Menu
Powered By: Usabmx_2018_sticky

Popo_mxw350_mxh180_e0

Contact Us
Aberdeen Hub Area BMX Map

Location:
1111 1st Ave SE
Aberdeen SD 57401
View Map | Get Directions

Track Operator:
Kyle Oswald
605-216-1910
kyle@aberdeenbmx.com

Track Image

State Pre-Race Double

September 14, 2013


  • Registration Begins: 12:00 PM
  • Registration Ends: 1:30 PM
  • Race Time: ASAP
  • Entry Fee: 20

There is no description for this race.

Race Results

Race Date: 2013-09-14

Rider Results

Rider Results

District / 9 / Cruiser

District / 10 / Cruiser

District / 11 / Cruiser

District / 13 / Cruiser

  • 1 ADAM GOETZFRIED
  • 2 RYAN SIMPSON
  • 3 GAGE SCHATZ
  • JAKE HERMAN

District / 14 / Cruiser

  • 1 WYATT PRIMUS
  • 2 ROBBIE SIMPSON
  • 3 BLAKE KLIMEK

District / 31-35 / Cruiser

  • 1 JUSTIN FLOWERS
  • 2 AUSTIN JANGULA
  • 3 CARSON JOHNSON
  • 4 CHAD LANDWER
  • BRANDON SMITH

District / 5 & Under / Novice

  • 1 NOAH JUNG
  • 2 ADAM JARAGOSKE
  • 3 CALLIE VOIGT
  • CAMERON LEBLANC

District / 8 / Novice

  • 1 BRAYDEN HOPFINGER
  • 2 LANDON ASSARSSON
  • 3 BRAYLON COLLIER
  • BRYAN JENSEN

District / 9 / Novice

District / 10 / Novice

  • 1 WHAYTT KESSLER
  • 2 GAVIN HACKETT-RIENDEAU
  • 3 PAIGE ASSARSSON
  • 4 RACHEL BITZ
  • 5 DERRON GULDEN
  • KAYDRA JARAGOWSKE

District / 11 / Novice

  • 1 CONNOR FLETCHER
  • 2 MASON FINSTERWALDER
  • 3 EMILLEE JOHNSON
  • 4 BRADEN WILL
  • ETHAN ELLENDER

District / 14 / Novice

  • 1 MATT TRENHAILE
  • 2 KYLE IRELAND
  • 3 JACKSON TIBIATOWSKI

District / 5 & Under / Intermediate

  • 1 RENNER HAVEN
  • 2 RILEY KETTERLING
  • 3 PEYTON LAMB
  • BRAXTIN GULDEN

District / 6 / Intermediate

  • 1 SHASON TIMM
  • 2 JACOB D ROMBS
  • 3 BRYCEN JOHNSON
  • 4 ROMAN MCWILLIAMS
  • 5 TYSON VOLEK
  • ADAM JOHNSON

District / 7 / Intermediate

  • 1 TRACEN PEARSON
  • 2 BRENNEN LEFFORGE
  • 3 PEYTON GROSS
  • 4 MICHAEL WHITING
  • 5 KAIDON SCOTT
  • 6 HOLDEN WILL
  • 7 CAIDEN CROWE
  • RYAN TSCHETTER

District / 8 / Intermediate

  • 1 MARK JENSEN
  • 2 ZACHARY JUNG
  • 3 ASHER BOWSER
  • 4 JAKE BACHMEIER
  • 5 MARSHALL RETZER
  • PEARSON MCQUARIE

District / 9 / Intermediate

District / 10 / Intermediate

  • 1 XANDER MCWILLIAMS
  • 2 BRYCE HOMAN
  • 3 MITCHELL VOSS
  • 4 LANDON MERKEL
  • 5 ALEXANDER MCQUARIE
  • 6 DAMIEN BOSCHEE
  • 7 CARTER TIBIATOWSKI
  • 8 CARTER SCHAFER
  • DOMINIC PUDWILL

District / 11 / Intermediate

District / 12 / Intermediate

  • 1 MASEN BRENNER
  • 2 TREY WAGEMANN
  • 3 TANNER KIEFER
  • 4 TANNOR MERKEL
  • 5 MAKHI JONES
  • MATTHEW JOHNSON

District / 13 / Intermediate

District / 14 / Intermediate

  • 1 BLAKE KLIMEK
  • 2 JOSEPH SUEDMEIER
  • 3 NICHALOS GLATT
  • 4 ALEC DANIEL
  • ALLERTON PEDEN

District / 15 / Intermediate

  • 1 AUSTIN HALL
  • 2 NICHOLAS LEBLANC
  • 3 MCKENNON VETTER
  • ANTHONY ROMBS

District / 17-18 / Intermediate

  • 1 MARCUS ANDERSH
  • 2 BLAKE OLSON
  • 3 DYLAN IRELAND
  • 4 LUIS CHAVEZ
  • 5 BRANDON CHRISTIANSON
  • DEL DEROUCHIE

District / 7 / Girls

  • 1 MADISON PECKHAM
  • 2 MADISON VOIGT
  • 3 MARIAH HART
  • KALEIGH WEIG

District / 8 / Girls

District / 9 / Girls

  • 1 SUMMER ZAMORA
  • 2 KALLIE SPERLE
  • 3 BROOKLYN HETTICH
  • 4 SHERIDAN WHITING
  • DEZARAE BOSCHEE

District / 10 / Girls

  • 1 LYDIA PETERS
  • 2 MADYSON GROSS
  • 3 MARGARET HIEB

District / 12 / Girls

District / 13 / Girls

  • 1 MATTAYA MILLS
  • 2 BAILEY VOLEK
  • 3 HANNA OTTESEN

District / 15-16 / Girls

  • 1 BAILEE ENLOW
  • 2 CORTLYNE RYSTROM
  • 3 TAILOR KIEFER

District / 7 / Expert

District / 8 / Expert

  • 1 GABE GERHARDT
  • 2 CARTER MILLER
  • 3 TY MILLER
  • 4 ALEX PUDWILL
  • 5 JADEN COTA
  • CHEVY CHAVEZ

District / 9 / Expert

District / 10 / Expert

District / 11 / Expert

District / 12 / Expert

  • 1 DEVLIN LAMKE
  • 2 AUSTIN HOPFINGER
  • 3 RYAN SIMPSON
  • 4 COLTON JACKSON
  • JAY OLSON

District / 13 / Expert

  • 1 KONNER SPERLE
  • 2 BRANDON LOUT
  • 3 JUSTIN VARGAS
  • 4 MICHAEL GROSS
  • 5 ADAM GOETZFRIED
  • 6 BRADY BERNINGHAUS
  • 7 BODIE FITZSIMONDS
  • 8 JACK PLUMMER
  • GAGE SCHATZ
  • COLBY MOOS
  • ZACHARY JORGENSON

District / 14 / Expert

  • 1 STERLING BUCHHOLZ
  • 2 WYATT PRIMUS
  • 3 ROBBIE SIMPSON
  • 4 LOGAN SENDLE
  • 5 PARKER GEFFRE
  • 6 MAX DASCHLE
  • 7 GUNNER BROCKEL
  • TRISTAN GAUB

District / 15 / Expert

District / 16 / Expert

  • 1 JUSTIN BIERNE
  • 2 KASEY SPERLE
  • 3 NOAH CASANOVA
  • 4 AUSTIN JANGULA
  • 5 CODY JACKSON
  • 6 JASON OHLDE
  • 7 TYLER ASHLEY
  • ZACHARY TOSSETT

District / 17-18 / Expert

District / 19-27 / Expert

District / 17-20 / Girls

  • 1 SHAYNA LIER
  • 2 BRELYN SWENDSEID
  • 3 ALLISON TATE
  • 4 KAITLYN LARSON
  • KAYLA LEIDHOLT

District / 26-30 Girls / Cruiser

District / 41 & Over / Intermediate

Sign-Up to Become a Volunteer!

We need your help! Successful BMX programs are the result of a strong volunteer base. Be a part of something special and help make a difference in the lives of the kids & families at your local track.

Please choose one or more volunteer positions: