAKE, WA
2 HUNTER "THE ROCKET" BROWN, FACTORY EXTREME TEAM/FLY, W BOUNTIFUL, UT
3 AIDAN "THE ANIMAL" WEBBER, DIABLOS RACING NEMA YESS, COMOX, BC CAN
4 QUINN CARLON, BUSTOUT BMX, PASCO, WA
5 CONNER KLAAS, 3B RACING, POST FALLS, ID
13 CRUISER Total Riders = 5 Groups = 1
1 NICKOLAS (NICK THE BRICK) ELLIOTT, NEXT GENERATION/BICYCLES, GRANITE BAY, CA
2 (ACTION) JACKSON ELLIOTT, NEXT GENERATION/BICYCLES, GRANITE BAY, CA
3 AYDEN HOULE, BMX EH!/SUPERCROSS, NANAIMO, BC CAN
4 NICOLAS "NUCULAR" HARRISON, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
14 CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 ALEX (SPYDER) CLIFT, , SANDY, UT
2 ETHAN (LIL RED) ALVEY, , LAYTON, UT
3 KALEB (TWITCH) YOUNG, BUSTOUT BMX/FLY, HAYDEN, ID
15 CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 HAYDEN "THE HOTROD" BROWN, FACTORY EXTREME TEAM/FLY, W BOUNTIFUL, UT
2 ZACH MORTON, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, BLACK DIAMOND, WA
3 CHASE HARRISON, ALBERTA CRUPI, RED DEER, AB CAN
16 CRUISER Total Riders = 8 Groups = 1
1 GARRETT (THE GUNSHOT) NORTHINGTON, 3B RACING, HAYDEN, ID
2 JOSH SIEMSEN, GOLDS GYM, BELGRADE, MT
3 KYLE (THE KRYZSKO KID) KRYZSKO, BMX ELITE, BONNEY LAKE, WA
4 OWEN PATERA, GHY BIKES, ORTING, WA
5 MACKAY LESLIE, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC CAN
6 SAUL "THE JUDGE" LINGREN, FULL BOAR, MONTE LAKE, BC CAN
7 JOSEPH SWARTZ, 3B RACING, OLDTOWN, ID
21-25 CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 CAMERON (TORCH) JOHNSTON, DIABLOS RACING NEMA YESS, MOUNT VERNON, WA
2 JEFF CARLSON, DIABLOS RACING/INTENSE, KAMLOOPS, BC CAN
3 SHAUN (MILLER TIME) MILLER, EIGHT 01/EXTREME BMX PRO, NAMPA, ID
26-30 CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 JAKE (THE SNAKE) RUSSELL, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
2 DONALD (YOUNG SANDWICH) JUNTUNEN, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
3 MIKE SMITH, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC CAN
36-40 CRUISER Total Riders = 7 Groups = 1
1 PETER GOULD, BLACK BOX/TRADITION/DKOI, MONMOUTH, OR
2 LES STANYER, CBS, KAMLOOPS, BC CAN
3 BRAD (B.I.G) MOORE, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
4 TIMOTHY THIESSEN, DIRT DEMONZ, ABBOTSFORD, BC CAN
5 WADE (WILDMAN) FOREMAN, , PRINCE GEORGE, BC CAN
6 JEFF CLARKE, , SURREY, BC CAN
41-45 CRUISER Total Riders = 16 Groups = 3
1 DINO MATTONI, KUWAHARA USA, PUYALLUP, WA
2 STEVE CLARK, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, BONNEY LAKE, WA
3 DAVID ARCHIBALD, PHOENIX FACTORY RACING, PUYALLUP, WA
4 KENT ELLIOTT, NEXT GENERATION/BICYCLES, GRANITE BAY, CA
5 SCOTT HILL, DIRT DEMONZ, DELTA, BC CAN
6 CHRIS (THE MONSOON) SPENCE, KRAPPWEASEL RACING, VERNON, BC CAN
7 JEFF GRAHAM, THE BIKE MASTER, BREMERTON, WA
8 ANDY TIELEN, , LANGLEY, BC CAN
46-50 CRUISER Total Riders = 10 Groups = 2
1 DAMON JOHNSON, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
2 DEAN (D BOTT) BOTTERILL, KRAPPWEASEL/SKYRIDE, COLDSTREAM, BC CAN
3 TROY DANIELS, KUWAHARA USA, AUBURN, WA
4 WOODY WOODRUFF, BLACK BOX/WORKS DEVO, MESA, AZ
5 DAVID BAUDER, GHY BIKES, FEDERAL WAY, WA
6 CHRIS CLIFT, , SANDY, UT
7 JUAN CARLOS CARBO, TEAM COLOMBIA, MILL CREEK, WA
8 MICHAEL DEVLIN, , LANGLEY, BC CAN
61 & Over Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
1 GREG (THE THRILL) MCGILL, BADD & CO FACTORY, NANAIMO, BC CAN
2 RICH "SUSPENDERMAN" MUNDELL, THE BIKE MASTER, TACOMA, WA
3 KEN BOTTERILL, KRAPWEASEL/SKYRIDE/A&W, CHILLIWACK, BC CAN
10 & UNDER GIRLS CR Total Riders = 3 Groups = 1
1 ALLISON CHURKO, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC CAN
2 ELLA (THE MACHINE) VERMEIRE, SONIC BMX, NEWCASTLE, WA
3 TIANNA FRETZ, DIABLOS/NEMA/YESS, PARKSVILLE, BC CAN
13-14 GIRLS CRUISER Total Riders = 6 Groups = 1
1 SUMIKO "THE ROCKET" YUKI, VENDETTA/ELITE BICYCLES, SACRAMENTO, CA
2 ALISON (THE WHIRLWIND) GRECHT, ANSWER SSQUARED FACTORY, PARKSVILLE, BC CAN
3 BRIGHTON (THE EVIL TWIN) ALVEY, , LAYTON, UT
4 ALEXANDRIA (BUMBLE BEE) BENSON, BUSTOUT BMX, HAYDEN, ID
5 ASHLYN MORROW, , COEUR D ALENE, ID
15-16 GIRLS CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 DREW (WONDER WOMAN) MECHIELSEN, YESS BMX, LANGLEY, BC CAN
2 GABRIELLE (THUMPER) MIKKELSEN, RIDGE BROTHERS RACING, EUGENE, OR
3 ALEASHA WIEBE, UFO BMX, CUMBERLAND, BC CAN
31-35 GIRLS CRUISER Total Riders = 4 Groups = 1
1 SHYLO ORCHARD, KRAPPWEASEL RACING, VERNON, BC CAN
2 CATHERINE (RED EYE) RUSSELL, , KELOWNA, BC
3 CORAL LESSARD, , LANGLEY, BC CAN
41-45 GIRLS CRUISER Total Riders = 6 Groups = 1
1 WENDY VANDENHOVEN, TLD/SHAKLESS/YESS, DIDSBURY, AB CAN
2 VICKI SCHENK, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
3 SUNNY HARMESON, ROGUE RACING, BEND, OR
4 JENNIFER BITZ, WRECKING CREW, COLDSTREAM, BC CAN
5 MICHELLE ROBARTS, TOP GUNS, LANGLEY, BC CAN
5 & UNDER NOVICE Total Riders = 16 Groups = 3
1 BODE (BUBBA J ) CRONE, TEAM STORM, MCKINLEYVILLE, CA
2 ZANDER "ZIPPER" NUNES, KAOS BMX, DELTA, BC CAN
3 KAILA MURRAY, , BRACKENDALE, BC CAN
4 JESSE KUHN, , PRINCETON, BC CAN
5 JASPER ALTENDORF, JK RACING, EVERETT, WA
6 LUKE LAKATOS, , BOZEMAN, MT
7 SYDNEY MCINTOSH, , LANGLEY, BC CAN
8 RYKER ZIOLA, , LANGLEY, BC CAN
6 NOVICE Total Riders = 6 Groups = 1
1 HAILEY TREMEL, CRUPI CANADA, CALGARY, AB CAN
2 ERIC TOWN, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
3 BAILEY SMITH, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC CAN
4 CADEN ELLICKSON, , LANGLEY, BC CAN
5 WILLIAM ERICKSON, , COLDSTREAM, BC CAN
7 NOVICE Total Riders = 8 Groups = 1
1 JAXSIN "JACKIE" VAUGHAN, , MERRITT, BC CAN
2 CORBIN "CORB" VAUGHAN, , MERRITT, BC CAN
3 JACK MACLEOD, , GIRABALDI HIGHLANDS, BC
4 RYDER ADAMS, , ROSSLAND, BC CAN
5 MICGILL PARCHER, , GABRIOLA, BC CAN
6 LEVI "FLYBOY" FRIESEN, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
7 LUCAS ESSEX, LANGLEY TOP GUNS, LANGLEY, BC CAN
8 NOVICE Total Riders = 3 Groups = 1
1 ALEXANDER TOWN, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
2 ATLEY CARSON, , AIRDRIE, AB CAN
3 GRACE FIDDICK, , KAMLOOPS, BC CAN
9 NOVICE Total Riders = 3 Groups = 1
1 CARTER PEACH, SONIC BMX, KENT, WA
2 TROY ROBARTS, TOP GUNS, LANGLEY, BC CAN
3 MIYA LESSARD, , LANGLEY, BC CAN
14 NOVICE Total Riders = 3 Groups = 1
1 WILLIAM MAJERIAN, , KELOWNA, BC CAN
2 JORDAN KIRK, , SURREY, BC CAN
3 TRAVIS SARGENT, , VERNON, BC CAN
36-40 NOVICE Total Riders = 5 Groups = 1
1 JASON FORSMANN, UNI BMX/PORK CHOP BMX, FOREST GROVE, OR
2 MICHAEL (MAGIC MIKE) GIRVIN, SONIC BMX, SEATTLE, WA
3 KEVIN BOOTH, , KAMLOOPS, BC CAN
4 STEVE KUHN, , PRINCTON, BC CAN
5 & UNDER INTER Total Riders = 4 Groups = 1
1 ASHTON "SUPER DUTY" DUTY, NW HAVOC, BONNEY LK, WA
2 SAMI TURUNEN, , LAC LE JEUNE, BC CAN
3 LUCA MOORE, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, ELLENSBURG, WA
6 INTER Total Riders = 9 Groups = 2
1 "JACK ATTACK" MACQUARRIE, DIRT DEMONS, DELTA, BC CAN
2 LUKE SOWPAL, , KAMLOOPS, BC CAN
3 RYDER (THE TEAL DEAL) GALE, REDMAN ROCKSTAR JR DEVO, CORONA, CA
4 GRIFFIN TULK, , BRACKENDALE, BC CAN
5 DAYNEN ZIOLA, , ALDERGROVE, BC CAN
6 LIAM HOWSE, , N VANCOUVER, BC CAN
7 DANE JEWETT, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
8 CHARLIE ERICKSON, , COLDSTREAM, BC CAN
7 INTER Total Riders = 8 Groups = 1
1 DASH RICHARDSON, RCG/MSR / ANSWER BMX, LA JOLLA, CA
2 CEDRIC THIESSEN, DIRT DEMONZ, ABBOTSFORD, BC CAN
3 COLE POBURAN, , SQUAMISH, BC CAN
4 SENNA JONES, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
5 KAZUTO "AVALANCHE" KINNEY, , BRACKENDALE, BC CAN
6 JAXSON SMITH, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC CAN
7 JACK WELIKOKLAD, CRUPI CANADA, RED DEER, AB CAN
8 INTER Total Riders = 8 Groups = 1
1 (FAST) FRANK WARNER, REVOLUTION/SX/FLY/TANGEN, LINCOLN, CA
2 JORDAN HILL, DIRT DEMONZ, DELTA, BC CAN
3 KAI ALTENDORF, DIABLOS DEVELOPMENT, EVERETT, WA
4 NOAH HOWSE, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
5 OWEN RICH, BELLINGHAM BIKES, EVERSON, WA
6 DUKE HUTCHINSON, RACE2WIN, BOTHELL, WA
7 ZACHARY "RED SHRED" MILNE, , VERNON, BC CAN
9 INTER Total Riders = 10 Groups = 2
1 ANTHONY NUNES, KAOS BMX, DELTA, BC CAN
2 CAMERON LOCKYER, VELOCITY CYCLES, LANGLEY, BC CAN
3 RYLAN MACDONALD, HOLLANDIA GREENHOUSES, PITT MEADOWS, BC CAN
4 SAMUEL WATSON, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
5 HAIDEN BOTROKOFF, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC CAN
6 DAYLEN LAKOVIC, , PITT MEADOWS, BC CAN
7 LUKE SCHICK, , ST HELEN, OR
10 INTER Total Riders = 3 Groups = 1
1 NOAH "NO FEAR" DOBIE, MAPLE RIDGE CYCLE, MAPLE RIDGE, BC CAN
2 JAKOB JEWETT, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
3 DEVIN SENGOTTA, , VERNON, BC CAN
11 INTER Total Riders = 10 Groups = 2
1 JACOB RICH, BELLINGHAM BIKES, EVERSON, WA
2 JACK JONES, GHP/L3JBMX, KAMPLOOPS, BC CAN
3 LOGAN MACDONALD, HOLLANDIA GREENHOUSES, PITT MEADOWS, BC CAN
4 KYLAR ZIOLA, , ALDERSGROVE, BC CAN
5 COLWYN LEWIS, , VICTORIA, BC CAN
6 ISYK LEE, UFO, VICTORIA, BC CAN
7 BRAYDEN SIROIS, BMX EH 2, NANAIMO, BC CAN
8 TROY JANSEN, , NANAIMO, BC CAN
12 INTER Total Riders = 4 Groups = 1
1 DAINE NEWMAN, , KELOWNA, BC CAN
2 LIAM ROBBINS, YESS BMX, VICTORIA, BC CAN
3 CHASE VANDENHOVEN, , DIDSBURY, AB CAN
13 INTER Total Riders = 6 Groups = 1
1 BRADY SMITH, , SOUTH SURREY, BC CAN
2 JUSTIN TERRY, , OKOTOKS, AB CAN
3 RYAN KERNEY, BMX EH 2, NANAIMO, BC CAN
4 RILEY ANDERSON, YESS GRASSROOTS, PRINCE GEORGE, BC CAN
5 ELI "NEXT PHOTOGRAPHER" LINGREN, YESS, MONTE LAKE, BC CAN
14 INTER Total Riders = 3 Groups = 1
1 NOLAN LEVANG, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
2 AARON BOTTERILL, KRAPPWEASEL RACING, COLDSTREAM, BC CAN
3 JAKE "THE RATTLESNAKE" SPENCE, KRAPPWEASEL RACING, VERNON, BC CAN
19-27 INTER Total Riders = 3 Groups = 1
1 JOSH ABRAHAMS, CYCLEPATH/WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
2 MICHAEL BAILEY, , SQUAMISH, BC CAN
3 JUSTIN WARNAAR, CYCLEPATH, KELOWNA, BC CAN
36-40 INTER Total Riders = 5 Groups = 1
1 TIMOTHY THIESSEN, DIRT DEMONZ, ABBOTSFORD, BC CAN
2 ANDY TIELEN, , LANGLEY, BC CAN
3 JIM CAMPBELL, ROGUE RACING/FLY/ROCKSTA, REDMOND, OR
4 JEFF STEVENS, HOT SAUCE RACING/TACO DE, BOZEMAN, MT
6 EXPERT Total Riders = 3 Groups = 1
1 MEKHI EMERENINI, , KELOWNA, BC CAN
2 CADEN "THE CANNONBALL" YOUNG, SIGN DOGS/LAWMAN, SEATTLE, WA
3 GABRIEL TRERISE, BLACK BOX/TRADITION/DKOI, SHERWOOD, OR
7 EXPERT Total Riders = 9 Groups = 2
1 JESSE (JT) LEPORE, , SIMI VALLEY, CA
2 STELIOS LENAKAKIS, , ROSEVILLE, CA
3 RAYCE (THUNDER) REEVES, SIGN DOG, RICHLAND, WA
4 BRODEY (MOUSE DOG) SHIMP, BUSTOUT BMX, GREEN ACRES, WA
5 MACKENZIE (HURRICANE) HANWELL, SQUAMISH BMX, SQUAMISH, BC CAN
6 ELIAS NUNES, KAOS BMX, DELTA, BC CAN
7 LEVI HUVARD, REDMAN/ROCKSTAR, CAMARILLO, CA
8 ALEX (SUPER DUTY) DUTY, NW HAVOC, BONNEY LAKE, WA
8 EXPERT Total Riders = 13 Groups = 2
1 "CRANKIN" CALEB DOBIE, MAPLE RIDGE CYCLE, MAPLE RIDGE, BC CAN
2 JAYCE BARTLEY, PHOENIX DEVO, MILWAUKIE, OR
3 JOSHUA TRERISE, BLACK BOX/TRADITION/DKOI, SHERWOOD, OR
4 RYDER GATZKE-MCINTOSH, ROK, LANGLEY, BC CAN
5 DYLAN TREMEL, CRUPI CANADA, CALGARY, AB CAN
6 JOHN (LIL JOHN) HAYNES, BUSTOUT BMX, COEUR D ALENE, ID
7 LOGAN VERMEIRE, SONIC BMX, NEWCASTLE, WA
8 MAVERICK (TOP GUN ) GALE, REDMAN JR DEVO, CORONA, CA
9 EXPERT Total Riders = 18 Groups = 3
1 NATHAN (THE NATURAL) THALHAMER, REVOLUTION/FLY/SX/TANGEN, SANTA ROSA, CA
2 AIDEN (BULL DOG) GRECHT, , PARKSVILLE, BC CAN
3 NATHAN (NATE THE GREAT) LUNA, REDLINE CHALLENGE, BONITA, CA
4 (RIPPIN RY RY) RYAN YUKI, , SACRAMENTO, CA
5 CAMERON DUNHAM, DIABLOS/NEMA/YESS, SNOHOMISH, WA
6 LUKE JONES, GHP/L3JBMX, KAMLOOPS, BC CAN
7 JETT BOOKER, FACTORY KAOS, HOUSTON, TX
8 JOAQUIN BATTLE, , ROSEVILLE, CA
10 EXPERT Total Riders = 13 Groups = 2
1 CODY (OUTLAW) TIPPITT, VENDETTA/ELITE BICYCLES, PEARLAND, TX
2 CHANCE (THE MADMAN) MILLER, RIDGE BROTHERS RACING, ALBANY, OR
3 BEN (PAPERPLATE) PATTERSON, NEXT-GEN/BICYCLES PLUS, AUBURN, CA
4 JARREN (BIG TIME) ABEL, MOM & DAD, GRAHAM, WA
5 MASON (PASCO MENACE) MEININGER, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PASCO, WA
6 STEVEN (CRANKY FRANKY) FRANK, BMX ELITE, AUBURN, WA
7 JADEN DAHNERS, DIABLOS RACING NEMA YESS, SAMMAMISH, WA
8 JOSHUA WILBUR-HENRY, DIABLOS DEVELOPMENT, OAK HARBOR, WA
11 EXPERT Total Riders = 18 Groups = 3
1 GAVIN BOWERS, PHOENIX FACTORY RACING, PORTLAND, OR
2 RYAN TOUGAS, FACTORY YESS, PITT MEADOWS, BC CAN
3 CAMERON WOOD, FACTORY EXTREME TEAM/FLY, BOZEMAN, MT
4 ALEX (FLASH) GRECHT, ANSWER SSQUARED FACTORY, PARKSVILLE, BC CAN
5 JOSHUA (THE JET) LOESCH, PHOENIX FACTORY RACING, EUGENE, OR
6 "ACTION" JACKSON JURIGA, , PITT MEADOWS, BC CAN
7 MOHAMED HAIDAR, CAN ROK, KELOWNA, BC CAN
8 DREW JOHNSON, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC CAN
12 EXPERT Total Riders = 15 Groups = 3
1 ZACHARY (NASTY Z) FRIER, NO HYPE BIKES, ABBOTSFORD, BC CAN
2 NOAH "THE DOMINO" CRAMER, PHOENIX RACING, SPRINGFIELD, OR
3 BRYCE "THE BOOM" BOSTICK, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, BONNEY LAKE, WA
4 AIDAN "THE ANIMAL" WEBBER, DIABLOS RACING NEMA YESS, COMOX, BC CAN
5 HUNTER "THE ROCKET" BROWN, FACTORY EXTREME TEAM/FLY, W BOUNTIFUL, UT
6 QUINN CARLON, BUSTOUT BMX, PASCO, WA
7 RIZDIN (THE ROCKSTAR) MILLER, RIDGE BROTHERS RACING, ALBANY, OR
8 JARED FITT, KRAPPWEASEL RACING, VERNON, BC CAN
13 EXPERT Total Riders = 25 Groups = 5
1 BRENDEN "QUICKFLASH" RUSSELL, CYCLEPATH/WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
2 TREVOR "WIKI WIKI" BOLDI, REVOLUTION, RENO, NV
3 (ACTION) JACKSON ELLIOTT, NEXT GENERATION/BICYCLES, GRANITE BAY, CA
4 AYDEN HOULE, BMX EH!/SUPERCROSS, NANAIMO, BC CAN
5 PIKE "THE AGGRESSOR" ASH, 3B RACING, COEUR D ALENE, ID
6 TEEGAN CHAMBERLAIN, , KELOWNA, BC CAN
7 NICKOLAS (NICK THE BRICK) ELLIOTT, NEXT GENERATION/BICYCLES, GRANITE BAY, CA
8 NICOLAS "NUCULAR" HARRISON, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
14 EXPERT Total Riders = 16 Groups = 3
1 ALEX TOUGAS, FACTORY YESS BMX, PITT MEADOWS, BC CAN
2 DEVEN KAWA, , SPRUCE GROVE, AB CAN
3 BOBBY WORTH, ROK FACTORY TEAM, ABBOTSFORD, BC CAN
4 KALEB (TWITCH) YOUNG, BUSTOUT BMX/FLY, HAYDEN, ID
5 ALEX (SPYDER) CLIFT, , SANDY, UT
6 ETHAN (LIL RED) ALVEY, , LAYTON, UT
7 MONROE HUTTON, , LANGLEY, BC CAN
8 ETHAN BURGER, TLD/YESS BICYCLES, ST ALBERT, AB CAN
15 EXPERT Total Riders = 19 Groups = 3
1 JARED (GINGERBREAD MAN) OBERNDORF, YESS BMX, SURREY, BC CAN
2 (THE COUNT) COLLIN SCHMIDT, DOUBLECROSS BIKES, COLUMBIA, IL
3 HAYDEN "THE HOTROD" BROWN, FACTORY EXTREME TEAM/FLY, W BOUNTIFUL, UT
4 JOE FINAMORE, RHINO CHIROPRACTIC, KELOWNA, BC CAN
5 DYLAN (THE DILL PICKLE) PARKS, PHOENIX PRO CYCLES, EUGENE, OR
6 ZAKKARY (MR MAN) CAMPBELL, ROGUE RACING/BLAZINSAD, REDMOND, OR
7 BRETT SIEDERS, , AIRDRIE, AB CAN
8 CHASE HARRISON, ALBERTA CRUPI, RED DEER, AB CAN
16 EXPERT Total Riders = 20 Groups = 4
1 TAYLOR STEPHENS, PHOENIX FACTORY RACING, REDMOND, OR
2 TANNER VANDENHOVEN, YESS/TLD/TEAM ALBERTA, DIDSBURY, AB CAN
3 GARRETT (THE GUNSHOT) NORTHINGTON, 3B RACING, HAYDEN, ID
4 DARIEN LANDERS, YESS GRASSROOTS, ABBOTSFORD, BC CAN
5 KIRAN KAWA, , SPRUCE GROVE, AB CAN
6 TYLER RENO, GUNSLINGER/NORCAL POSSE, EUREKA, CA
7 KYLE (THE KRYZSKO KID) KRYZSKO, BMX ELITE, BONNEY LAKE, WA
8 OWEN PATERA, GHY BIKES, ORTING, WA
17-18 EXPERT Total Riders = 11 Groups = 2
1 LAIN VAN OGLE, PHOENIX FACTORY RACING, AUBURN, WA
2 CALVIN MCRAE, TEAM ALBERTA, ST ALBERT, AB CAN
3 RAYMOND FENWICK, , SHERWOOD PARK, AB CAN
4 MALCOLM KEMP, , LANGLEY, BC CAN
5 DUSTIN POSPOLITA, CANADIAN BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC CAN
6 KYLER ESMAY, CENTER CYCLE, KENT, WA
7 JARED ENNIS, MAPLE RIDGE CYCLE, COQUITLAM, BC CAN
8 DRAVEN "THE HITMAN" HEITT, , KELOWNA, BC CAN
19-27 EXPERT Total Riders = 5 Groups = 1
1 CASEY WOODS, , VERNON, BC CAN
2 PAUL GOEBEL, FLY RACING/100%, LANGLEY, BC CAN
3 ROY COCHRANE, 24/7, WINDSOR, ON CAN
4 BRETTON DELANEY, ROK FACTORY, KELOWNA, BC CAN
28-35 EXPERT Total Riders = 5 Groups = 1
1 JAKE (THE SNAKE) RUSSELL, SIGN DOG/LAWMAN BIKES, PUYALLUP, WA
2 TOMMY MCCOLLISTER, GUNSLINGER/NORCAL POSSE, EUREKA, CA
3 LEONARD "SARGE" KILGOUR, CBS/FLY RACING, SURREY, BC CAN
4 SANTIAGO YOUNG, YESS BMX, DELTA, BC CAN
41 & OVER EXPERT Total Riders = 6 Groups = 1
1 GERRY ERICKSON, MISBEEHAVIN, LANGLEY, BC CAN
2 WILLIAM (WILD BILL) JONES, YESS BMX, N VANCOUVER, BC CAN
3 ERIC "E-DOG" SCHREIBER, FACTORY KUWAHARA, OLYMPIA, WA
4 JUSTIN ALVEY, , LAYTON, UT
5 WARREN "WARR MONGER" BROWN, URBAN MENACE, LYTTON, BC CAN
Team Results
Factory Team Results for
Fraser Valley National #2
on 05/12/2013 at 9:00:00 AM
Finish Team Name Points
1 PHOENIX FACTORY RACING 200
2 YESS BMX 181
3 REDLINE CHALLENGE 130
Bike Shop Team Results for
Fraser Valley National #2
on 05/12/2013 at 9:00:00 AM
Finish Team Name Points
1 CANADIAN BIKE SUPPLY/SUPERCROSS 176
2 CYCLEPATHS WRECKING CREW 173
3 SIGN DOG/LAWMAN BIKES 169
4 BLACK BOX/TRADITION/DKOI 149
5 DIABLOS RACING NEMA YESS 130
6 CRUPI TEAM GREEN CANADA 96
7 THE BIKE MASTER 89
8 YESS SHOP 73
Trophy Team Results for
Fraser Valley National #2
on 05/12/2013 at 9:00:00 AM
Finish Team Name Points
1 KRAPPWEASEL RACING 148
2 NEXT GENERATION/BICYCLES PLUS 145
3 KAOS 122
4 RIDGE BROS RACING 120
5 SONIC BMX 105
6 SQUAMISH BMX 76