We're excited you want to ride with us! If you are a new rider, welcome to the family! If you are experienced, we are glad to have you back. Please select below:
Events
Canadian Grand Nationals
Rider Results
Canadian Grands Pre-race
5 & Over Balance Bike Total Riders = 2 Groups = 1
- 1 LANDON MCLEAN, MONSTER BIKE SUPPLY, SURREY, BC
- 1 STEPHEN WHALEN, VICTORIA, BC
4 Balance Bike Total Riders = 2 Groups = 1
- 1 CRU WOODWARD, LANGLEY, BC
- 1 KAITLYN USKOSKI, SQUAMISH, BC
3 Balance Bike Total Riders = 2 Groups = 1
- 1 SILAS SPENCER, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 1 GAGE HONEYSETT, COURTENAY, BC
1-2 Balance Bike Total Riders = 2 Groups = 1
- 1 BLAKE MILBURN, ROYSTON, BC
- 1 JAYME KUYVENHOVEN, LANGLEY, BC
7-8 Mixed Open Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 LOGAN LEE, FACTORY BOMBSHELL CANADA, CALGARY, AB
- 2 OWEN MCINTYRE, ASD RACING, LAKEWAY, TX
- 3 JACK WESTWOOD, SQUAMISH, BC
- 4 BLAKE ROGERSSON, WINNIPEG, MB
- 5 ALEXANDER SCHLEY, SHERWOOD PARK, AB
- 6 SKYE SHERMAN, DAD, BRACKENDALE, BC
- 7 NATALIE USKOSKI, SQUAMISH, BC
9-10 Mixed Open Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 QUINN REILING, FACTORY ORCA BOMBSHELL, STRATHCONA COUNTY, AB
- 2 HAYDEN (HURRICANE) PEARSON, ST ANDREWS, MB
- 3 PATRICK LARKIN, SQUAMISH BMX, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
15-16 Mixed Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 BRIONY (BRI-PIE) FOKKENS, GOLDCOAST CYCLE, BLACK DIAMOND, AB
- 2 TEIGEN PASCUAL, FACTORY RIFT CANADA, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 3 NICOLE MCLEOD, SQUAMISH BMX, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
7-8 Open Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 LOGAN WALLACE, UPRIGHT/URBAN GRAVITY, REDMOND, OR
- 2 JHETT HICKEY, EDMONTON, AB
- 3 KAYDEN BERRY, LANGDON, AB
9-10 Open Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 RYLAN MCNTYRE, ASD RACING, LAKEWAY, TX
- 2 TAYVIN IHAKSI, WHITE INDUSTRIES, PEMBERTON, BC
- 3 ETHAN VAUGEOIS, GRAND FORKS, BC
- 4 DAKOTA WATSON, SURREY, BC
- 5 LOCHLUN (MR WHISTLER) WARREN, WHISTLER BMX, WHISTLER, BC
11-12 Open Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 DANE (THE HURRICANE) KERLUCK, OCRA DEVO TEAM, CAMPBELL RIVER, BC
- 2 MARK LUDLOW, ARDROSSAN, AB
- 3 BRODY MCLEAN, RIVAL DEVO, OSOYOOS, BC
- 4 NOLAN REILING, FACTORY ORCA BOMBSHELL, SHERWOOD PARK, AB
- 5 EVAN KAPANEN, DOMINUS RACING, EDMONTON, AB
- 6 MAXWELL LEE, FACTORY BOMBSHELL CANADA, CALGARY, AB
- 7 AJ LAURELL, TCR SPORT LAB, TIMEFREE, COCHRANE, AB
- 8 REUBEN BABER, REVOLUTION CYCLING CLUB, ROCKY VIEW COUNTY, AB
13-14 Open Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 TRISTAN STOREY, YESS LIMENINE PANDEMIC, OKOTOKS, AB
- 2 RYAN MYSEK, OKOTOKS, AB
- 3 ISAAC MARCH, TEAM MOM, SQUAMISH, BC
11-12 Girls Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 KAYLEE (TOTAL CHAOS) CASE, DYNAMITE NATION, KENNEWICK, WA
- 2 PAYTON DUFFY, DOMINUS RACING, SPRUCE GROVE, AB
- 3 MIA (MEERKAT) MOLZAN, DYNAMITE NATION, GIG HARBOR, WA
17-20 Women Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 SHELBY ELDER, JR BICYCLES.COM/SPEEDCO/AVIAN, RAMONA, CA
- 2 ELIZABETH BOWERS, FACTORY YESS, SPOKANE, WA
- 3 KRISTY MILLER, FAIRBANKS, AK
41-45 Women Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 CHARLOTTE USKOSKI, SQUAMISH, BC
- 2 LANA KUYVENHOVEN, LANGLEY, BC
- 3 KELLY KOZEVNIKOV, HEFFLEY CREEK, BC
- 4 JODY HALLETT, WHISTLER BMX, WHISTLER, BC
8 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 DEVIN WALZ, FLY RACING / SUPERCROSS, MERIDIAN, ID
- 2 HAYDEN MESSERE, DIABLOS, KAMLOOPS, BC
- 3 KYSON STEVENSON, DIABLOS, CHEMANIUS, BC
- 4 DREW WALZ, FLY RACING / SUPERCROSS, BOISE, ID
- 5 BLAKE ROGERSSON, WINNIPEG, MB
9 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 DOMINIC BUCH, FACTORY ORCA BOMBSHELL, VICTORIA, BC
- 2 EMMET CURRIE, DEVIANT BMX, WEST KELOWNA, BC
- 3 LUCAS CLOSE, MONSTER BIKE SUPPLY, SURREY, BC
- 4 HAYDEN (HURRICANE) PEARSON, ST ANDREWS, MB
11 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 STEVIE (THE WONDER BOY) LUCASH, THE BIKE MASTER, KENT, WA
- 2 DREW SOLMES, DEVIANT, VERNON, BC
- 3 PEYTON (PORKCHOP) CALHOUN, DYNAMITE NATION, PORT ORCHARD, WA
- 4 BUBBA PADDOCK, DELINQUENT RACING / MAMQUAM, NANAIMO, BC
- 5 BRAYSON KLEIN, B&P CYCLE, CROSSFIELD, AB
15 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 WILLIAM KNIGHT III, BONNEY LAKE, WA
- 2 TREVOR HOFFMAN, NORTHWEST BMX, WILSONVILLE, OR
- 3 CARTER COSMAN, ORCA/BOMBSHELL DEVO, SOOKE, BC
36-40 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 MICHAEL WIEBE, LADYSMITH MOTORSPORTS, NANAIMO, BC
- 2 STEVE VAN STRIEN, ALLIANCE RACING, KELOWNA, BC
- 3 LANCE DALY, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
- 4 JUSTIN SOLES, PRINCE GEORGE, BC
41-45 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 ANDY TIELEN, SURREY, BC
- 2 PAUL SHERMAN, BRACKENDALE, BC
- 3 GREG HONEYSETT, COURTENAY, BC
- 4 BRYCE LAMONT, PRINCE GEORGE, BC
51-55 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 MONTY CAVADINI, YESS, FERNDALE, WA
- 2 ROB (OLD PSYCHO) DODDS, WIPE OUT GEAR, PRIMAL, NANAIMO, BC
- 3 MIKE KAISER, RADROY, GREELY, ON
56-60 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 SCOTT ANGUS, JR BICYCLES.COM/SPEEDCO/AVIAN, MORENO VALLEY, CA
- 2 DARREN SIMMONS, TACOMA, WA
- 3 JIM DERVIN, WHITETHORN, CA
5 & Under Novice Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 BECKAM ROBERTS, MAPLE RIDGE, BC
- 2 CLIVE CLENDENING, VANCOUVER, BC
- 3 ELLA JOHANSON, LANGLEY, BC
- 4 MATTHEW OAKLEY, PITT MEADOWS, BC
- 5 OAKLYN BURSEY, COURTENAY, BC
- 6 JAXON FERGUSON, QUALICUM BEACH, BC
- 7 CARTER WILCOX, COURTENAY, BC
- 8 FINN ROHL, ROCK BAY BMX, CALGARY, AB
6 Novice Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 KYLER MCCOTTER, LANGLEY, BC
- 2 NORA REILING, ORCA BOMBSHELL, SHERWOOD PARK, AB
- 3 LINCOLN STOREY, OKOTOKOS, AB
- 4 WILLIAM NESBITT, LANGLEY, BC
- 5 HAILEY SOLES, BH OVERHEAD CRANE, PRINCE GEORGE, BC
7 Novice Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 CRUZ BERRY, LANGDON, AB
- 2 EASTON BRIM, EVERSON, WA
- 3 STIRLING KIRKPATRICK, KELOWNA, BC
8 Novice Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 MAX COOKMAN, NANAIMO, BC
- 2 CONNER FULTON, ABBOTSFORD, BC
- 3 MYA BURSEY, COURTENAY, BC
- 4 LUCAS GOURLIE, CRANBROOK, BC
- 5 TALAN EVANS, WEST KELOWNA, BC
9 Novice Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 COOPER ROGERS, LYNDEN, WA
- 2 KAYDEN ROBBINS, CAMPBELL RIVER, BC
- 3 GRAYSON ROBERTS, MAPLE RIDGE, BC
- 4 LAUREN ALAIN, ALDERGROVE, BC
10 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 AUSTIN HIGDON, CRANBROOK, BC
- 2 ELLA HANLON, KELOWNA, BC
- 3 ASHLEY CARGO, PRINCE GEORGE, BC
12 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 DAYTON MCCOMBER, PRINCE GEORGE, BC
- 2 EVAN (BABY BURGER) BOERGER, RED DEER, AB
- 3 BENJAMEN FULLER, SURREY, BC
15 Novice Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 KAMERON (THE RIPPER) JOHNSON, BIKEMASTERS, BELLINGHAM, WA
- 2 BRADY JANTZEN, DELTA, BC
- 3 DEVIN BASARABA, SURREY, BC
36-40 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 JOSH VELOCK, EVERETT, WA
- 2 DAN KAUTZ, KAMLOOPS, BC
- 3 STEVE WOODWARD, LANGLEY, BC
41-45 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 RAY BERRY, LANGDON, AB
- 2 MIKE DRAGLAND, BAKERVIEW BMX, MARYSVILLE, WA
- 3 CHRIS PEARSON, ST ANDREWS, MB
5 & Under Intermediate Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 HUDSON (LITTLE LUTMAN) LUTMAN, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 2 CAMBER SCHLEY, COOKING LAKE, AB
- 3 BROOKLYNN MESSERE, DIABLOS, KAMLOOPS, BC
- 4 CASEY DALY, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
- 5 RIKO KANADA, LANGLEY, BC
- 6 SAMSON ERB, ORCA BOMBSHELL DEVO TEAM, KELOWNA, BC
6 Intermediate Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 HAMISH SHERMAN, DAD, BRACKENDALE, BC
- 2 HENRY ALAIN, ALDERGROVE, BC
- 3 ALEXANDER SCHLEY, SHERWOOD PARK, AB
- 4 NOAH CORNBILL, COAL HILLS BMX, CAMPBELL RIVER, BC
- 5 LEVI ROHL, ROCK BAY BMX/TROY LEE DESIGNS, CALGARY, AB
- 6 SEBASTIAN RYAN, NEW WESTMINSTER, BC
- 7 JAKE BEATTIE, LIONS BAY, BC
- 8 ELLIE MATLOCK, KELOWNA, BC
7 Intermediate Total Riders = 16 Groups = 3
- 1 LOGAN KAUTZ, KAMLOOPS, BC
- 2 ADAM OAKLEY, PITT MEADOWS, BC
- 3 EASTON JONES, NANAIMO, BC
- 4 BODE FRANKO, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 5 KASCH WING, COURTENAY, BC
- 6 CARVER LAMONT, PRINCE GEORGE, BC
- 7 BRENDAN BABKIRK, KELOWNA, BC
- 8 NASH MARETT, OCEANSIDE BMX, QUALICUM BEACH, BC
8 Intermediate Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 OWEN MCINTYRE, ASD RACING, LAKEWAY, TX
- 2 JACK WESTWOOD, SQUAMISH, BC
- 3 BLAKE ROGERSSON, WINNIPEG, MB
- 4 JOSEPH (JOEY) STANLEY, NANAIMO, BC
- 5 MATTHEW JACOBSON, ORCA BOMBSHELL AVENT, VICTORIA, BC
- 6 BEN SULLIVAN, KELOWNA, BC
- 7 QUINN BELL, DAD, BURNABY, BC
- 8 MEIRAH HONEYSETT, COURTENAY, BC
9 Intermediate Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 HAYDEN GLENN, ABBOTSFORD, BC
- 2 JOHNNY (THE SPIDER) DRAGLAND, BAKERVIEW BMX, MARYSVILLE, WA
- 3 HAYDEN (HURRICANE) PEARSON, ST ANDREWS, MB
- 4 CRUZ HURLEY, SURREY, BC
- 5 PATRICK LARKIN, SQUAMISH BMX, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 6 JETT HAMILTON, PEMBERTON, BC
- 7 CARTER MATLOCK, KELOWNA, BC
- 8 LEVI SOUSA, ABBOTSFORD, BC
10 Intermediate Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 HAYDEN MATLOCK, KELOWNA, BC
- 2 CARTER DAY, CALGARY, AB
- 3 DYLAN WILCOX, COURTENAY, BC
- 4 NATHAN MISKINIS, MAPLE RIDGE CYCLE, SURREY, BC
- 5 NIXON MACDONALD, NANAIMO, BC
- 6 LAYTON KENNEDY, NANAIMO, BC
- 7 COHEN CLENDENING, VANCOUVER, BC
- 8 CALLUM DARADICS, MOM AND DAD, MISSION, BC
11 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 SETH NELSON, CYCLE PATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
- 2 NICOLA REED, NANAIMO, BC
- 3 LOGAN CAVALETTO, KAMLOOPS, BC
13 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 COLTON BARNETT, LADYSMITH, BC
- 2 DAVID FULLER, NORTH VANCOUVER, BC
- 3 ALEX SOUSA, ABBOTSFORD, BC
15 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 TANNER (THE HIPPIE) ROPPEL, BAKERVIEW BMX, SEDRO WOOLEY, WA
- 2 HEYDEN COMEAU, KELOWNA, BC
- 3 JASON MUIR, SUMMERLAND, BC
36-40 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 DANNY BURSEY, PURE BICYCLES CANADA, COURTENAY, BC
- 2 JARED WING, COURTENAY, BC
- 3 CHAD CALHOUN, DYNAMITE NATION, PORT ORCHARD, WA
41-45 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 TY BAKER, FACTORY GUNSLINGER/ONEAL/ERA3, TENINO, WA
- 2 MICHAEL DOWSON, AIRDRIE, AB
- 3 JAMES LUTMAN, LANGLEY, BC
46-50 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 PAUL SHERMAN, BRACKENDALE, BC
- 2 MIKE MCINTYRE, ASD RACING, LAKEWAY, TX
- 3 ROGER POCKETT, WINNIPEG, MB
6 Expert Girls Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 HALLE STOCKS, YESS DEVELOPMENT, KELOWNA, BC
- 2 KIRA VESCUSO, FACTORY BOMBSHELL, RIO RANCHO, NM
- 3 CHARLEIGH (CHUCKLES) BARFOOT, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
7 Expert Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 HARPER VESCUSO, FACTORY BOMBSHELL, RIO RANCHO, NM
- 2 SAVANAH (SAVAGE) LAFEBER, FACTORY ORCA BOMBSHELL, VICTORIA, BC
- 3 MADISON (MADDIECAT) CALHOUN, DYNAMITE NATION, PORT ORCHARD, WA
- 4 SAYLOR INGLIS, LAKE COUNTRY, BC
8 Expert Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 LOGAN LEE, FACTORY BOMBSHELL CANADA, CALGARY, AB
- 2 ALLIE MCLEAN, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, SURREY, BC
- 3 DESIREE DYKSTRA, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 4 STELLA (HOT SAUCE) CONNELLY, NORTH VANCOUVER, BC
9 Expert Girls Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 QUINN REILING, FACTORY ORCA BOMBSHELL, STRATHCONA COUNTY, AB
- 2 HAYLEE LAURELL, TCR SPORT LAB, TIMEFREE, COCHRANE, AB
- 3 CALLA ALISCH, LANGLEY, BC
- 4 TESSA TRUMAN, KOOPS KREW, PRINCE GEORGE, BC
- 5 SHAINE (CHEETAH) DRAGLAND, BAKERVIEW BMX, MARYSVILLE, WA
10 Expert Girls Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 TIFFANY BROSIUS, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, VICTORIA, BC
- 2 EILEE PUGHE, MOM AND DAD, MAPLE RIDGE, BC
- 3 VIVIENNE OOMS, UFO, VICTORIA, BC
- 4 (FAST CAT) KYLA THOMPSON, CANADIAN BIKE SUPPLY, KELOWNA, BC
- 5 PAYTON DUFFY, DOMINUS RACING, SPRUCE GROVE, AB
11 Expert Girls Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 RHYAN (RJ) BARFOOT, FACTORY RIFT CANADA, NANAIMO, BC
- 2 TESS BAILEY, WIAWIS/LSG, LAKE TAPPS, WA
- 3 KAILA MURRAY, BRACKENDALE, BC
13 Expert Girls Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 KEILEY (SUGAR COOKIE) SHEA, 316 RACING/DK, LA HABRA, CA
- 2 SHELBY ELDER, JR BICYCLES.COM/SPEEDCO/AVIAN, RAMONA, CA
- 3 EMILY (EM) BELL, YESS DEVELOPMENT, NANOOSE BAY, BC
- 4 KAYLEE (TOTAL CHAOS) CASE, DYNAMITE NATION, KENNEWICK, WA
- 5 HEIDI SCHENK, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 6 HANNAH CURRIE, DEVIANT BMX, WEST KELOWNA, BC
- 7 SKYLA GRENIER, CARSTAIRS, AB
- 8 NICOLE MCLEOD, SQUAMISH BMX, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
15-16 Expert Girls Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 TEIGEN PASCUAL, FACTORY RIFT CANADA, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 BRIONY (BRI-PIE) FOKKENS, GOLDCOAST CYCLE, BLACK DIAMOND, AB
- 3 MAKAYLA BROSIUS, VICTORIA, BC
- 4 ALEXA (SUGAR COOKIE) COOK, BMX ELITE, BUCKLEY, WA
- 5 EMMA WALTERS, PRINCE GEORGE, BC
7 Expert Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 OLIVER CORNBILL, COAL HILLS BMX, CAMPBELL RIVER, BC
- 2 HUNTER LUTMAN, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, LANGLEY, BC
- 3 COLTON COOLS, AVENT BOMBSHELL, AIRDRIE, AB
- 4 DREW WALZ, FLY RACING / SUPERCROSS, BOISE, ID
- 5 BENTLEY ERB, FACTORY ORCA BOMBSHELL, KELOWNA, BC
- 6 TANNER KINSELLA, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, LANGLEY, BC
- 7 ADERO"BAM BAM"GONZALEZ, STRIKER WHEELS, PENTICTON, BC
8 Expert Total Riders = 19 Groups = 3
- 1 ISAAC JOHNSON, CLOVER TOWING, SURREY, BC
- 2 LUKA ERB, FACTORY ORCA BOMBSHELL, KELOWNA, BC
- 3 LOGAN WALLACE, UPRIGHT/URBAN GRAVITY, REDMOND, OR
- 4 CHARLES NESBITT, LANGLEY, BC
- 5 JESSE POIRIER, BOMBSHELL FACTORY, LANGDON, AB
- 6 DEVIN WALZ, FLY RACING / SUPERCROSS, MERIDIAN, ID
- 7 HAYDEN MESSERE, DIABLOS, KAMLOOPS, BC
- 8 YAMATO KANADA, LANGLEY, BC
9 Expert Total Riders = 15 Groups = 3
- 1 DOMINIC BUCH, FACTORY ORCA BOMBSHELL, VICTORIA, BC
- 2 TYSON POPOVE, CAMPBELL RIVER, BC
- 3 TAYVIN IHAKSI, WHITE INDUSTRIES, PEMBERTON, BC
- 4 REX JOHNSON, MAPLE RIDGE CYCLE, ABBOTSFORD, BC
- 5 MYKAI STENE, DEVIANT, WEST KELOWNA, BC
- 6 MATTOX VESCUSO, AXIS RACING, RIO RANCHO, NM
- 7 CHASE ZIBIN, GRAND FORKS, BC
- 8 GAGE CARSON, REVOLUTION CYCLING CLUB, AIRDRIE, AB
10 Expert Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 JACK CERNEY, FACTORY YESS, COQUITLAM, BC
- 2 DREW SOLMES, DEVIANT, VERNON, BC
- 3 TAOH (MR. T) COFIELD, PURE BICYCLES CANADA, NANAIMO, BC
- 4 RYLAN MCNTYRE, ASD RACING, LAKEWAY, TX
- 5 LIAM HARRON, MONSTER BIKE SUPPLY, SURREY, BC
- 6 DAKOTA WATSON, SURREY, BC
- 7 MASON VAN STRIEN, ALLIANCE RACING, KELOWNA, BC
- 8 NATE PREST, LOW LIFE BMX, PRINCE GEORGE, BC
11 Expert Total Riders = 22 Groups = 4
- 1 AUSTIN CORNBILL, FACTORY ORCA BOMBSHELL, CAMPBELL RIVER, BC
- 2 NOLAN REILING, FACTORY ORCA BOMBSHELL, SHERWOOD PARK, AB
- 3 ZAKARY KAISER, RADROY, GREELY, ON
- 4 BRODY MCLEAN, RIVAL DEVO, OSOYOOS, BC
- 5 WILLIAM POWLAN, CALGARY, AB
- 6 RYDER CONNELLY, YESS DEVO, NORTH VANCOUVER, BC
- 7 GRAEME CAMPBELL, VICTORIA, BC
- 8 PEYTON (PORKCHOP) CALHOUN, DYNAMITE NATION, PORT ORCHARD, WA
12 Expert Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 NICO DIAZ, REVOLUTION CYCLING CLUB, AIRDRIE, AB
- 2 DANE (THE HURRICANE) KERLUCK, OCRA DEVO TEAM, CAMPBELL RIVER, BC
- 3 RYLEY COFIELD, PURE BICYCLES CANADA, NANAIMO, BC
- 4 MARK LUDLOW, ARDROSSAN, AB
- 5 MARQUEZ GONZALEZ, STRIKER WHEELS, PENTICTON, BC
- 6 EVAN KAPANEN, DOMINUS RACING, EDMONTON, AB
- 7 LUKE (THE NUKE) NIEHAUS, 100% / DEVIANT, CRANBROOK, BC
- 8 CARTER COSMAN, ORCA/BOMBSHELL DEVO, SOOKE, BC
13 Expert Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 RYAN (GRIMMRIPPER) GRIMM, POV GEAR, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 AARON (BURGER) KINGSLIEN, LA VERNIA, TX
- 3 BROCK FOSTER, GOLD COAST CYCLES, CALGARY, AB
- 4 BRODY (WOLF) STEINKE, BAKERVIEW BMX, BURLINGTON, WA
- 5 JAKOB KAISER, RADROY, GREELY, ON
- 6 TRAE PREST, LOW LIFE BMX, PRINCE GEORGE, BC
- 7 ISAAC MARCH, TEAM MOM, SQUAMISH, BC
14 Expert Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 ATLEY CARSON, REVOLUTION CYCLING CLUB, AIRDRIE, AB
- 2 TYLER WHITMAN, BMX ELITE, AUBURN, WA
- 3 TRISTAN STOREY, YESS LIMENINE PANDEMIC, OKOTOKS, AB
- 4 MACKLIN JOHNSON, CAMPBELL RIVER, BC
- 5 CONNOR BOHLMANN, FACTORY RAVAL CANADA, VANCOUVER, BC
- 6 DYLAN (TOP GUN) GASCA, DRIVEN CYCLING ACADEMY, BUCKLEY, WA
- 7 COLE FRIESEN, VICTORIA, BC
- 8 BLAKE POMEROY, KELOWNA, BC
15 Expert Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 JASON CLARKE, RAD ROY'S/YESS BMX/FLY, STITTSVILLE, ON
- 2 JACKSON BLOCK, CYCLE PATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
- 3 WYATT CAMERON, YESS GRASSROOTS, PRINCE GEORGE, BC
16 Expert Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 TOMAS (TOMMY) ANDERSON, 316RACING/DKBIKES, CHULA VISTA, CA
- 2 JACOB SHAW, DEVIANT BMX/100 PERCENT, KELOWNA, BC
- 3 RIELY BROSIUS, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, VICTORIA, BC
- 4 JUSTIN GRAHAM, VICTORIA, BC
- 5 KODY SHEPHERD, COURTENAY, BC
- 6 JEREMY SCOFFINS, LANGLEY, BC
- 7 KAILEB DOWSON, CLAYBORN CANADA, AIRDRIE, AB
17-20 Expert Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 JEREMY POPE, DELINQUENT RACING, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 COLE PATTERSON, LOWLIFE BMX, PRINCE GEORGE, BC
- 3 RYAN MYSEK, OKOTOKS, AB
- 4 ELIZABETH BOWERS, FACTORY YESS, SPOKANE, WA
Team Results
Rider Results
Chilliwack National
5 & Over Balance Bike Total Riders = 2 Groups = 1
- 1 LANDON MCLEAN, MONSTER BIKE SUPPLY, SURREY, BC
- 1 STEPHEN WHALEN, VICTORIA, BC
4 Balance Bike Total Riders = 2 Groups = 1
- 1 KAITLYN USKOSKI, SQUAMISH, BC
- 1 CRU WOODWARD, LANGLEY, BC
3 Balance Bike Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 SILAS SPENCER, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 1 BENJAMIN JOHANSON, LANGLEY, BC
- 1 GAGE HONEYSETT, COURTENAY, BC
1-2 Balance Bike Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 BLAKE MILBURN, ROYSTON, BC
- 1 KOHEN JACKSON, MONSTER BIKE SUPPLY, VICTORIA, BC
- 1 CRUZ KOWASKI, INNISFAIL, AB
A Pro Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 JOE RASMUSSEN, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, LANGLEY, BC
- 2 MONROE HUTTON, DOUBLECROSS BIKES, LANGLEY, BC
- 3 ALAN HUDSON, RAISE FOR ROWYN, PHOENIX, AZ
- 4 HUNTER (WILDTHING) MCGILL, PURE BICYCLES CANADA, NANAIMO, BC
- 5 DANIEL PELLIKAAN, LANGLEY, BC
- 6 MANI KAWAGUCHI, PORT COQUITLAM, BC
- 7 LUKAS FERGUSON, FACTORY STRIKER WHEELS, DELTA, BC
Women Pro Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 (Not Scored)
- 1 CAYLEIGH VAN STAALDUINEN, STAATS/ CIARI, ST ALBERT, AB
- 2 ALISON GRECHT, RIVAL CANADA, PARKSVILLE, BC
- 3 ERIN KINNIE, BURNABY, BC
- 4 MACKENZIE MCHALE-BOULTER, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, LANGLEY, BC
7-8 Mixed Open Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 LOGAN LEE, FACTORY BOMBSHELL CANADA, CALGARY, AB
- 2 OWEN MCINTYRE, ASD RACING, LAKEWAY, TX
- 3 BLAKE ROGERSSON, WINNIPEG, MB
- 4 SAVANAH (SAVAGE) LAFEBER, FACTORY ORCA BOMBSHELL, VICTORIA, BC
- 5 NATALIE USKOSKI, SQUAMISH, BC
9-10 Mixed Open Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 QUINN REILING, FACTORY ORCA BOMBSHELL, STRATHCONA COUNTY, AB
- 2 JETT HAMILTON, PEMBERTON, BC
- 3 HUNTER RONAYNE, PEMBERTON, BC
- 4 CARTER DAY, CALGARY, AB
- 5 HAYDEN (HURRICANE) PEARSON, ST ANDREWS, MB
- 6 NIXON MACDONALD, NANAIMO, BC
13-14 Mixed Open Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 JORDIS HARMER, RAISE FOR ROWYN, SPOKANE, WA
- 2 JORDYN (THE RYTHEM) MIRANDA, BMX SHARKS, MOHAVE VALLEY, AZ
- 3 BREANNA (MONSTER B) WINTER, FACTORY RIFT CANADA, ANTELOPE, CA
- 4 SOPHIA (SOPHAST) RODRIGUEZ, FACTORY YESS, BEND, OR
- 5 KEILEY (SUGAR COOKIE) SHEA, 316 RACING/DK, LA HABRA, CA
- 6 SHELBY ELDER, JR BICYCLES.COM/SPEEDCO/AVIAN, RAMONA, CA
- 7 SKYLA GRENIER, CARSTAIRS, AB
15-16 Mixed Open Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 MOLLY SIMPSON, DAYLIGHT CYCLES, RED DEER, AB
- 2 BRIONY (BRI-PIE) FOKKENS, GOLDCOAST CYCLE, BLACK DIAMOND, AB
- 3 EMILY HENDERSON, AIRDRIE, AB
7-8 Open Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 BLAKE FREEHLING, NORCAL/NEXT GENERATION, GRANITE BAY, CA
- 2 LOGAN WALLACE, UPRIGHT/URBAN GRAVITY, REDMOND, OR
- 3 TANNER KINSELLA, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, LANGLEY, BC
- 4 AIDEN (MONKEY) STACY, MAC SPEED, OTIS ORCHARDS, WA
- 5 HUNTER LUTMAN, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, LANGLEY, BC
- 6 JESSE POIRIER, BOMBSHELL FACTORY, LANGDON, AB
- 7 COLTON COOLS, AVENT BOMBSHELL, AIRDRIE, AB
- 8 JHETT HICKEY, EDMONTON, AB
9-10 Open Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 TAYVIN IHAKSI, WHITE INDUSTRIES, PEMBERTON, BC
- 2 COREY TOWNLEY, ALPHA, STOCKTON, CA
- 3 CHASE ZIBIN, GRAND FORKS, BC
- 4 RYLAN MCNTYRE, ASD RACING, LAKEWAY, TX
- 5 DAKOTA WATSON, SURREY, BC
- 6 LOCHLUN (MR WHISTLER) WARREN, WHISTLER BMX, WHISTLER, BC
11-12 Open Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 HUDSON WHITE, RAISE FOR ROWYN, SEATTLE, WA
- 2 MARK LUDLOW, ARDROSSAN, AB
- 3 ISAAC (DRAGON FIRE) PEDDLE, GUNSLINGER FACTORY/ONEAL/ERA3, ENUMCLAW, WA
- 4 DANE (THE HURRICANE) KERLUCK, OCRA DEVO TEAM, CAMPBELL RIVER, BC
- 5 BRODY MCLEAN, RIVAL DEVO, OSOYOOS, BC
- 6 MAXWELL LEE, FACTORY BOMBSHELL CANADA, CALGARY, AB
- 7 CARTER BERRY, LANGDON, AB
- 8 NOLAN REILING, FACTORY ORCA BOMBSHELL, SHERWOOD PARK, AB
13-14 Open Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 GAGE BROWN, FACTORY YESS, BEND, OR
- 2 BANYAN HOWELL, FACTORY YESS, BEND, OR
- 3 ATLEY CARSON, REVOLUTION CYCLING CLUB, AIRDRIE, AB
- 4 TRISTAN STOREY, YESS LIMENINE PANDEMIC, OKOTOKS, AB
- 5 LEVI HUVARD, DAYLIGHT CYCLES, CAMARILLO, CA
- 6 JACK WELIKOKLAD, DAYLIGHT CYCLES, RED DEER, AB
- 7 BROCK FOSTER, GOLD COAST CYCLES, CALGARY, AB
- 8 ISAAC BABER, ROCKY VIEW COUNTY, AB
15-16 Open Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 MIKKEL DEVORE, VERADALE, WA
- 2 WILLIAM WELIKOKLAD, DAYLIGHT CYCLES, RED DEER, AB
- 3 RYAN MYSEK, OKOTOKS, AB
- 4 NATHAN (NATE) KHOMA, 3B RACING, SPOKANE, WA
10 & Under Girls Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 TAYLOR LEAKEY, FALL RISK RACING, PHOENIX, AZ
- 2 PAYTON DUFFY, DOMINUS RACING, SPRUCE GROVE, AB
- 3 MIA (MEERKAT) MOLZAN, DYNAMITE NATION, GIG HARBOR, WA
11-12 Girls Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 HANNAH LEAKEY, FALL RISK RACING, PHOENIX, AZ
- 2 SAVANNA STOKES, SPNCTY, LAS VEGAS, NV
- 3 KAYLEE (TOTAL CHAOS) CASE, DYNAMITE NATION, KENNEWICK, WA
13-14 Girls Cruiser Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 SHELBY ELDER, JR BICYCLES.COM/SPEEDCO/AVIAN, RAMONA, CA
- 2 MEKENNA MARTIN, WESTCOASTBMXERS, GRANTS PASS, OR
- 3 SHAELIN TINKER, GOON SQUAD, MAPLE RIDGE, BC
- 4 TATUM (TERROR) ANDERSON, THE BIKE MASTER, BONNEY LAKE, WA
- 5 PAISLEY REID, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
- 6 HANNAH HAGGERTY, 208 RIFT, MERIDIAN, ID
21-30 Women Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 KAITLYN WHITE, NORCAL NEXT GENERATION, YUBA CITY, CA
- 2 ELIZABETH BOWERS, FACTORY YESS, SPOKANE, WA
- 3 MEGAN DECOTEAU, DIABLOS RACING, RENTON, WA
36-40 Women Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 JENNIFER LANDOLT, KUWAHARA CANADA, PRINCE GEORGE, BC
- 2 CHARLOTTE USKOSKI, SQUAMISH, BC
- 3 ERIN HARRON, MONSTER BIKE SUPPLY, SURREY, BC
41-45 Women Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 HIDI CRAMER, GUNSLINGER/O'NEAL/ ERA3, DES MOINES, WA
- 2 LANA KUYVENHOVEN, LANGLEY, BC
- 3 JODY HALLETT, WHISTLER BMX, WHISTLER, BC
46-50 Women Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 DEBORAH (SHE - W) WILLIAMS, FACTORY CLAYBORN CANADA, LETHBRIDGE, AB
- 2 BEA LINDSAY-HAWKINS, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, LANGLEY, BC
- 3 KELLY KOZEVNIKOV, HEFFLEY CREEK, BC
51-55 Women Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 WENDY RYALL, MISSION, BC
- 2 MIRIAM BAILEY, SQUAMISH, BC
- 3 JEANNIE MANSELL, FACTORY CLAYBORN CANADA, RICHMOND, BC
7 & Under Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 WYATT(WIFI) CHRISTENSEN, FACTORY ORCA BOMBSHELL, KINGSTON, WA
- 2 ANDREW PROBERT, FTB BMX, LAKE MARY, FL
- 3 DREW WALZ, FLY RACING / SUPERCROSS, BOISE, ID
8 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 LIAN AUYON, JR BICYCLES.COM/SPEEDCO/AVIAN, HEBER, CA
- 2 DEVIN WALZ, FLY RACING / SUPERCROSS, MERIDIAN, ID
- 3 HAYDEN MESSERE, DIABLOS, KAMLOOPS, BC
- 4 KYSON STEVENSON, DIABLOS, CHEMANIUS, BC
9 Cruiser Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 KAIDEN (BOOMERANG) IRELAND, THE BIKE MASTER, EVERSON, WA
- 2 DOMINIC BUCH, FACTORY ORCA BOMBSHELL, VICTORIA, BC
- 3 LUCAS CLOSE, MONSTER BIKE SUPPLY, SURREY, BC
- 4 EMMET CURRIE, DEVIANT BMX, WEST KELOWNA, BC
- 5 GAGE CARSON, REVOLUTION CYCLING CLUB, AIRDRIE, AB
- 6 MADDEN (THE SNIPER) WOOD, SNIPER RACING, NANAIMO, BC
- 7 FINLEY MCHALE-BOULTER, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, LANGLEY, BC
10 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 CONNOR CLIFFORD, DAYLIGHT CYCLES, HURRICANE, UT
- 2 WILLIAM (THE SLEEPER) EDMONDS, MOM AND DAD, GLEN HEAD, NY
- 3 MATHEW HAYWOOD, RIVAL RACING, DAYTON, OH
- 4 JACK (JACK JACK) KNOROWSKI, FACTORY WIAWIS/LSG , PHOENIX, AZ
- 5 GAVIN STRATMAN, NORTHWEST BMX, GRANTS PASS, OR
11 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 MAX CLARK, ELITE BICYCLES/VENDETTA, CARMICHAEL, CA
- 2 STEVIE (THE WONDER BOY) LUCASH, THE BIKE MASTER, KENT, WA
- 3 PEYTON (PORKCHOP) CALHOUN, DYNAMITE NATION, PORT ORCHARD, WA
- 4 BUBBA PADDOCK, DELINQUENT RACING / MAMQUAM, NANAIMO, BC
- 5 BRAYSON KLEIN, B&P CYCLE, CROSSFIELD, AB
12 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 TARIN (TARIN IT UP) FIELDS, ALPHA, NEWMAN LAKE, WA
- 2 BRADY ONEIL, DAYLIGHT CYCLES, HENDERSON, NV
- 3 DYLAN (DOUBLE D) DOWNING, THE BIKE MASTER, ORTING, WA
- 4 TREVOR HOFFMAN, NORTHWEST BMX, WILSONVILLE, OR
- 5 CARTER COSMAN, ORCA/BOMBSHELL DEVO, SOOKE, BC
14 Cruiser Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 JAYCE BARTLEY, LDC, MILWAUKIE, OR
- 2 JOHN HAYNES IV, COEUR D ALENE, ID
- 3 DYLAN (TOP GUN) GASCA, DRIVEN CYCLING ACADEMY, BUCKLEY, WA
- 4 RIVER REECE, LDC, FORT WORTH, TX
- 5 DOUGLAS SCHMEICHEL, DRIVEN CYCLING ACADEMY, KUNA, ID
- 6 LEVI HUVARD, DAYLIGHT CYCLES, CAMARILLO, CA
- 7 ANGEL (ANGEL PLATA) PLATA, DAD, LAKE FOREST PARK, WA
17-20 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 BRANDON LOUDERMILK, GUNSLINGER FACTORY/ONEAL/ERA3, SALEM, OR
- 2 MARCUS (TAZ MAN) HUTKO, BMX ELITE, ORTING, WA
- 3 JOSHUA LOUDERMILK, GUNSLINGER FACTORY/ONEAL/ERA3, SALEM, OR
- 4 MAX AUSTIN, VELOCITY BIKE CO, BOZEMAN, MT
21-25 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 GARRETT (THE GUNSHOT) NORTHINGTON, 3B RACING, HAYDEN, ID
- 2 CARTER ONEAL, FALL RISK RACING, PHOENIX, AZ
- 3 (STYLE)KYLE UNREIN, BALISTIC, LYNNWOOD, WA
26-30 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 DARCY GLENCROSS, PURE BICYCLES CANADA, NANAIMO, BC
- 2 JAKE SHEPHERD, BMX ELITE, BUCKLEY, WA
- 3 JOSEPH WARREN, RIDGELINE SERVICE, CHERRY VALLEY, CA
36-40 Cruiser Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 DONALD JUNTUNEN, RAISE FOR ROWYN, PUYALLUP, WA
- 2 JEREMY BUSHNELL, THE BIKE MASTER, TACOMA, WA
- 3 STEVE VAN STRIEN, ALLIANCE RACING, KELOWNA, BC
- 4 DION-JAY BAYRACK, RIVAL CANADA, BROOKS, AB
- 5 JUSTUS (AIRTIME) ANDERSON, THE BIKE MASTER, BONNEY LAKE, WA
- 6 MICHAEL WIEBE, LADYSMITH MOTORSPORTS, NANAIMO, BC
41-45 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 DANNY ASHBROOK, COB/MINT PRINT MEDIA, HESPERIA, CA
- 2 JACK DEYOUNG, G.H.Y. BIKES, SEATTLE, WA
- 3 PAUL SHERMAN, BRACKENDALE, BC
- 4 JASON ONDELL, BMX ELITE, TACOMA, WA
46-50 Cruiser Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 JON LINDBERG, SILVERDAL CYCLERY, BREMERTON, WA
- 2 DAVID ARCHIBALD, PRIVATEER, PUYALLUP, WA
- 3 GERRY"OG BIG RED"ERICKSON, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, LANGLEY, BC
- 4 CHRIS SPENCE, KRAPPWEASEL RACING, VERNON, BC
- 5 HB HARWOOD, BIKE MASTER, PUYALLUP, WA
- 6 DINO MATTONI, PUYALLUP, WA
- 7 BRYCE LAMONT, PRINCE GEORGE, BC
- 8 ANDY TIELEN, SURREY, BC
51-55 Cruiser Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 JEFF INGRAM, FACTORY YESS, KELOWNA, BC
- 2 DARREN (DW) WILLIAMS, FACTORY CLAYBORN CANADA, LETHBRIDGE, AB
- 3 MONTY CAVADINI, YESS, FERNDALE, WA
- 4 SCOTT CLARK, ELITE BICYCLES / FLY, CARMICHAEL, CA
- 5 ROB (OLD PSYCHO) DODDS, WIPE OUT GEAR, PRIMAL, NANAIMO, BC
- 6 DEAN BOTTERILL, SILVERSTAR MOUNTAIN, VERNON, BC
- 7 MIKE KAISER, RADROY, GREELY, ON
- 8 MICHAEL (RETRO MIKE) DEVLIN, DRP/OLD FOOLS BMX, LANGLEY, BC
56-60 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 DARREN SIMMONS, TACOMA, WA
- 2 WOODY WOODRUFF, MESA, AZ
- 3 GEORGES KREUZKAMP, FACTORY YESS, WHITE ROCK, BC
- 5 GREG TURNAGE, NORTHWESTBMX SEVENMX BOX, BEAVERTON, OR
- 5 SCOTT ANGUS, JR BICYCLES.COM/SPEEDCO/AVIAN, MORENO VALLEY, CA
61 & Over Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 JIM DERVIN, WHITETHORN, CA
- 2 GREG (THE THRILL) MCGILL, PURE BICYCLES CANADA, NANAIMO, BC
- 3 DANNY (BIONIC MAN) BUSHNELL, THE BIKE MASTER, VANCOUVER, WA
5 & Under Novice Total Riders = 17 Groups = 3
- 1 CLIVE CLENDENING, VANCOUVER, BC
- 2 BECKAM ROBERTS, MAPLE RIDGE, BC
- 3 ELLA JOHANSON, LANGLEY, BC
- 4 MATTHEW OAKLEY, PITT MEADOWS, BC
- 5 JAXON FERGUSON, QUALICUM BEACH, BC
- 6 LUKE SHELLITO, RIVER VALLEY BMX, PUYALLUP, WA
- 7 OAKLYN BURSEY, COURTENAY, BC
- 8 FINN ROHL, ROCK BAY BMX, CALGARY, AB
6 Novice Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 NOAH HARRON, MONSTER BIKE SUPPLY, SURREY, BC
- 2 NORA REILING, ORCA BOMBSHELL, SHERWOOD PARK, AB
- 3 BRAELYN KANAVOS, VANCOUVER, BC
- 4 LINCOLN STOREY, OKOTOKOS, AB
- 5 HAILEY SOLES, BH OVERHEAD CRANE, PRINCE GEORGE, BC
7 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 CRUZ BERRY, LANGDON, AB
- 2 EASTON BRIM, EVERSON, WA
- 3 STIRLING KIRKPATRICK, KELOWNA, BC
8 Novice Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 MAX COOKMAN, NANAIMO, BC
- 2 JAKUB CERNICKA, NORTH VANCOUVER, BC
- 3 CONNER FULTON, ABBOTSFORD, BC
- 4 LUCAS GOURLIE, CRANBROOK, BC
- 5 DRYDEN FRASER, CHILLIWACK, BC
- 6 CHARLETTE DERMAN, LANGLEY, BC
- 7 MIKHAIL WENZEL, KAMLOOPS, BC
- 8 MYA BURSEY, COURTENAY, BC
9 Novice Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 KAYDEN ROBBINS, CAMPBELL RIVER, BC
- 2 GRAYSON ROBERTS, MAPLE RIDGE, BC
- 3 WILLIAM BEDARD, NORTH VANCOUVER, BC
- 4 BEKAM CAMPBELL, SQUAMISH, BC
10 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 AUSTIN HIGDON, CRANBROOK, BC
- 2 ASHLEY CARGO, PRINCE GEORGE, BC
- 3 ELLA HANLON, KELOWNA, BC
12 Novice Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 DAYTON MCCOMBER, PRINCE GEORGE, BC
- 2 EVAN (BABY BURGER) BOERGER, RED DEER, AB
- 3 TIFFANY HILLAND, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 4 BENJAMEN FULLER, SURREY, BC
- 5 TYLER MURDOCH, MISSION, BC
15 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 KAMERON (THE RIPPER) JOHNSON, BIKEMASTERS, BELLINGHAM, WA
- 2 SETH MURDOCH, MISSION, BC
- 3 BRADY JANTZEN, DELTA, BC
26-35 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 JOSH VELOCK, EVERETT, WA
- 2 DAN KAUTZ, KAMLOOPS, BC
- 3 RAMAN MATHARU, SURREY, BC
41-45 Novice Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 MIKE DRAGLAND, BAKERVIEW BMX, MARYSVILLE, WA
- 2 COLIN ROSENTHAL, LANGLEY, BC
- 3 CHRIS PEARSON, ST ANDREWS, MB
- 4 CRAIG DAY, CALGARY, AB
- 5 GUILLAUME BEDARD, NORTH VANCOUVER, BC
5 & Under Intermediate Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 CANNON (CANNONBALL) HOUGHTON, DYNAMITE NATION, EVERETT, WA
- 2 HUDSON (LITTLE LUTMAN) LUTMAN, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 3 JOE GELLIS, NORTH VANCOUVER, BC
- 4 CAMBER SCHLEY, COOKING LAKE, AB
- 5 CASEY DALY, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
- 6 LINCOLN ROSENTHAL, LANGLEY, BC
- 7 EDEN (ROO ROO) IRELAND, THE BIKE MASTER, EVERSON, WA
- 8 SAMSON ERB, ORCA BOMBSHELL DEVO TEAM, KELOWNA, BC
6 Intermediate Total Riders = 13 Groups = 2
- 1 RYDER JACKSON, MONSTER BIKE SUPPLY, VICTORIA, BC
- 2 HAMISH SHERMAN, DAD, BRACKENDALE, BC
- 3 HENRY ALAIN, ALDERGROVE, BC
- 4 JAKE BEATTIE, LIONS BAY, BC
- 5 NOAH CORNBILL, COAL HILLS BMX, CAMPBELL RIVER, BC
- 6 ALEXANDER SCHLEY, SHERWOOD PARK, AB
- 7 BRODY MILLER, LYNDEN, WA
- 8 LEVI ROHL, ROCK BAY BMX/TROY LEE DESIGNS, CALGARY, AB
7 Intermediate Total Riders = 17 Groups = 3
- 1 EASTON JONES, NANAIMO, BC
- 2 LOGAN KAUTZ, KAMLOOPS, BC
- 3 BODE FRANKO, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 4 CARVER LAMONT, PRINCE GEORGE, BC
- 5 ADAM OAKLEY, PITT MEADOWS, BC
- 6 NASH MARETT, OCEANSIDE BMX, QUALICUM BEACH, BC
- 7 NICHOLAS NASSACHUK, SURREY, BC
- 8 KASCH WING, COURTENAY, BC
8 Intermediate Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 OWEN MCINTYRE, ASD RACING, LAKEWAY, TX
- 2 BLAKE ROGERSSON, WINNIPEG, MB
- 3 JOSEPH (JOEY) STANLEY, NANAIMO, BC
- 4 MEIRAH HONEYSETT, COURTENAY, BC
- 5 BEN SULLIVAN, KELOWNA, BC
- 6 QUINN BELL, DAD, BURNABY, BC
- 7 MATTHEW JACOBSON, ORCA BOMBSHELL AVENT, VICTORIA, BC
- 8 LOUIS EKLER, MOM, PUYALLUP, WA
9 Intermediate Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 HAYDEN GLENN, ABBOTSFORD, BC
- 2 JETT HAMILTON, PEMBERTON, BC
- 3 COOPER MARETT, OCEANSIDE BMX, QUALICUM BEACH, BC
- 4 JOHNNY (THE SPIDER) DRAGLAND, BAKERVIEW BMX, MARYSVILLE, WA
- 5 JENNER (THE GENERAL) SMITH, GOLD COAST, GIG HARBOR, WA
- 6 LEVI SOUSA, ABBOTSFORD, BC
- 7 CRUZ HURLEY, SURREY, BC
- 8 CARTER MATLOCK, KELOWNA, BC
10 Intermediate Total Riders = 18 Groups = 3
- 1 RONIN WEST, DYNAMITE NATION, LYNNWOOD, WA
- 2 HAYDEN MATLOCK, KELOWNA, BC
- 3 CARTER DAY, CALGARY, AB
- 4 NIXON MACDONALD, NANAIMO, BC
- 5 LAYTON KENNEDY, NANAIMO, BC
- 6 HUNTER RONAYNE, PEMBERTON, BC
- 7 DYLAN WILCOX, COURTENAY, BC
- 8 LAYNE BEAUDRY, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
11 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 DAMIEN AVILA, RIVER VALLEY BMX, SPANAWAY, WA
- 2 BRAYSON KLEIN, B&P CYCLE, CROSSFIELD, AB
- 3 NICOLA REED, NANAIMO, BC
12 Intermediate Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 EASTON MCALISTER, SAVE, OKOTOKS, AB
- 2 EDUARD PEPENEL, VICTORIA, BC
- 3 CASEY MCHALE-BOULTER, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 4 DAVID FULLER, NORTH VANCOUVER, BC
13 Intermediate Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 CHANCE HENNESSEY, VICTORIA, BC
- 2 CARSON (THE DONUT) CRAMER, GUNSLINGER/O'NEAL/ ERA3, DES MOINES, WA
- 3 COLTON BARNETT, LADYSMITH, BC
- 4 DEVAN FRASER, CHILLIWACK, BC
14 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 HEYDEN COMEAU, KELOWNA, BC
- 2 JASON MUIR, SUMMERLAND, BC
- 3 JONAH KITTSON, KPP, ABBOTSFORD, BC
15 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 TANNER (THE HIPPIE) ROPPEL, BAKERVIEW BMX, SEDRO WOOLEY, WA
- 2 CRESTON HENDERSON, AIRDRIE, AB
- 3 JORIANNA MCALISTER, SAVE, OKOTOKS, AB
26-35 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ALBERT RODRIGUEZ, HIGH DESERT BMX, BEND, OR
- 2 KYLE SHELLITO, RIVER VALLEY BMX, PUYALLUP, WA
- 3 DEREK THEROUX, ABBOTSFORD, BC
36-40 Intermediate Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 ROLLY HILLAND, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 2 TODD ROSENBERG, BEND, OR
- 3 CHAD CALHOUN, DYNAMITE NATION, PORT ORCHARD, WA
- 4 JARED WING, COURTENAY, BC
46-50 Intermediate Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 BRIAN GOLDSTONE, SQUAMISH, BC
- 2 BRYAN DONALD, REVOLUTION, LETHBRIDGE, AB
- 3 MICHAEL DOWSON, AIRDRIE, AB
- 4 ROGER POCKETT, WINNIPEG, MB
- 5 RAY BERRY, LANGDON, AB
- 6 MIKE MCINTYRE, ASD RACING, LAKEWAY, TX
- 7 DANNY (BIONIC MAN) BUSHNELL, THE BIKE MASTER, VANCOUVER, WA
6 Expert Girls Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 HALLE STOCKS, YESS DEVELOPMENT, KELOWNA, BC
- 2 KIRA VESCUSO, FACTORY BOMBSHELL, RIO RANCHO, NM
- 3 MYLA BISSENDEN, DIABLOS RACING, NANAIMO, BC
7 Expert Girls Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 SAVANAH (SAVAGE) LAFEBER, FACTORY ORCA BOMBSHELL, VICTORIA, BC
- 2 HARPER VESCUSO, FACTORY BOMBSHELL, RIO RANCHO, NM
- 3 MADISON (MADDIECAT) CALHOUN, DYNAMITE NATION, PORT ORCHARD, WA
- 4 SAYLOR INGLIS, LAKE COUNTRY, BC
- 5 FIA GRAATEN, YESS DEVO, LANTZVILLE, BC
8 Expert Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 LOGAN LEE, FACTORY BOMBSHELL CANADA, CALGARY, AB
- 2 ALLIE MCLEAN, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, SURREY, BC
- 3 DESIREE DYKSTRA, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 4 STELLA (HOT SAUCE) CONNELLY, NORTH VANCOUVER, BC
9 Expert Girls Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 PIPER GRAATEN, FACTORY YESS, LANTZVILLE, BC
- 2 QUINN REILING, FACTORY ORCA BOMBSHELL, STRATHCONA COUNTY, AB
- 3 HAYLEE LAURELL, TCR SPORT LAB, TIMEFREE, COCHRANE, AB
- 4 CALLA ALISCH, LANGLEY, BC
- 5 SHAINE (CHEETAH) DRAGLAND, BAKERVIEW BMX, MARYSVILLE, WA
- 6 TESSA TRUMAN, KOOPS KREW, PRINCE GEORGE, BC
10 Expert Girls Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 TIFFANY BROSIUS, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, VICTORIA, BC
- 2 TAYLOR LEAKEY, FALL RISK RACING, PHOENIX, AZ
- 3 EILEE PUGHE, MOM AND DAD, MAPLE RIDGE, BC
- 4 (FAST CAT) KYLA THOMPSON, CANADIAN BIKE SUPPLY, KELOWNA, BC
- 5 MIA (MEERKAT) MOLZAN, DYNAMITE NATION, GIG HARBOR, WA
- 6 VIVIENNE OOMS, UFO, VICTORIA, BC
11 Expert Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 SOPHIA (SOPHAST) RODRIGUEZ, FACTORY YESS, BEND, OR
- 2 RHYAN (RJ) BARFOOT, FACTORY RIFT CANADA, NANAIMO, BC
- 3 TESS BAILEY, WIAWIS/LSG, LAKE TAPPS, WA
- 4 KAILA MURRAY, BRACKENDALE, BC
12 Expert Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 SAVANNA STOKES, SPNCTY, LAS VEGAS, NV
- 2 HANNAH LEAKEY, FALL RISK RACING, PHOENIX, AZ
- 3 KAYLEE (TOTAL CHAOS) CASE, DYNAMITE NATION, KENNEWICK, WA
- 4 ELLA SMITH, VICTORIA, BC
13 Expert Girls Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 JORDYN (THE RYTHEM) MIRANDA, BMX SHARKS, MOHAVE VALLEY, AZ
- 2 JORDIS HARMER, RAISE FOR ROWYN, SPOKANE, WA
- 3 KEILEY (SUGAR COOKIE) SHEA, 316 RACING/DK, LA HABRA, CA
- 4 SYDNEY GARONZIK, DAYLIGHT CYCLES, LAKE TAPPS, WA
- 5 HEIDI SCHENK, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 6 TATUM (TERROR) ANDERSON, THE BIKE MASTER, BONNEY LAKE, WA
- 7 NATASHA MILLER, COQUITLAM, BC
- 8 SHELBY ELDER, JR BICYCLES.COM/SPEEDCO/AVIAN, RAMONA, CA
14 Expert Girls Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 JACY MOORE, PORT ORCHARD, WA
- 2 BREANNA (MONSTER B) WINTER, FACTORY RIFT CANADA, ANTELOPE, CA
- 3 MEKENNA MARTIN, WESTCOASTBMXERS, GRANTS PASS, OR
- 4 ZOE MCHALE-BOULTER, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, LANGLEY, BC
- 5 MAKAYLA BROSIUS, VICTORIA, BC
- 6 SHAELIN TINKER, GOON SQUAD, MAPLE RIDGE, BC
- 7 KEIRA MURPHY, FACTORY YESS, NANAIMO, BC
15-16 Expert Girls Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 TEIGEN PASCUAL, FACTORY RIFT CANADA, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 MOLLY SIMPSON, DAYLIGHT CYCLES, RED DEER, AB
- 3 SIERRA ALTENDORF, EVERETT, WA
- 4 BRIONY (BRI-PIE) FOKKENS, GOLDCOAST CYCLE, BLACK DIAMOND, AB
- 5 EMILY HENDERSON, AIRDRIE, AB
- 6 JANEL CHURCH, UFO / BUILT TO LAST, VICTORIA, BC
- 7 EMMA WALTERS, PRINCE GEORGE, BC
- 8 ALEXA (SUGAR COOKIE) COOK, BMX ELITE, BUCKLEY, WA
17-20 Expert Women Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 ELIZABETH BOWERS, FACTORY YESS, SPOKANE, WA
- 2 ISLA HUTTON, BALLISTIC BMX, LANGLEY, BC
- 3 MEGAN DECOTEAU, DIABLOS RACING, RENTON, WA
31-40 Expert Women Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 KAITLYN WHITE, NORCAL NEXT GENERATION, YUBA CITY, CA
- 2 CHELSEA TRITES, LANGLEY, BC
- 3 DEBORAH (SHE - W) WILLIAMS, FACTORY CLAYBORN CANADA, LETHBRIDGE, AB
6 Expert Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 DREW WALZ, FLY RACING / SUPERCROSS, BOISE, ID
- 2 BENTLEY ERB, FACTORY ORCA BOMBSHELL, KELOWNA, BC
- 3 NATE TRERISE, NORTHWEST BMX, SHERWOOD, OR
7 Expert Total Riders = 13 Groups = 2
- 1 WYATT(WIFI) CHRISTENSEN, FACTORY ORCA BOMBSHELL, KINGSTON, WA
- 2 JONAH KNOROWSKI, FACTORY WIAWIS/LSG , PHOENIX, AZ
- 3 ANDREW PROBERT, FTB BMX, LAKE MARY, FL
- 4 HUNTER LUTMAN, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, LANGLEY, BC
- 5 OLIVER CORNBILL, COAL HILLS BMX, CAMPBELL RIVER, BC
- 6 TANNER KINSELLA, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, LANGLEY, BC
- 7 LEONARDO LEAVY, DIRT DEMONZ, BURNABY, BC
- 8 JHETT HICKEY, EDMONTON, AB
8 Expert Total Riders = 22 Groups = 4
- 1 LIAN AUYON, JR BICYCLES.COM/SPEEDCO/AVIAN, HEBER, CA
- 2 LUKA ERB, FACTORY ORCA BOMBSHELL, KELOWNA, BC
- 3 ISAAC JOHNSON, CLOVER TOWING, SURREY, BC
- 4 CORBIN NADEAU, THOMPSON VALLEY CHARTERS, KAMLOOPS, BC
- 5 LEO FOGEL, VERNON, BC
- 6 JESSE POIRIER, BOMBSHELL FACTORY, LANGDON, AB
- 7 BARAKA GIBSON, NANAIMO, BC
- 8 CHARLES NESBITT, LANGLEY, BC
9 Expert Total Riders = 26 Groups = 5
- 1 ALEXANDER BOOTH, FACTORY RIFT CANADA, VANCOUVER, BC
- 2 DOMINIC BUCH, FACTORY ORCA BOMBSHELL, VICTORIA, BC
- 3 KAIDEN (BOOMERANG) IRELAND, THE BIKE MASTER, EVERSON, WA
- 4 TYSON POPOVE, CAMPBELL RIVER, BC
- 5 TAYVIN IHAKSI, WHITE INDUSTRIES, PEMBERTON, BC
- 6 REX JOHNSON, MAPLE RIDGE CYCLE, ABBOTSFORD, BC
- 7 COOPER SCHWANDT, FACTORY YESS, MAPLE RIDGE, BC
- 8 CONNOR BRERETON-STILES, CANADIAN BIKE SUPPLY, COQUITLAM, BC
10 Expert Total Riders = 23 Groups = 4
- 1 DALLEN BRERETON-STILES, FACTORY RIFT CANADA, COQUITLAM, BC
- 2 JACK CERNEY, FACTORY YESS, COQUITLAM, BC
- 3 KAMERON DROMBOLIS, LANGLEY, BC
- 4 AIDAN RAGLE, POWERLITE-DANSCOMP-DFR, APPLE VALLEY, CA
- 5 TAOH (MR. T) COFIELD, PURE BICYCLES CANADA, NANAIMO, BC
- 6 MATHEW HAYWOOD, RIVAL RACING, DAYTON, OH
- 7 JEREMY PURICH, ROYSTON, BC
- 8 WILLIAM (THE SLEEPER) EDMONDS, MOM AND DAD, GLEN HEAD, NY
11 Expert Total Riders = 30 Groups = 5
- 1 NOLAN REILING, FACTORY ORCA BOMBSHELL, SHERWOOD PARK, AB
- 2 MAX CLARK, ELITE BICYCLES/VENDETTA, CARMICHAEL, CA
- 3 ZAKARY KAISER, RADROY, GREELY, ON
- 4 ISAAC (DRAGON FIRE) PEDDLE, GUNSLINGER FACTORY/ONEAL/ERA3, ENUMCLAW, WA
- 5 WILLIAM POWLAN, CALGARY, AB
- 6 TORAN EDWARDS, FACTORY RIFT CANADA, VERNON, BC
- 7 LUCAS ZHOU, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, SURREY, BC
- 8 AUSTIN CORNBILL, FACTORY ORCA BOMBSHELL, CAMPBELL RIVER, BC
12 Expert Total Riders = 22 Groups = 4
- 1 SEAN (EL SUAVE) DAY, FACTORY FULL TILT/RADIO, TACOMA, WA
- 2 TARIN (TARIN IT UP) FIELDS, ALPHA, NEWMAN LAKE, WA
- 3 JASPER ALTENDORF, EVERETT, WA
- 4 RYLEY COFIELD, PURE BICYCLES CANADA, NANAIMO, BC
- 5 HUDSON WHITE, RAISE FOR ROWYN, SEATTLE, WA
- 6 DANE (THE HURRICANE) KERLUCK, OCRA DEVO TEAM, CAMPBELL RIVER, BC
- 7 BRADY ONEIL, DAYLIGHT CYCLES, HENDERSON, NV
- 8 NICO DIAZ, REVOLUTION CYCLING CLUB, AIRDRIE, AB
13 Expert Total Riders = 21 Groups = 4
- 1 BANYAN HOWELL, FACTORY YESS, BEND, OR
- 2 AARON (BURGER) KINGSLIEN, LA VERNIA, TX
- 3 BRYANT (THE SNIPER) JOHNSON, RBR/TANGENT/NWBMX, BEND, OR
- 4 DEXTER WINTON, LANGLEY, BC
- 5 BROCK (THE ROCKET) SMITH, BLACK WIDOW BMX, WEST FARGO, ND
- 6 SAGE BADER, CRESWELL, OR
- 7 BROCK FOSTER, GOLD COAST CYCLES, CALGARY, AB
- 8 DOUGLAS SCHMEICHEL, DRIVEN CYCLING ACADEMY, KUNA, ID
14 Expert Total Riders = 21 Groups = 4
- 1 CARSON KOWASKI, FACTORY RIFT CANADA, INNISFAIL, AB
- 2 JOHN HAYNES IV, COEUR D ALENE, ID
- 3 JAYCE BARTLEY, LDC, MILWAUKIE, OR
- 4 JOSHUA TRERISE, FACTORY FULL TILT/RADIO, SHERWOOD, OR
- 5 GAGE BROWN, FACTORY YESS, BEND, OR
- 6 TRISTAN STOREY, YESS LIMENINE PANDEMIC, OKOTOKS, AB
- 7 ATLEY CARSON, REVOLUTION CYCLING CLUB, AIRDRIE, AB
- 8 CONNOR BOHLMANN, FACTORY RAVAL CANADA, VANCOUVER, BC
15 Expert Total Riders = 18 Groups = 3
- 1 JAYDEN SHELDRAKE, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, ABBOTSFORD, BC
- 2 TYLER KNIGHT, DAYLIGHT CYCLES, LAKESIDE, CA
- 3 MIKKEL DEVORE, VERADALE, WA
- 4 HAIDEN BOTROKOFF, RIVAL CANADA, NANAIMO, BC
- 5 CALEB DOBIE, MAPLE RIDGE CYCLE, MAPLE RIDGE, BC
- 6 CHARLIE BIGGS, FACTORY FREE AGENT-BOX, BELMONT, NC
- 7 NATHAN WELLS, BAKERVIEW BMX, MOUNT VERNON, WA
- 8 WILLIAM WELIKOKLAD, DAYLIGHT CYCLES, RED DEER, AB
16 Expert Total Riders = 16 Groups = 3
- 1 TOMAS (TOMMY) ANDERSON, 316RACING/DKBIKES, CHULA VISTA, CA
- 2 JACOB SHAW, DEVIANT BMX/100 PERCENT, KELOWNA, BC
- 3 AIDEN GRECHT, RIVAL CANADA, PARKSVILLE, BC
- 4 TAYLOR HENDRICKSON, NORTHWEST BMX, PASCO, WA
- 5 JAKOB PLANK, CYCLE PATH WRECKING CREW, VERNON, BC
- 6 JOSHUA LOUDERMILK, GUNSLINGER FACTORY/ONEAL/ERA3, SALEM, OR
- 7 CHANCE HEDRICK, EMERALD VALLEY BMX, EUGENE, OR
- 8 ERIC DROTAR, FACTORY YESS, SURREY, BC
17-20 Expert Total Riders = 21 Groups = 4
- 1 RAYNE LANKFORD, FACTORY FULL TILT/RADIO, HOUSTON, TX
- 2 ZACHARY FRIER, EXTREME TEAM, ABBOTSFORD, BC
- 3 BRANDON LOUDERMILK, GUNSLINGER FACTORY/ONEAL/ERA3, SALEM, OR
- 4 JUSTIN HAILEY, BOX / ODIO / MEYBO, ORANGE, CA
- 5 MITCHEL LANDRY, RIVAL CANADA, NANAIMO, BC
- 6 TRENTON MOORE, PORT ORCHARD, WA
- 7 MASON MEININGER, NW BMX / CORSA RACEWEAR, PASCO, WA
- 8 AUSTIN (APEEBZ) PEEBLES, JET RACING, CITRUS HEIGHTS, CA
21-25 Expert Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 GARRETT (THE GUNSHOT) NORTHINGTON, 3B RACING, HAYDEN, ID
- 2 . , EL CAJON, CA
- 3 DAN PARADINE, PHOENIX, AZ
- 4 CARTER ONEAL, FALL RISK RACING, PHOENIX, AZ
26-35 Expert Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 DANNY BURSEY, PURE BICYCLES CANADA, COURTENAY, BC
- 2 JAKE SHEPHERD, BMX ELITE, BUCKLEY, WA
- 3 BRENDEN DAVIES, KRAPPWEASEL, LUMBY, BC
- 4 TYLER CARLSON, DIABLOS RACING, KAMLOOPS, BC
- 5 ROY COCHRANE, RADROYS/YESSBMX/CORSA, BARRHAVEN, ON
36-40 Expert Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 CID MARTINEZ, PURE BICYCLES CANADA, VICTORIA, BC
- 2 TY BAKER, FACTORY GUNSLINGER/ONEAL/ERA3, TENINO, WA
- 3 NICK (SCOTTSCOTT) SCOTT, HIGH DESERT BMX, BEND, OR
- 4 JUSTUS (AIRTIME) ANDERSON, THE BIKE MASTER, BONNEY LAKE, WA
- 5 ATUL BUONO, HIGH DESERT BMX, BEND, OR
- 6 JEREMY BUSHNELL, THE BIKE MASTER, TACOMA, WA
- 7 JJ WEST, DYNAMITE NATION, LYNNWOOD, WA
- 8 DONALD JUNTUNEN, RAISE FOR ROWYN, PUYALLUP, WA
41-45 Expert Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 BRENT LEE, BAY AREA BMXERS, UNIVERSITY PLACE, WA
- 2 CORY BANKS, VERNON, BC
- 3 JACK DEYOUNG, G.H.Y. BIKES, SEATTLE, WA
- 4 FRANCOIS BOULANGER, GUNSLINGER/ONEAL/ERA 3, EUGENE, OR
- 5 JASON ONDELL, BMX ELITE, TACOMA, WA
- 6 DANNY ASHBROOK, COB/MINT PRINT MEDIA, HESPERIA, CA
- 7 PAUL SHERMAN, BRACKENDALE, BC
- 8 PETER KUYVENHOUEN, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, LANGLEY, BC
51 & Over Expert Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 SHAWN (SWIFTY) OGORMAN, SUPERCROSS BMX, MARYSVILLE, CA
- 2 JEFF INGRAM, FACTORY YESS, KELOWNA, BC
- 3 GERRY"OG BIG RED"ERICKSON, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, LANGLEY, BC
- 4 DARREN (DW) WILLIAMS, FACTORY CLAYBORN CANADA, LETHBRIDGE, AB
- 5 DARREN SIMMONS, TACOMA, WA
- 6 MONTY CAVADINI, YESS, FERNDALE, WA
- 7 SCOTT CLARK, ELITE BICYCLES / FLY, CARMICHAEL, CA
Team Results
Chilliwack National
Title Team
Rank | Team Name | Sheet 1 | Sheet 2 | Best Sheet |
---|---|---|---|---|
1 | FACTORY RIFT CANADA | 224 | 0 | 224 |
2 | FACTORY ORCA BOMBSHELL | 211 | 177 | 211 |
3 | FACTORY YESS | 203 | 0 | 203 |
4 | MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS | 191 | 0 | 191 |
5 | GUNSLINGER/ONEAL/ERA 3 | 167 | 0 | 167 |
6 | THE BIKE MASTER | 147 | 0 | 147 |
Rider Results
Canadian Grands
5 & Over Balance Bike Total Riders = 2 Groups = 1
- 1 CRU WOODWARD, LANGLEY, BC
- 1 LANDON MCLEAN, MONSTER BIKE SUPPLY, SURREY, BC
3 Balance Bike Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 GAGE HONEYSETT, COURTENAY, BC
- 1 SILAS SPENCER, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 1 BENJAMIN JOHANSON, LANGLEY, BC
1-2 Balance Bike Total Riders = 2 Groups = 1
- 1 KOHEN JACKSON, MONSTER BIKE SUPPLY, VICTORIA, BC
- 1 JAYME KUYVENHOVEN, LANGLEY, BC
A Pro Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 (Not Scored)
- 1 JOE RASMUSSEN, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, LANGLEY, BC
- 2 MONROE HUTTON, DOUBLECROSS BIKES, LANGLEY, BC
- 3 HUNTER (WILDTHING) MCGILL, PURE BICYCLES CANADA, NANAIMO, BC
- 4 LUKAS FERGUSON, FACTORY STRIKER WHEELS, DELTA, BC
- 5 DANIEL PELLIKAAN, LANGLEY, BC
- 6 MANI KAWAGUCHI, PORT COQUITLAM, BC
Women Pro Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 (Not Scored)
- 1 CAYLEIGH VAN STAALDUINEN, STAATS/ CIARI, ST ALBERT, AB
- 2 ERIN KINNIE, BURNABY, BC
- 3 ALISON GRECHT, RIVAL CANADA, PARKSVILLE, BC
- 4 MACKENZIE MCHALE-BOULTER, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, LANGLEY, BC
7-8 Mixed Open Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 LOGAN LEE, FACTORY ORCA BOMBSHELL, CALGARY, AB
- 2 OWEN MCINTYRE, ASD RACING, LAKEWAY, TX
- 3 HALLE STOCKS, YESS DEVELOPMENT, KELOWNA, BC
- 4 HARPER VESCUSO, FACTORY BOMBSHELL, RIO RANCHO, NM
- 5 JACK WESTWOOD, SQUAMISH, BC
- 6 BLAKE ROGERSSON, WINNIPEG, MB
- 7 SAVANAH (SAVAGE) LAFEBER, FACTORY ORCA BOMBSHELL, VICTORIA, BC
- 8 SKYE SHERMAN, DAD, BRACKENDALE, BC
9-10 Mixed Open Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 QUINN REILING, FACTORY ORCA BOMBSHELL, STRATHCONA COUNTY, AB
- 2 (FAST CAT) KYLA THOMPSON, CANADIAN BIKE SUPPLY, KELOWNA, BC
- 3 LEVI SOUSA, ABBOTSFORD, BC
- 4 HAYDEN (HURRICANE) PEARSON, ST ANDREWS, MB
- 5 WOLFGANG (NAPOLEON) ASQUIN, EDMONTON, AB
13-14 Mixed Open Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 JORDYN (THE RYTHEM) MIRANDA, BMX SHARKS, MOHAVE VALLEY, AZ
- 2 KEILEY (SUGAR COOKIE) SHEA, 316 RACING/DK, LA HABRA, CA
- 3 BREANNA (MONSTER B) WINTER, FACTORY RIFT CANADA, ANTELOPE, CA
- 4 JORDIS HARMER, RAISE FOR ROWYN, SPOKANE, WA
- 5 SKYLA GRENIER, CARSTAIRS, AB
- 6 RHYAN (RJ) BARFOOT, FACTORY RIFT CANADA, NANAIMO, BC
15-16 Mixed Open Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 TEIGEN PASCUAL, FACTORY RIFT CANADA, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 MOLLY SIMPSON, DAYLIGHT CYCLES, RED DEER, AB
- 3 BRIONY (BRI-PIE) FOKKENS, GOLDCOAST CYCLE, BLACK DIAMOND, AB
- 4 EMILY HENDERSON, AIRDRIE, AB
7-8 Open Total Riders = 15 Groups = 3
- 1 LOGAN WALLACE, UPRIGHT/URBAN GRAVITY, REDMOND, OR
- 2 ISAAC JOHNSON, CLOVER TOWING, SURREY, BC
- 3 BLAKE FREEHLING, NORCAL/NEXT GENERATION, GRANITE BAY, CA
- 4 LUKA ERB, FACTORY ORCA BOMBSHELL, KELOWNA, BC
- 5 JESSE POIRIER, BOMBSHELL FACTORY, LANGDON, AB
- 6 LEO FOGEL, VERNON, BC
- 7 KAYDEN BERRY, LANGDON, AB
- 8 AIDEN (MONKEY) STACY, MAC SPEED, OTIS ORCHARDS, WA
9-10 Open Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 CALEB DURKIN, WIAWIS/LSG, VAUGHN, WA
- 2 COREY TOWNLEY, ALPHA, STOCKTON, CA
- 3 CHRISTOPHER BAJADA, YESS DEVO, VANCOUVER, BC
- 4 TROY TSUJIMURA, PEMBERTON, BC
- 5 MYKAI STENE, DEVIANT, WEST KELOWNA, BC
- 6 RYLAN MCNTYRE, ASD RACING, LAKEWAY, TX
- 7 JACOBUS ARNOLD, KAMLOOPS, BC
- 8 ALEXANDER BOOTH, FACTORY RIFT CANADA, VANCOUVER, BC
11-12 Open Total Riders = 17 Groups = 3
- 1 TRUE (TRUDAT) BAILEY, WIAWIS/LSG, LAKE TAPPS, WA
- 2 NICO DIAZ, REVOLUTION CYCLING CLUB, AIRDRIE, AB
- 3 HUDSON WHITE, RAISE FOR ROWYN, SEATTLE, WA
- 4 DANE (THE HURRICANE) KERLUCK, OCRA DEVO TEAM, CAMPBELL RIVER, BC
- 5 ISAAC (DRAGON FIRE) PEDDLE, GUNSLINGER FACTORY/ONEAL/ERA3, ENUMCLAW, WA
- 6 BRODY MCLEAN, RIVAL DEVO, OSOYOOS, BC
- 7 CARTER BERRY, LANGDON, AB
- 8 MARK LUDLOW, ARDROSSAN, AB
13-14 Open Total Riders = 16 Groups = 3
- 1 JOSHUA TRERISE, FACTORY FULL TILT/RADIO, SHERWOOD, OR
- 2 BANYAN HOWELL, FACTORY YESS, BEND, OR
- 3 GAGE BROWN, FACTORY YESS, BEND, OR
- 4 TRISTAN STOREY, YESS LIMENINE PANDEMIC, OKOTOKS, AB
- 5 LUKE CARLON, ELITE MACHINING, SPOKANE, WA
- 6 CONNOR BOHLMANN, FACTORY RAVAL CANADA, VANCOUVER, BC
- 7 JAKOB ROSS, CYCLE PATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
- 8 ATLEY CARSON, REVOLUTION CYCLING CLUB, AIRDRIE, AB
15-16 Open Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 MIKKEL DEVORE, VERADALE, WA
- 2 JACOB SHAW, DEVIANT BMX/100 PERCENT, KELOWNA, BC
- 3 WILLIAM WELIKOKLAD, DAYLIGHT CYCLES, RED DEER, AB
- 4 KAILEB TORRIE, EDMONTON, AB
17-20 Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 NATHAN (NATE) KHOMA, 3B RACING, SPOKANE, WA
- 2 JEREMY POPE, DELINQUENT RACING, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 3 RYAN MYSEK, OKOTOKS, AB
10 & Under Girls Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 TAYLOR LEAKEY, ARIZONA BICYCLE WERX/FALL RISK RACING, PHOENIX, AZ
- 2 PAYTON DUFFY, DOMINUS RACING, SPRUCE GROVE, AB
- 3 MIA (MEERKAT) MOLZAN, DYNAMITE NATION, GIG HARBOR, WA
11-12 Girls Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 HANNAH LEAKEY, ARIZONA BICYCLE WERX/FALL RISK RACING, PHOENIX, AZ
- 2 SAVANNA STOKES, SPNCTY, LAS VEGAS, NV
- 3 KAYLEE (TOTAL CHAOS) CASE, DYNAMITE NATION, KENNEWICK, WA
13-14 Girls Cruiser Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 SHELBY ELDER, JR BICYCLES.COM/SPEEDCO/AVIAN, RAMONA, CA
- 2 MEKENNA MARTIN, WESTCOASTBMXERS, GRANTS PASS, OR
- 3 TATUM (TERROR) ANDERSON, THE BIKE MASTER, BONNEY LAKE, WA
- 4 ZOE MCHALE-BOULTER, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, LANGLEY, BC
- 5 SHAELIN TINKER, GOON SQUAD, MAPLE RIDGE, BC
- 6 PAISLEY REID, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
- 7 HANNAH HAGGERTY, 208 RIFT, MERIDIAN, ID
36-40 Women Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 KAITLYN WHITE, NORCAL/NEXT GENERATION, YUBA CITY, CA
- 2 ELIZABETH BOWERS, FACTORY YESS, SPOKANE, WA
- 3 JENNIFER LANDOLT, KUWAHARA CANADA, PRINCE GEORGE, BC
- 4 DANIELA MARTINEZ, PURE BICYCLES CANADA, VICTORIA, BC
41-45 Women Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 DEBORAH (SHE - W) WILLIAMS, FACTORY CLAYBORN CANADA, LETHBRIDGE, AB
- 2 HIDI CRAMER, GUNSLINGER/ONEAL/ERA 3, DES MOINES, WA
- 3 BEA LINDSAY-HAWKINS, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, LANGLEY, BC
- 4 LANA KUYVENHOVEN, LANGLEY, BC
51-55 Women Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 MIRIAM BAILEY, SQUAMISH, BC
- 2 WENDY RYALL, MISSION, BC
- 3 ARLEIGH HILL, VERNON, BC
7 & Under Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 WYATT(WIFI) CHRISTENSEN, FACTORY ORCA BOMBSHELL, KINGSTON, WA
- 2 ANDREW PROBERT, FTB BMX, LAKE MARY, FL
- 3 DREW WALZ, FLY RACING / SUPERCROSS, BOISE, ID
8 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 LIAN AUYON, JR BICYCLES.COM/SPEEDCO/AVIAN, HEBER, CA
- 2 DEVIN WALZ, FLY RACING / SUPERCROSS, MERIDIAN, ID
- 3 HAYDEN MESSERE, DIABLOS, KAMLOOPS, BC
- 4 KYSON STEVENSON, DIABLOS, CHEMANIUS, BC
- 5 BLAKE ROGERSSON, WINNIPEG, MB
9 Cruiser Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 KAIDEN (BOOMERANG) IRELAND, THE BIKE MASTER, EVERSON, WA
- 2 DOMINIC BUCH, FACTORY ORCA BOMBSHELL, VICTORIA, BC
- 3 EMMET CURRIE, DEVIANT BMX, WEST KELOWNA, BC
- 4 LUCAS CLOSE, MONSTER BIKE SUPPLY, SURREY, BC
- 5 GAGE CARSON, REVOLUTION CYCLING CLUB, AIRDRIE, AB
- 6 FINLEY MCHALE-BOULTER, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, LANGLEY, BC
- 7 HAYDEN (HURRICANE) PEARSON, ST ANDREWS, MB
10 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 WILLIAM (THE SLEEPER) EDMONDS, MOM AND DAD, GLEN HEAD, NY
- 2 MATHEW HAYWOOD, RIVAL RACING, DAYTON, OH
- 3 CONNOR CLIFFORD, DAYLIGHT CYCLES, HURRICANE, UT
- 4 JACK (JACK JACK) KNOROWSKI, WIAWIS/LSG, PHOENIX, AZ
- 5 DREW SOLMES, DEVIANT, VERNON, BC
11 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 MAX CLARK, ELITE BICYCLES/VENDETTA, CARMICHAEL, CA
- 2 STEVIE (THE WONDER BOY) LUCASH, THE BIKE MASTER, KENT, WA
- 3 BUBBA PADDOCK, DELINQUENT RACING / MAMQUAM, NANAIMO, BC
- 4 BRAYSON KLEIN, B&P CYCLE, CROSSFIELD, AB
- 5 PEYTON (PORKCHOP) CALHOUN, DYNAMITE NATION, PORT ORCHARD, WA
12 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 DYLAN (DOUBLE D) DOWNING, THE BIKE MASTER, ORTING, WA
- 2 TREVOR HOFFMAN, NORTHWEST BMX, WILSONVILLE, OR
- 3 TARIN (TARIN IT UP) FIELDS, ALPHA, NEWMAN LAKE, WA
- 4 CARTER COSMAN, ORCA/BOMBSHELL DEVO, SOOKE, BC
- 5 BRADY ONEIL, DAYLIGHT CYCLES, HENDERSON, NV
14 Cruiser Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 JAYCE BARTLEY, LDC, MILWAUKIE, OR
- 2 JOHN HAYNES IV, COEUR D ALENE, ID
- 3 DYLAN (TOP GUN) GASCA, DRIVEN CYCLING ACADEMY, BUCKLEY, WA
- 4 DOUGLAS SCHMEICHEL, DRIVEN CYCLING ACADEMY, KUNA, ID
- 5 LEVI HUVARD, DAYLIGHT CYCLES, CAMARILLO, CA
- 6 RIVER REECE, LDC, FORT WORTH, TX
- 7 SAWYER CAMERON, MISSION, BC
16 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 JOSHUA LOUDERMILK, GUNSLINGER FACTORY/ONEAL/ERA3, SALEM, OR
- 2 WILLIAM KNIGHT III, THE BIKE MASTER, BONNEY LAKE, WA
- 3 CHANCE HEDRICK, EMERALD VALLEY BMX, EUGENE, OR
17-20 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 MAX AUSTIN, VELOCITY BIKE CO, BOZEMAN, MT
- 2 BRANDON LOUDERMILK, GUNSLINGER FACTORY/ONEAL/ERA3, SALEM, OR
- 3 MARCUS (TAZ MAN) HUTKO, BMX ELITE, ORTING, WA
21-25 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 GARRETT (THE GUNSHOT) NORTHINGTON, 3B RACING, HAYDEN, ID
- 2 (STYLE)KYLE UNREIN, BALISTIC, LYNNWOOD, WA
- 3 CARTER ONEAL, FALL RISK RACING, PHOENIX, AZ
26-30 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 DARCY GLENCROSS, PURE BICYCLES CANADA, NANAIMO, BC
- 2 JAKE SHEPHERD, BMX ELITE, BUCKLEY, WA
- 3 JOSEPH WARREN, RIDGELINE SERVICE, CHERRY VALLEY, CA
36-40 Cruiser Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 JUSTUS (AIRTIME) ANDERSON, THE BIKE MASTER, BONNEY LAKE, WA
- 2 MICHAEL WIEBE, LADYSMITH MOTORSPORTS, NANAIMO, BC
- 3 JEREMY BUSHNELL, THE BIKE MASTER, TACOMA, WA
- 4 JONATHAN MILBURN, CUMBERLAND, BC
- 5 LANCE DALY, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
- 6 DION-JAY BAYRACK, RIVAL CANADA, BROOKS, AB
41-45 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 JASON ONDELL, BMX ELITE, TACOMA, WA
- 2 DANNY ASHBROOK, COB/MINT PRINT MEDIA, HESPERIA, CA
- 3 PAUL SHERMAN, BRACKENDALE, BC
- 4 JACK DEYOUNG, G.H.Y. BIKES, SEATTLE, WA
46-50 Cruiser Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 JON LINDBERG, SILVERDAL CYCLERY, BREMERTON, WA
- 2 HB HARWOOD, BIKE MASTER, PUYALLUP, WA
- 3 CHRIS SPENCE, KRAPPWEASEL RACING, VERNON, BC
- 4 ANDY TIELEN, SURREY, BC
- 5 GERRY"OG BIG RED"ERICKSON, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, LANGLEY, BC
- 7 DAVID ARCHIBALD, PRIVATEER, PUYALLUP, WA
- 7 DINO MATTONI, PUYALLUP, WA
51-55 Cruiser Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 DARREN (DW) WILLIAMS, FACTORY CLAYBORN CANADA, LETHBRIDGE, AB
- 2 JEFF INGRAM, FACTORY YESS, KELOWNA, BC
- 3 MONTY CAVADINI, YESS, FERNDALE, WA
- 4 DEAN BOTTERILL, SILVERSTAR MOUNTAIN, VERNON, BC
- 5 SCOTT CLARK, ELITE BICYCLES / FLY, CARMICHAEL, CA
- 6 MIKE KAISER, RADROY, GREELY, ON
- 7 MICHAEL (RETRO MIKE) DEVLIN, DRP/OLD FOOLS BMX, LANGLEY, BC
- 8 ROB (OLD PSYCHO) DODDS, WIPE OUT GEAR, PRIMAL, NANAIMO, BC
56-60 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 GREG TURNAGE, NORTHWESTBMX SEVENMX BOX, BEAVERTON, OR
- 2 WOODY WOODRUFF, MESA, AZ
- 3 GEORGES KREUZKAMP, FACTORY YESS, WHITE ROCK, BC
- 4 SCOTT ANGUS, JR BICYCLES.COM/SPEEDCO/AVIAN, MORENO VALLEY, CA
- 5 DARREN SIMMONS, TACOMA, WA
61 & Over Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 GREG (THE THRILL) MCGILL, PURE BICYCLES CANADA, NANAIMO, BC
- 2 DANNY (BIONIC MAN) BUSHNELL, THE BIKE MASTER, VANCOUVER, WA
- 3 JIM DERVIN, WHITETHORN, CA
5 & Under Novice Total Riders = 15 Groups = 3
- 1 CLIVE CLENDENING, VANCOUVER, BC
- 2 BECKAM ROBERTS, MAPLE RIDGE, BC
- 3 MATTHEW OAKLEY, PITT MEADOWS, BC
- 4 ELLA JOHANSON, LANGLEY, BC
- 5 LUKE SHELLITO, RIVER VALLEY BMX, PUYALLUP, WA
- 6 MONROE LAMBERT, NANAIMO, BC
- 7 FINN ROHL, ROCK BAY BMX, CALGARY, AB
- 8 EVELYN LEVANGIE, NORTH VANCOUVER, BC
6 Novice Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 NOAH HARRON, MONSTER BIKE SUPPLY, SURREY, BC
- 2 NORA REILING, ORCA BOMBSHELL, SHERWOOD PARK, AB
- 3 BRAELYN KANAVOS, VANCOUVER, BC
- 4 LINCOLN STOREY, OKOTOKOS, AB
7 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 EASTON BRIM, EVERSON, WA
- 2 CRUZ BERRY, LANGDON, AB
- 3 STIRLING KIRKPATRICK, KELOWNA, BC
8 Novice Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 MAX COOKMAN, NANAIMO, BC
- 2 MIKHAIL WENZEL, KAMLOOPS, BC
- 3 JAKUB CERNICKA, NORTH VANCOUVER, BC
- 4 GAVIN DEL FANTE, NORTH VANCOUVER, BC
- 5 MYA BURSEY, COURTENAY, BC
- 6 LUCAS GOURLIE, CRANBROOK, BC
9 Novice Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 KAYDEN ROBBINS, CAMPBELL RIVER, BC
- 2 GRAYSON ROBERTS, MAPLE RIDGE, BC
- 3 WILLIAM BEDARD, NORTH VANCOUVER, BC
- 4 BEKAM CAMPBELL, SQUAMISH, BC
10 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 AUSTIN HIGDON, CRANBROOK, BC
- 2 ELLA HANLON, KELOWNA, BC
- 3 ASHLEY CARGO, PRINCE GEORGE, BC
12 Novice Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 DAYTON MCCOMBER, PRINCE GEORGE, BC
- 2 EVAN (BABY BURGER) BOERGER, RED DEER, AB
- 3 TIFFANY HILLAND, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 4 COLT CARRUTHERS, VICTORIA, BC
36-40 Novice Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 JOSH VELOCK, EVERETT, WA
- 2 STEVE WOODWARD, LANGLEY, BC
- 3 DAN KAUTZ, KAMLOOPS, BC
41-45 Novice Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 MIKE DRAGLAND, BAKERVIEW BMX, MARYSVILLE, WA
- 2 CHRIS PEARSON, ST ANDREWS, MB
- 3 GUILLAUME BEDARD, NORTH VANCOUVER, BC
- 4 DOUGLAS (DOUG) TERAMOTO, ICE / TTP., BARRIERE, BC
5 & Under Intermediate Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 CANNON (CANNONBALL) HOUGHTON, DYNAMITE NATION, EVERETT, WA
- 2 HUDSON (LITTLE LUTMAN) LUTMAN, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 3 JOE GELLIS, NORTH VANCOUVER, BC
- 4 CAMBER SCHLEY, COOKING LAKE, AB
- 5 SAMSON ERB, ORCA BOMBSHELL DEVO TEAM, KELOWNA, BC
- 6 EDEN (ROO ROO) IRELAND, THE BIKE MASTER, EVERSON, WA
- 7 RIKO KANADA, LANGLEY, BC
- 8 SYLAS FINAN, VICTORIA, BC
6 Intermediate Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 HAMISH SHERMAN, DAD, BRACKENDALE, BC
- 2 LEVI ROHL, ROCK BAY BMX/TROY LEE DESIGNS, CALGARY, AB
- 3 NOAH CORNBILL, COAL HILLS BMX, CAMPBELL RIVER, BC
- 4 BRODY MILLER, LYNDEN, WA
- 5 HENRY ALAIN, ALDERGROVE, BC
- 6 COLTON HACKETT, MARYSVILLE, WA
- 7 JAKE BEATTIE, LIONS BAY, BC
- 8 ALEXANDER SCHLEY, SHERWOOD PARK, AB
7 Intermediate Total Riders = 15 Groups = 3
- 1 EASTON JONES, NANAIMO, BC
- 2 KASCH WING, COURTENAY, BC
- 3 ADAM OAKLEY, PITT MEADOWS, BC
- 4 CARVER LAMONT, PRINCE GEORGE, BC
- 5 NASH MARETT, OCEANSIDE BMX, QUALICUM BEACH, BC
- 6 BODE FRANKO, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 7 RYAN CARGO, PRINCE GEORGE, BC
- 8 LOGAN KAUTZ, KAMLOOPS, BC
8 Intermediate Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 OWEN MCINTYRE, ASD RACING, LAKEWAY, TX
- 2 JACK WESTWOOD, SQUAMISH, BC
- 3 JOSEPH (JOEY) STANLEY, NANAIMO, BC
- 4 BLAKE ROGERSSON, WINNIPEG, MB
- 5 MEIRAH HONEYSETT, COURTENAY, BC
- 6 LOUIS EKLER, MOM, PUYALLUP, WA
- 7 MATTHEW JACOBSON, ORCA BOMBSHELL AVENT, VICTORIA, BC
- 8 QUINN BELL, DAD, BURNABY, BC
9 Intermediate Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 HAYDEN GLENN, ABBOTSFORD, BC
- 2 JOHNNY (THE SPIDER) DRAGLAND, BAKERVIEW BMX, MARYSVILLE, WA
- 3 JENNER (THE GENERAL) SMITH, GOLD COAST, GIG HARBOR, WA
- 4 COOPER MARETT, OCEANSIDE BMX, QUALICUM BEACH, BC
- 5 CRUZ HURLEY, SURREY, BC
- 6 LEVI SOUSA, ABBOTSFORD, BC
- 7 HAYDEN (HURRICANE) PEARSON, ST ANDREWS, MB
- 8 COOPER ROGERS, LYNDEN, WA
10 Intermediate Total Riders = 17 Groups = 3
- 1 HAYDEN MATLOCK, KELOWNA, BC
- 2 CARTER DAY, CALGARY, AB
- 3 HUNTER RONAYNE, PEMBERTON, BC
- 4 DYLAN WILCOX, COURTENAY, BC
- 5 NIXON MACDONALD, NANAIMO, BC
- 6 LAYNE BEAUDRY, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 7 NATHAN MISKINIS, MAPLE RIDGE CYCLE, SURREY, BC
- 8 RACHEL HILLAND, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
11 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 BRAYSON KLEIN, B&P CYCLE, CROSSFIELD, AB
- 2 DAMIEN AVILA, RIVER VALLEY BMX, SPANAWAY, WA
- 3 LOGAN CAVALETTO, KAMLOOPS, BC
12 Intermediate Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 EDUARD PEPENEL, VICTORIA, BC
- 2 EASTON MCALISTER, SAVE, OKOTOKS, AB
- 3 CASEY MCHALE-BOULTER, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 4 DAVID FULLER, NORTH VANCOUVER, BC
- 5 MABEL REID, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
13 Intermediate Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 CHANCE HENNESSEY, VICTORIA, BC
- 2 CARSON (THE DONUT) CRAMER, GUNSLINGER/O'NEAL/ ERA3, DES MOINES, WA
- 3 COLTON BARNETT, LADYSMITH, BC
- 4 HANNAH HAGGERTY, 208 RIFT, MERIDIAN, ID
- 5 DEVAN FRASER, CHILLIWACK, BC
15 Intermediate Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 TANNER (THE HIPPIE) ROPPEL, BAKERVIEW BMX, SEDRO WOOLEY, WA
- 2 HEYDEN COMEAU, KELOWNA, BC
- 3 JASON MUIR, SUMMERLAND, BC
- 4 CRESTON HENDERSON, AIRDRIE, AB
- 5 KAMERON (THE RIPPER) JOHNSON, BIKEMASTERS, BELLINGHAM, WA
36-40 Intermediate Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 JARED WING, COURTENAY, BC
- 2 KYLE SHELLITO, RIVER VALLEY BMX, PUYALLUP, WA
- 3 ROLLY HILLAND, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 4 TODD ROSENBERG, BEND, OR
- 5 CHAD CALHOUN, DYNAMITE NATION, PORT ORCHARD, WA
- 6 DION-JAY BAYRACK, RIVAL CANADA, BROOKS, AB
46-50 Intermediate Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 MICHAEL DOWSON, AIRDRIE, AB
- 2 BRIAN GOLDSTONE, SQUAMISH, BC
- 3 BRYAN DONALD, REVOLUTION, LETHBRIDGE, AB
- 4 DANNY (BIONIC MAN) BUSHNELL, THE BIKE MASTER, VANCOUVER, WA
- 5 ROGER POCKETT, WINNIPEG, MB
- 6 MIKE MCINTYRE, ASD RACING, LAKEWAY, TX
- 7 MARK NIELSEN, SUMMERLAND, BC
6 Expert Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 HALLE STOCKS, YESS DEVELOPMENT, KELOWNA, BC
- 2 KIRA VESCUSO, FACTORY BOMBSHELL, RIO RANCHO, NM
- 3 CHARLEIGH (CHUCKLES) BARFOOT, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
- 4 ELINOR CHRISTENSEN, ONE TRACK MIND, KINGSTON, WA
7 Expert Girls Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 HARPER VESCUSO, FACTORY BOMBSHELL, RIO RANCHO, NM
- 2 SAVANAH (SAVAGE) LAFEBER, FACTORY ORCA BOMBSHELL, VICTORIA, BC
- 3 MADISON (MADDIECAT) CALHOUN, DYNAMITE NATION, PORT ORCHARD, WA
- 4 FIA GRAATEN, YESS DEVO, LANTZVILLE, BC
- 5 SAYLOR INGLIS, LAKE COUNTRY, BC
8 Expert Girls Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 LOGAN LEE, FACTORY ORCA BOMBSHELL, CALGARY, AB
- 2 ALLIE MCLEAN, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, SURREY, BC
- 3 STELLA (HOT SAUCE) CONNELLY, NORTH VANCOUVER, BC
9 Expert Girls Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 PIPER GRAATEN, FACTORY YESS, LANTZVILLE, BC
- 2 QUINN REILING, FACTORY ORCA BOMBSHELL, STRATHCONA COUNTY, AB
- 3 HAYLEE LAURELL, TCR SPORT LAB, TIMEFREE, COCHRANE, AB
- 4 CALLA ALISCH, LANGLEY, BC
- 5 SHAINE (CHEETAH) DRAGLAND, BAKERVIEW BMX, MARYSVILLE, WA
- 6 POPPY (POOPSTER) ROBINSON, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
10 Expert Girls Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 TIFFANY BROSIUS, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, VICTORIA, BC
- 2 TAYLOR LEAKEY, ARIZONA BICYCLE WERX/FALL RISK RACING, PHOENIX, AZ
- 3 EILEE PUGHE, MOM AND DAD, MAPLE RIDGE, BC
- 4 (FAST CAT) KYLA THOMPSON, CANADIAN BIKE SUPPLY, KELOWNA, BC
- 5 VIVIENNE OOMS, UFO, VICTORIA, BC
- 6 PAYTON DUFFY, DOMINUS RACING, SPRUCE GROVE, AB
- 7 MIA (MEERKAT) MOLZAN, DYNAMITE NATION, GIG HARBOR, WA
11 Expert Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 SOPHIA (SOPHAST) RODRIGUEZ, FACTORY YESS, BEND, OR
- 2 RHYAN (RJ) BARFOOT, FACTORY RIFT CANADA, NANAIMO, BC
- 3 TESS BAILEY, WIAWIS/LSG, LAKE TAPPS, WA
- 4 KAILA MURRAY, BRACKENDALE, BC
12 Expert Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 HANNAH LEAKEY, ARIZONA BICYCLE WERX/FALL RISK RACING, PHOENIX, AZ
- 2 SAVANNA STOKES, SPNCTY, LAS VEGAS, NV
- 3 ELLA SMITH, VICTORIA, BC
- 4 KAYLEE (TOTAL CHAOS) CASE, DYNAMITE NATION, KENNEWICK, WA
13 Expert Girls Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 JORDYN (THE RYTHEM) MIRANDA, BMX SHARKS, MOHAVE VALLEY, AZ
- 2 SYDNEY GARONZIK, DAYLIGHT CYCLES, LAKE TAPPS, WA
- 3 JORDIS HARMER, RAISE FOR ROWYN, SPOKANE, WA
- 4 KEILEY (SUGAR COOKIE) SHEA, 316 RACING/DK, LA HABRA, CA
- 5 NATASHA MILLER, COQUITLAM, BC
- 6 SHELBY ELDER, JR BICYCLES.COM/SPEEDCO/AVIAN, RAMONA, CA
- 7 EMILY (EM) BELL, YESS DEVELOPMENT, NANOOSE BAY, BC
- 8 TATUM (TERROR) ANDERSON, THE BIKE MASTER, BONNEY LAKE, WA
14 Expert Girls Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 BREANNA (MONSTER B) WINTER, FACTORY RIFT CANADA, ANTELOPE, CA
- 2 KEIRA MURPHY, FACTORY YESS, NANAIMO, BC
- 3 MAKAYLA BROSIUS, VICTORIA, BC
- 4 MEKENNA MARTIN, WESTCOASTBMXERS, GRANTS PASS, OR
- 5 ZOE MCHALE-BOULTER, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, LANGLEY, BC
- 6 PAISLEY REID, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
- 7 JACY MOORE, FACTORY WIAWIS/LSG , PORT ORCHARD, WA
15-16 Expert Girls Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 TEIGEN PASCUAL, FACTORY RIFT CANADA, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 MOLLY SIMPSON, DAYLIGHT CYCLES, RED DEER, AB
- 3 SIERRA ALTENDORF, EVERETT, WA
- 4 ROBYN SCHENK, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 5 BRIONY (BRI-PIE) FOKKENS, GOLDCOAST CYCLE, BLACK DIAMOND, AB
- 6 EMILY HENDERSON, AIRDRIE, AB
- 7 EMMA WALTERS, PRINCE GEORGE, BC
- 8 JANEL CHURCH, UFO / BUILT TO LAST, VICTORIA, BC
17-20 Expert Women Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 ELIZABETH BOWERS, FACTORY YESS, SPOKANE, WA
- 2 ISLA HUTTON, BALLISTIC BMX, LANGLEY, BC
- 3 MEGAN DECOTEAU, DIABLOS RACING, RENTON, WA
41 & Over Expert Women Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 KAITLYN WHITE, NORCAL/NEXT GENERATION, YUBA CITY, CA
- 2 DEBORAH (SHE - W) WILLIAMS, FACTORY CLAYBORN CANADA, LETHBRIDGE, AB
- 3 CHELSEA TRITES, LANGLEY, BC
6 Expert Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 DREW WALZ, FLY RACING / SUPERCROSS, BOISE, ID
- 2 BENTLEY ERB, FACTORY ORCA BOMBSHELL, KELOWNA, BC
- 3 GRIFFIN SCHWANDT, MAPLE RIDGE CYCLE, MAPLE RIDGE, BC
- 4 NATE TRERISE, NORTHWEST BMX, SHERWOOD, OR
7 Expert Total Riders = 13 Groups = 2
- 1 JONAH KNOROWSKI, WIAWIS/LSG, PHOENIX, AZ
- 2 OLIVER CORNBILL, COAL HILLS BMX, CAMPBELL RIVER, BC
- 3 TANNER KINSELLA, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, LANGLEY, BC
- 4 HUNTER LUTMAN, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, LANGLEY, BC
- 5 COLTON COOLS, AVENT BOMBSHELL, AIRDRIE, AB
- 6 ETHAN DEANE-FREEMAN, ORCA BOMBSHELL DEVO, MAPLE RIDGE, BC
- 7 WYATT(WIFI) CHRISTENSEN, FACTORY ORCA BOMBSHELL, KINGSTON, WA
- 8 ANDREW PROBERT, FTB BMX, LAKE MARY, FL
8 Expert Total Riders = 22 Groups = 4
- 1 LIAN AUYON, JR BICYCLES.COM/SPEEDCO/AVIAN, HEBER, CA
- 2 BLAKE FREEHLING, NORCAL/NEXT GENERATION, GRANITE BAY, CA
- 3 LUKA ERB, FACTORY ORCA BOMBSHELL, KELOWNA, BC
- 4 ISAAC JOHNSON, CLOVER TOWING, SURREY, BC
- 5 AIDEN (MONKEY) STACY, MAC SPEED, OTIS ORCHARDS, WA
- 6 LOGAN WALLACE, UPRIGHT/URBAN GRAVITY, REDMOND, OR
- 7 JESSE POIRIER, BOMBSHELL FACTORY, LANGDON, AB
- 8 CORBIN NADEAU, THOMPSON VALLEY CHARTERS, KAMLOOPS, BC
9 Expert Total Riders = 25 Groups = 5
- 1 ALEXANDER BOOTH, FACTORY RIFT CANADA, VANCOUVER, BC
- 2 CALEB DURKIN, WIAWIS/LSG, VAUGHN, WA
- 3 KAIDEN (BOOMERANG) IRELAND, THE BIKE MASTER, EVERSON, WA
- 4 REX JOHNSON, MAPLE RIDGE CYCLE, ABBOTSFORD, BC
- 5 DOMINIC BUCH, FACTORY ORCA BOMBSHELL, VICTORIA, BC
- 6 CONNOR BRERETON-STILES, CANADIAN BIKE SUPPLY, COQUITLAM, BC
- 7 TROY TSUJIMURA, PEMBERTON, BC
- 8 TAYVIN IHAKSI, WHITE INDUSTRIES, PEMBERTON, BC
10 Expert Total Riders = 24 Groups = 4
- 1 KAMERON DROMBOLIS, LANGLEY, BC
- 2 DALLEN BRERETON-STILES, FACTORY RIFT CANADA, COQUITLAM, BC
- 3 AIDAN RAGLE, POWERLITE-DANSCOMP-DFR, APPLE VALLEY, CA
- 4 JEREMY PURICH, ROYSTON, BC
- 5 JACK CERNEY, FACTORY YESS, COQUITLAM, BC
- 6 NICOLAI MARTINEZ, PURE BICYCLES CANADA, VICTORIA, BC
- 7 WILLIAM (THE SLEEPER) EDMONDS, MOM AND DAD, GLEN HEAD, NY
- 8 MATHEW HAYWOOD, RIVAL RACING, DAYTON, OH
11 Expert Total Riders = 29 Groups = 5
- 1 AUSTIN CORNBILL, FACTORY ORCA BOMBSHELL, CAMPBELL RIVER, BC
- 2 MAX CLARK, ELITE BICYCLES/VENDETTA, CARMICHAEL, CA
- 3 ISAAC (DRAGON FIRE) PEDDLE, GUNSLINGER FACTORY/ONEAL/ERA3, ENUMCLAW, WA
- 4 BRODY MCLEAN, RIVAL DEVO, OSOYOOS, BC
- 5 STEVIE (THE WONDER BOY) LUCASH, THE BIKE MASTER, KENT, WA
- 6 RYDER VAN STRIEN, ALLIANCE RACING, KELOWNA, BC
- 7 ZAKARY KAISER, RADROY, GREELY, ON
- 8 CARTER BERRY, LANGDON, AB
12 Expert Total Riders = 22 Groups = 4
- 1 TRUE (TRUDAT) BAILEY, WIAWIS/LSG, LAKE TAPPS, WA
- 2 TARIN (TARIN IT UP) FIELDS, ALPHA, NEWMAN LAKE, WA
- 3 NICO DIAZ, REVOLUTION CYCLING CLUB, AIRDRIE, AB
- 4 HUDSON WHITE, RAISE FOR ROWYN, SEATTLE, WA
- 5 DANE (THE HURRICANE) KERLUCK, OCRA DEVO TEAM, CAMPBELL RIVER, BC
- 6 RYLEY COFIELD, PURE BICYCLES CANADA, NANAIMO, BC
- 7 CAMERON ELLIOTT, MAPLE RIDGE CYCLE, MAPLE RIDGE, BC
- 8 JASPER ALTENDORF, EVERETT, WA
13 Expert Total Riders = 21 Groups = 4
- 1 BANYAN HOWELL, FACTORY YESS, BEND, OR
- 2 DOUGLAS SCHMEICHEL, DRIVEN CYCLING ACADEMY, KUNA, ID
- 3 BRYANT (THE SNIPER) JOHNSON, RBR/TANGENT/NWBMX, BEND, OR
- 4 ETHAN MCLEOD, NORTH VANCOUVER, BC
- 5 AARON (BURGER) KINGSLIEN, LA VERNIA, TX
- 6 JAKOB KAISER, RADROY, GREELY, ON
- 7 TRISTEN STACEY, VIRAL GOGGLES, MISSION, BC
- 8 SAGE BADER, CRESWELL, OR
14 Expert Total Riders = 19 Groups = 3
- 1 JOSHUA TRERISE, FACTORY FULL TILT/RADIO, SHERWOOD, OR
- 2 GAGE BROWN, FACTORY YESS, BEND, OR
- 3 JOHN HAYNES IV, COEUR D ALENE, ID
- 4 CARSON KOWASKI, FACTORY RIFT CANADA, INNISFAIL, AB
- 5 ATLEY CARSON, REVOLUTION CYCLING CLUB, AIRDRIE, AB
- 6 CONNOR BOHLMANN, FACTORY RAVAL CANADA, VANCOUVER, BC
- 7 JAYCE BARTLEY, LDC, MILWAUKIE, OR
- 8 RIVER REECE, LDC, FORT WORTH, TX
15 Expert Total Riders = 18 Groups = 3
- 1 TYLER KNIGHT, DAYLIGHT CYCLES, LAKESIDE, CA
- 2 MIKKEL DEVORE, VERADALE, WA
- 3 JAYDEN SHELDRAKE, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, ABBOTSFORD, BC
- 4 CHARLIE BIGGS, FACTORY FREE AGENT-BOX, BELMONT, NC
- 5 WILLIAM WELIKOKLAD, DAYLIGHT CYCLES, RED DEER, AB
- 6 CALEB DOBIE, MAPLE RIDGE CYCLE, MAPLE RIDGE, BC
- 7 HAIDEN BOTROKOFF, RIVAL CANADA, NANAIMO, BC
- 8 NICK SARICH, SPOKANE, WA
16 Expert Total Riders = 15 Groups = 3
- 1 TOMAS (TOMMY) ANDERSON, 316RACING/DKBIKES, CHULA VISTA, CA
- 2 ERIC DROTAR, FACTORY YESS, SURREY, BC
- 3 JACOB SHAW, DEVIANT BMX/100 PERCENT, KELOWNA, BC
- 4 AIDEN GRECHT, RIVAL CANADA, PARKSVILLE, BC
- 5 KAILEB DOWSON, CLAYBORN CANADA, AIRDRIE, AB
- 6 KAILEB TORRIE, EDMONTON, AB
- 7 JAKOB PLANK, CYCLE PATH WRECKING CREW, VERNON, BC
- 8 TAYLOR HENDRICKSON, NORTHWEST BMX, PASCO, WA
17-20 Expert Total Riders = 20 Groups = 4
- 1 ZACHARY FRIER, EXTREME TEAM, ABBOTSFORD, BC
- 2 RAYNE LANKFORD, FACTORY FULL TILT/RADIO, HOUSTON, TX
- 3 BRANDON LOUDERMILK, GUNSLINGER FACTORY/ONEAL/ERA3, SALEM, OR
- 4 MASON MEININGER, NW BMX / CORSA RACEWEAR, PASCO, WA
- 5 ALEX GRECHT, RIVAL CANADA, PARKSVILLE, BC
- 6 MITCHEL LANDRY, RIVAL CANADA, NANAIMO, BC
- 7 TRENTON MOORE, PORT ORCHARD, WA
- 8 JUSTIN HAILEY, BOX / ODIO / MEYBO, ORANGE, CA
21-25 Expert Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 GARRETT (THE GUNSHOT) NORTHINGTON, 3B RACING, HAYDEN, ID
- 2 DAN PARADINE, PHOENIX, AZ
- 3 CARTER ONEAL, FALL RISK RACING, PHOENIX, AZ
- 4 PETER EBERHARDT, EL CAJON, CA
26-35 Expert Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 JAKE SHEPHERD, BMX ELITE, BUCKLEY, WA
- 2 DANNY BURSEY, PURE BICYCLES CANADA, COURTENAY, BC
- 3 BRENDEN DAVIES, KRAPPWEASEL, LUMBY, BC
- 4 ROY COCHRANE, RADROYS/YESSBMX/CORSA, BARRHAVEN, ON
- 5 TYLER CARLSON, DIABLOS RACING, KAMLOOPS, BC
36-40 Expert Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 CID MARTINEZ, PURE BICYCLES CANADA, VICTORIA, BC
- 2 NICK (SCOTTSCOTT) SCOTT, HIGH DESERT BMX, BEND, OR
- 3 ATUL BUONO, HIGH DESERT BMX, BEND, OR
- 4 JEREMY BUSHNELL, THE BIKE MASTER, TACOMA, WA
- 5 JONATHAN MILBURN, CUMBERLAND, BC
- 6 TY BAKER, GUNSLINGER/ONEAL/ERA 3, TENINO, WA
- 7 JUSTUS (AIRTIME) ANDERSON, THE BIKE MASTER, BONNEY LAKE, WA
41-45 Expert Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 BRENT LEE, BAY AREA BMXERS, UNIVERSITY PLACE, WA
- 2 CORY BANKS, VERNON, BC
- 3 JASON ONDELL, BMX ELITE, TACOMA, WA
- 4 FRANCOIS BOULANGER, GUNSLINGER/ONEAL/ERA 3, EUGENE, OR
- 5 DANNY ASHBROOK, COB/MINT PRINT MEDIA, HESPERIA, CA
- 6 PAUL SHERMAN, BRACKENDALE, BC
- 7 PETER KUYVENHOUEN, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, LANGLEY, BC
- 8 JACK DEYOUNG, G.H.Y. BIKES, SEATTLE, WA
51 & Over Expert Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 SHAWN (SWIFTY) OGORMAN, SUPERCROSS BMX, MARYSVILLE, CA
- 2 JEFF INGRAM, FACTORY YESS, KELOWNA, BC
- 3 GERRY"OG BIG RED"ERICKSON, MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS, LANGLEY, BC
- 4 DARREN (DW) WILLIAMS, FACTORY CLAYBORN CANADA, LETHBRIDGE, AB
- 5 MONTY CAVADINI, YESS, FERNDALE, WA
- 6 GEORGES KREUZKAMP, FACTORY YESS, WHITE ROCK, BC
- 7 DARREN SIMMONS, TACOMA, WA
- 8 SAM PELLIKAAN, MAS RACING, LANGLEY, BC
Team Results
Canadian Grands
Title Team
Rank | Team Name | Sheet 1 | Sheet 2 | Best Sheet |
---|---|---|---|---|
1 | FACTORY RIFT CANADA | 200 | 0 | 200 |
2 | FACTORY YESS | 199 | 0 | 199 |
3 | FACTORY ORCA BOMBSHELL | 170 | 194 | 194 |
4 | MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS | 181 | 0 | 181 |
5 | GUNSLINGER/ONEAL/ERA 3 | 172 | 0 | 172 |
6 | THE BIKE MASTER | 172 | 0 | 172 |