Menu
TB Awards 2/9/17
Unnamed
Powered By: Usabmx_2018_sticky

St_peters_bmx_logo_350x100_mxw350_mxh180_e0

Contact Us
St. Peters BMX Map

Location:
100 Brown Rd
St. Peters MO 63376
View Map | Get Directions

Track Operator:
Mike & Laurie Demmin
(636) 486-6787
stpbmx@gmail.com
636-278-2568
stpbmx@gmail.com

Track Image

Race Results

Race Date: 2010-07-09

Rider Results

Rider Results

District / 9 / Cruiser

  • 1 DREW LUCAS
  • 2 DREW ABNEY
  • 3 BROCK SHAW
  • BODIE SCHMIDT

District / 26-30 / Cruiser

  • 1 G MO
  • 2 STEVEN FRIEDMAN
  • 3 JOHN DONJOIAN
  • 4 JAMES KRONER
  • CHRISTOPHER SCOTT

District / 5 & Under / Novice

District / 6 / Novice

  • 1 NICHOLAS VENTIMIGLIA
  • 2 JOHN VANOVER
  • 3 WES SPILLMAN

District / 8 / Novice

  • 1 COLTON LIGON
  • 3 CHRISTIAN CONWAY

District / 11 / Novice

  • 1 BLAKE BEILMAN
  • 2 DOMINIC MIKEL
  • 3 GABE KALLAS
  • 4 REECE LIGON
  • LEXI NEPHEW

District / 12 / Novice

  • 1 ZAK SCHNEIDER
  • 2 JASON KAYE
  • 3 PRESTON PITCHFORD

District / 14 / Novice

  • 1 MITCH MUMMA
  • 2 ALEX JOHNSON
  • 3 GRANT FELDT
  • 4 BRENT ARNALL
  • DAKODA MORGAN

District / 19-27 / Novice

  • 1 NICK GUNNING
  • 2 TOM GUNNING
  • 3 BRIAN SCHAEFER

District / 5 & Under / Intermediate

  • 1 CONNOR CASLER
  • 2 AIDEN KING
  • 3 PATRICK CORCORAN

District / 7 / Intermediate

  • 1 SAMUEL NICHOLS
  • 2 NATHAN PADILLA
  • 3 MAXWELL TURPIN
  • 4 NAZ DONJOIAN
  • COLE PEARCE

District / 8 / Intermediate

  • 1 JOEY SCHAPER
  • 2 BODIE SCHMIDT
  • 3 ZACHARY THOMSON

District / 9 / Intermediate

  • 1 ADAM WALTKE
  • 2 DREW LUCAS
  • 3 DREW ABNEY
  • 4 TIMOTHY VIERLING
  • 5 BRANDON JOHNSON
  • ZACHARY EVANS

District / 11 / Intermediate

  • 1 NOAH LUZZI
  • 2 TREVOR PARK
  • 3 ETHAN BOIX
  • 4 NICHOLAS SHUTTLEWORTH
  • 5 NICK WALTKE
  • THOMAS TURPIN

District / 12 / Intermediate

  • 1 COLLIN SCHMIDT
  • 2 ETHAN BINE
  • 3 CHRISTOPHER SCOTT
  • 4 RAMONE VICK
  • 5 TYLER RYS
  • CHARLES VANOVER

District / 15 / Intermediate

  • 1 AUSTIN SADLER
  • 2 LAYTON HARRIS
  • 3 ALLEN MARTIN

District / 17-18 / Intermediate

  • 1 JARED WHITNEY
  • 2 ANTHONY BRASIER
  • 3 KEVIN PETO

District / 28-35 / Intermediate

  • 1 STEVEN FRIEDMAN
  • 2 CURTIS SMITH
  • 3 WILLIAM BREWER
  • 4 DARRIAN HICKMAN
  • SIDNEY TURPIN

District / 10 / Girls

  • 1 OLIVIA LEVERICH
  • 2 CHRYSSA ROBINSON
  • 3 KYANNA VICK

District / 14 / Girls

  • 1 LEXI HARRIS
  • 2 HANNAH ROBINSON
  • 3 JESSICA DOSTAL

District / 12 / Expert

  • 1 CASEY YOUNG
  • 2 NATHANIEL COTTON
  • 3 ZACHARY HARRIS

District / 14 / Expert

  • 1 JOSHUA PETO
  • 2 JASON BRIGHT
  • 3 DRAKE MOSS
Sign-Up to Become a Volunteer!

We need your help! Successful BMX programs are the result of a strong volunteer base. Be a part of something special and help make a difference in the lives of the kids & families at your local track.

Please choose one or more volunteer positions: