Dans Comp 8/1/15
Usabmx_980x250_0815_wheels
Contact Us
Grand Valley BMX Map

Location:
2785 U.S. Highway 50
Grand Junction CO 81503
View Map | Get Directions

Track Operator:
Nick & Kristi Adams
(970) 433-7159
info@grandvalleybmx.com

Coaches:
Rochelle Nelson

Track Image

Race Results

Race Date: 2013-08-24

Rider Results

Rider Results

District / 10 & Under Girls / Cruiser

District / 15-16 Girls / Cruiser

  • 1 COLE SCHIELD
  • 2 FALLON WARD
  • 3 ISABELLA SARGENT

District / 8 / Cruiser

District / 9 / Cruiser

District / 11 / Cruiser

  • 1 COOPER SHELDON
  • 2 AARON BLEE
  • 3 COLLIN JONES
  • 4 VANN SCHIELD
  • 5 NOAH HAWKINS
  • NASH LUCAS

District / 14 / Cruiser

  • 1 COLTON KENT
  • 2 TYLER HODGSON
  • 3 JONAH ZEIGLER
  • AUSTIN CAMPBELL

District / 16 / Cruiser

District / 17-20 / Cruiser

  • 1 KIOWA RITCHESON
  • 2 RYAN FREARK
  • 3 JACKSON VERMEULE
  • 4 KYLE WAREHAM
  • MICHAEL LANDAU

District / 36-40 / Cruiser

  • 1 RON COOK
  • 2 JAMIE ZEIGLER
  • 3 CHARLES CURWICK
  • 4 BROCK GEORGE
  • RICHARD SCHLUETER

District / 46-50 / Cruiser

  • 1 JOHN MARSHALL
  • 2 JOE GUERRA
  • 3 TIM SARGENT

District / 5 & Under / Novice

  • 2 COLE BLECHA
  • 3 KYLE PETTY
  • 4 KIRA SCHEIDEGGER
  • 7 LEVI SCHIELD
  • HUDSON HOLLAR
  • TEAGAN LARSEN
  • COLBY PIPER

District / 5 & Under / Novice

District / 6 / Novice

  • 1 QUINN FITZGERALD
  • 2 TRISTAN TRINCADO
  • 3 CAMRON LAPOINTE
  • 4 NOAH FORBING
  • KAYANNA DODGE

District / 7 / Novice

  • 4 SAM FRIDAY
  • 6 JEUNE HOLLAR
  • 7 TRYNT SISEMORE
  • MAYLEI LEANEAGH

District / 7 / Novice

  • 1 KADE MARTIN
  • 2 JULIAN MONTANO
  • 3 NOAH TOOLEY
  • 8 SARAH MATHWIG
  • DEVON BLANCHARD
  • BRAEDON MITCHELL

District / 8 / Novice

  • 1 MAX LARSEN
  • 2 OWEN FITZGERALD
  • 3 MILLER JONES
  • 4 GANESH VENKATRAM
  • SETH TUCKER

District / 10 / Novice

District / 11 / Novice

  • 1 MIKAYLA STANDRIDGE
  • 2 KALEY WINGETT
  • 3 ISAC RANER

District / 12 / Novice

  • 1 STEVEN MOTTER
  • 2 HARMONY WILSON
  • 3 UNOMI KOSHARI

District / 14 / Novice

District / 15 / Novice

  • 1 SEAN JORDAN
  • 2 DREW TORNQUIST
  • 3 AARON GOMEZ
  • 4 KEELY STANDRIDGE
  • MADDISON WESTCOTT

District / 36-40 / Novice

District / 6 / Intermediate

District / 6 / Intermediate

District / 7 / Intermediate

District / 8 / Intermediate

  • 1 REESE SKINNER
  • 2 BLAKE YAMNITZ
  • 3 MAX DARLING
  • 4 JASON ACTOR
  • 5 KOBEN QUAISER
  • 6 GAVIN CURWICK
  • JOSHUA STANDRIDGE

District / 9 / Intermediate

  • 1 CARSON MALPASS
  • 3 GRIFFIN COLLINS
  • 5 IAN SCHILLINGER
  • 7 NOAH MATHWIG
  • LESTAT PETERSON
  • JACKSON COLE

District / 9 / Intermediate

District / 10 / Intermediate

  • 1 EZRA KAYE
  • 2 SETH COTHRUN
  • 3 BOBBY WALLACE
  • 4 COBY CAMPBELL
  • 5 GAVIN TOMPS
  • GEON NIELSEN

District / 11 / Intermediate

  • 1 TYSON SCHMIDLIN
  • 2 BRANDEN HOLCOMB
  • 3 TAYLOR RAMAGE

District / 12 / Intermediate

  • 1 TREVOR MCDANIEL
  • 2 LANDON RICHARDS
  • 3 DAVID DERRY
  • 4 JOSHUA PETERSON
  • JACOB REDD

District / 14 / Intermediate

  • 1 MARTIN ALLEN
  • 2 CLAYTON SODERSTROM
  • 3 TYLER POTTS

District / 15 / Intermediate

  • 1 KRIS YORK
  • 2 DYLAN POTTS
  • 3 DANIEL SANCHEZ
  • MACGWIRE BECK

District / 16 / Intermediate

District / 17-18 / Intermediate

  • 1 TYLER VESTAL
  • 2 BO LARD
  • 3 MICHAEL JOHNSON
  • ALLISON CAMPBELL

District / 36-40 / Intermediate

District / 8 / Girls

  • 1 ISABELLE BURTARD
  • 2 KEIRA GILBERT
  • 3 MICKIE JOSEPH

District / 9 / Girls

District / 10 / Girls

  • 1 TAYLER DERRY
  • 2 TATUM JOHNSON
  • 3 AMBER FULLER

District / 11 / Girls

  • 1 ASHLEY HAYES
  • 2 EMILY HAYES
  • 3 SUMMER WILSON
  • 4 ISABELLA SARGENT
  • 5 SARAH MCATEE
  • KARALYNN STARKEY

District / 15-16 / Girls

  • 1 SHAYLA BLACKMORE
  • 2 COLE SCHIELD
  • 3 FALLON WARD
  • 4 TARRYN ONEAL
  • CASSIE PUBILLONES

District / 6 / Expert

District / 7 / Expert

District / 8 / Expert

District / 8 / Expert

  • 4 GAGE CARBAJAL
  • 5 RHETT WARD
  • 7 CALEB JONES
  • 8 JOHNNIE NELSON

District / 9 / Expert

  • 3 MAX VOGEL
  • 4 CHASE MURPHY
  • 6 SEAN FIELDS
  • 7 CODY BRADLEY
  • LEVI FULLER

District / 9 / Expert

  • 1 CORBIN BURTARD
  • 2 BOBBY SHANKS
  • 5 EDDIE O'SULLIVAN
  • 8 GABRIEL FIELD
  • JACOB MOORE

District / 10 / Expert

  • 1 AARON BLEE
  • 2 ELI MASSEY
  • 3 TREY CAMPBELL
  • 4 BRAEDEN SHORT
  • 5 VANN SCHIELD
  • JAYDON HARNEY

District / 11 / Expert

  • 1 COOPER SHELDON
  • 2 ANDY SMITH
  • 3 COLLIN JONES
  • 4 JACOB CAVALLARO
  • 5 NOAH HAWKINS
  • NASH LUCAS

District / 12 / Expert

District / 13 / Expert

  • 1 ADAM SHORT
  • 2 JONAH ZEIGLER
  • 3 COLTON KENT
  • LOGAN FULLER

District / 14 / Expert

  • 1 WESLEY BENNINGTON
  • 2 JAKE DUNCKLEY
  • 3 AUSTIN CAMPBELL
  • 4 DEREK FULLER
  • 5 MCGUIRE HAYES
  • CAMRON SODERSTROM

District / 15 / Expert

District / 16 / Expert

  • 1 DERRIK BLACKMORE
  • 2 COLE BAXTER
  • 3 STEVEN ADAMS
  • 4 DYLAN FULLER
  • TANNER BLEE

District / 17-18 / Expert

District / 19-27 / Expert

  • 1 JOE SODERSTROM
  • 2 DEREK JOHNSON
  • 3 MATTHEW POOL
  • CORY TAYLOR

District / 17-20 / Girls

  • 1 BAILEY CASE
  • 2 HEATHER JONES
  • 3 CAYLEN ARMSTRONG

District / 36-40 Girls / Cruiser

  • 1 KIMBER BAY
  • 2 RENEA BRADLEY
  • 3 MICHELLE LEWIS
  • CHRISTINA BENT

District / 41 & Over / Intermediate